Biontech aşısının 3. dozda en çok görülen yan etkileri!

İngiltere’de yapılan bir araştırma Türkiye’de de kullanılan Pfizer-BioNTech koronavirüs aşısının 3. dozunda en yaygın görülen 5 yan etkiyi ortaya koydu.
Takip et
Biontech aşısının 3. dozda en çok görülen yan etkileri!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İNGİLTERE’de yapılan bir incelemeye göre; Pfizer-BioNTech koronavirüs aşısının üçüncü dozunu alan kişilerde, kolda ağrı, halsizlik, kas ağrısı, yorgunluk ve baş ağrısı gibi yan etkiler görülüyor.

Türkiye’de de kullanılan Pfizer-BioNTech koronavirüs aşısı ile alakalı yeni bir araştırma yayınlandı.

İngiltere’de yapılan araştırma ile Pfizer-BioNTech koronavirüs aşısının takviye dozunu yani 3’üncü dozunu alan kişilerde görülen en yaygın 5 yan etki tespit edildi.

Kolda ağrı ve halsizlik en yaygın görülen yan etki

Buna göre, aşıdan birkaç gün sonra her 5 kişiden 4’ünün kolunda ağrı oldu. Hastaların yüzde 64’ü halsizlik şikayetinde bulundu.

Her 2 kişiden 1’i baş ağrısı şikayetinde bulunurken çok ender de olsa ufak bir grupta kas ağrısı ve titremeye rastlandı.

Söz konusu çalışma geçtiğimiz günlerde ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından yayınlanan neticeler ile örtüşüyor.

Yorgunluk ve başağrısı

Salgın konusunda en yetkili kurum olarak gösterilen CDC, 12 Ağustos ile 19 Eylül arasında üçüncü bir koronavirüs aşısı olan kişileri analiz etmiş ve katılımcıların yüzde 71’i enjeksiyon yerinde ağrı, yüzde 56’sı yorgunluk ve yüzde 43.4’ü baş ağrısı yaşadığını bildirmişti.

Aynı çalışmaya göre, katılımcıların yüzde 28,3’ü çoğunlukla aşıdan sonraki gün olmak üzere günlük aktivitelerini gerçekleştiremediklerini belirtti. Katılımcıların yüzde 1,8’i için tıbbi bakım istendi.

CDC tarafından yayınlanan neticelere göre, katılımcıların yüzde 0,1’i hastaneye başvurdu. Raporda tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyulmasının sebebi belirtilmedi, fakat CDC bu kişileri takip ettiklerini belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.