BioNTech için 3. doz aşı tarihi belli oldu!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘hatırlatma dozu’ açıklamasının sonrasında BioNTech aşısı yaptıranlar “3. doz ne zaman?” sorusunu sorarken, gelen bilgilere göre aşısını 5-6 ay önce yaptıranlar, kasımdan itibaren 3. doz aşısını olabilecek.
Takip et
BioNTech için 3. doz aşı tarihi belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Koronavirüsle mücadelede aşılama devam ederken, 2 doz BioNTech aşısı olanlarda 3’üncü doza gerek duyulmayacağı belirtiliyordu. Fakat Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün akşam yaptığı açıklama ile buna ihtiyaç olacağını ancak zamanının kesin olmadığını söylemişti.

“GEREKLİ OLACAK GİBİ GÖRÜNÜYOR”

Sağlık Bakanı Koca, mRNA aşısı için 3,5-4 aylık 2 doz aşı sonrası neticelerin ellerinde olduğunu, bu neticelere göre de koruyuculuğun azalmakla birlikte halen devam ettiğini kaydetmişti.

Koca, İsrail örneğinde olduğu gibi bunun 7, 8, 9 ay sonra mı yahut 5-6 ay sonra mı olacağını yakından takip ettiklerini, toplumu bu manada gelecek günlerde bilgilendireceklerini dile getirerek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Hatırlatma, mRNA aşıları için lüzumlu olacak mı? İsrail ve öbür ülkelerdeki örneklere bakıldığında lüzumlu olacak görünüyor ama bunun zamanı muhtemelen 8, 9 ay sonra olabilir. Bizim şu anki 3, 4 aylık sonuçlarımızla koruyuculuğun devam ettiğini, hatırlatma dozunun mRNA aşılar için şu an gerekmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Hatırlatma dozu inaktif aşı olan vatandaşlarımız için son derece mühim. Toplam 15 milyon inaktif aşı yaptıran vatandaşımız var. 15 milyonda ortalama 6 milyon kişi hatırlatma dozunu daha yaptırabilmiş değil ve hatırlatma dozunu özellikle vatandaşlarımızın ihmal etmeden erken dönemde hızla yaptırmalarını çünkü koruyuculuğun 5, 6 kat arttığını çok iyi biliyoruz. Hatırlatma dozunu inaktif aşılar için şuanlık önemsiyoruz.”

“3’ÜNCÜ DOZ KASIMDA”

Bakan Koca’nın açıklaması sonrası “3’üncü ne zaman yapılır?” sosu akla gelirken, Milliyet’ten Meltem Özgenç’e konuşan Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Öğretim Mensubu Prof. Dr. İsmail Balık, konuyla alakalı mühim bilgiler verdi. Türkiye’de 2’inci doz BioNTech aşılarının haziranda yapılmaya başlandığını söyleyen Balık, bu tarih baz alındığında 3’üncü dozların 5-6 ay sonra yani en erken kasımda başlayacağını aktardı. Öte yandan Prof. Dr. Balık, İsrail, ABD, Kanada ve İngiltere gibi ülkelerde 3’üncü doz uygulamasının yapıldığını hatırlattı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.