BioNTech aşısı koruyucu etkisini kaybediyor! yüzde 64’e düştü…

İSRAİL’de yapılan bir araştırma BioNTech aşısının koruyuculuğunun Delta varyantı sebebiyle azaldığını ortaya koydu. İsrail hükümeti aşının koruyuculuğunun, yayılan varyanta bağlı olarak yüzde 64’e gerilediğini açıkladı. Öte yandan aşının halen hastaneye yatışları mühim ölçüde önlediği söylendi.
Takip et
BioNTech aşısı koruyucu etkisini kaybediyor! yüzde 64’e düştü…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İsrail Sağlık Bakanlığı’ndan BioNTech aşısının koruyuculuğu yüzde 64’e geriledi açıklaması geldi. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre aşının hastalığın yayılmasını ve semptomatik vakaları önlemedeki etkinliği 6 Haziran’dan itibaren yüzde 64’e geriledi.

Aşının hastaneye yatışları ve ağır vakaları önlemede ise yüzde 93 etkili olduğu açıklandı. Mayıs ayında Lancet dergisinde yayımlanan çalışmaya göre BioNTech aşısının 2 doz sonrası corona virüsün yayılmasını, semptomatik ve ağır vakaları önlemede yüzde 97 fazla etkili olduğu açıklanmıştı.

İsrail hükümeti, BioNTech aşısının düşen koruyuculuk oranının ülkede yayılmaya başlayan Delta varyantı kaynaklı olduğu olasılığı üstünde durulduğunu açıkladı.

Nüfusun yüzde 60’ı en az 1 doz aşı oldu

9,3 milyon nüfuslu İsrail’de nüfusun ortalama yüzde 60’ı en az bir doz BioNTech aşısı oldu. Vaka sayılarının düşmesiyle beraber ülkedeki bütün önlemler kaldırılmaya başlamıştı. Delta varyantının etkisiyle vaka sayıları günlük 400’ün üstünde seyretmeye başladı.

İsrail’de virüs belirlenen hastalardan yüzde 42’sini Covid-19 aşısı olan kişilerin yarattığı bildirildi. Vaka sayılarındaki artış sebebiyle maske kuralları kısmen de olsa tekrar yürürlüğe alındı

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.