BioNTech aşısının saklama koşulları güncellendi!

Türkiye’ye de ilk dozları gelen Pfizer/BioNTech aşısının en mühim dezavantajları arasında sayılan saklama şartlarında güncellemeye gidildi.
Takip et
BioNTech aşısının saklama koşulları güncellendi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

BioNTech aşısının en mühim dezavantajları arasında sayılan depolama şartlarında değişikliğe Avrupa Birliği’nden (AB) onay çıktı.

Avrupa İlaç Dairesi (EMA), aşının geçici olarak eksi 25 ila eksi 15 derecede iki haftaya kadar depolanabilmesine onay verdi. Şuana kadar aşının saklanmasında özel soğutucularda eksi 90 ila eksi 60 dereceye izin veriliyordu. Bu vaziyet, özellikle aşının fakir ülkelere dağıtımı önünde engel teşkil ediyordu.

EMA yeni saklama şartlarının aşının hızlı bir biçimde dağıtımını kolaylaştıracağını kaydetti. Aşı böylece özel soğutucular yerine eczane ve doktor muayenehanelerindeki standart tıbbi soğutucularda da muhafaza edilebilecek.

BioNTech aşısının saklama koşulları güncellendi!

UĞUR ŞAHİN: ÖNEMLİ BİR ADIM

BioNTech’in kurucu ortağı Uğur Şahin, onayın aşıyı dünyadaki bütün insanlara ulaştırma hedefinde mühim bir adım olduğunu söyleyerek aşılama uygulamalarının aşı merkezlerinden yerel doktorlara taşınması sürecinde doğru bir zamanlamaya denk geldiğini ve salgına karşı mücadeleyi hızlandıracağını belirtti.

Firma geçen ay ABD Gıda ve İlaç Dairesi’ne yaptığı bildirimde saklama şartlarıyla alakalı bilgileri güncellemiş ve aşının eksi 25 ila eksi 15 derecede iki hafta boyunca saklanabileceğini bildirmişti.

BioNTech aşısının saklama koşulları güncellendi!

TÜRKİYE’YE İLK DOZLAR GELMİŞTİ

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün yaptığı açıklamada, Pfizer/BioNTech aşısının genel kullanım için öngörülen ilk dozlarının Türkiye’ye ulaştığını bildirmiş, toplam 1,4 milyon doz aşının saklama şartları uygun olan merkezlerde önümüzdeki haftadan itibaren uygulanmaya başlayacağını kaydetmişti.

EMA’DAN ÜÇ TESİSTE ÜRETİM İZNİ

EMA öbür yandan BioNTech’in Almanya’nın Marburg şehrindeki yeni tesisine aşı imalat izni verdi. Marburg’daki fabrikada şuana kadar aşının etken maddesi mRNA üretiliyordu. BioNTech verilerine göre EMA’dan gelen iznin sonrasında Marburg’daki tesis, dünya çapında mRNA teknolojisine dayalı en büyük aşı imalat merkezlerinden biri haline gelecek. Tam kapasite imalata geçildiğinde tesiste senede bir milyar doza varan aşı imalatı yapılabilecek. Marburg’da üretilen ilk aşıların sevkiyatına nisan ayının ikinci yarısından itibaren başlanması bekleniyor.

EMA BioNTech’in Marburg’daki tesisinin yanı sıra, AstraZeneca aşısının imalatı için Hollanda’daki Halix ve Moderna aşısının imalatı için İsviçre’nin Visp şehrindeki tesise de imalat izni verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.