BioNTech aşıları -80 derecede özel koli ile saklanıyor!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Meclis’te basın mensuplarının sorularını cevaplarken “BioNTech-Pfizer aşısının şu an Türkiye’ye gelen doz miktarı 2.8 milyon oldu. Bir hafta, 10 gün içinde de 4.5 milyona tamamlanmış olacak” ifadesini kullanmıştı. Sağlık Bakanlığı’ndan BioNTech-Pfizer aşısıyla alakalı yeni bir açıklama geldi. Açıklamada aşıların -80 derecede muhafaza edildiği, aşıların sevki esnasında özel koli ve sıcaklık kayıt cihazları kullanılacağı söylendi.
Takip et
BioNTech aşıları -80 derecede özel koli ile saklanıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’de başarılı bir biçimde yürütülen aşı çalışmalarına BionTech aşısı da dahil oldu. Son sevkiyatlarla toplam 2,8 milyon doza ulaşan BionTech aşıları, özel şartlara sahip Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı depolarına yerleştirildi.

NİSAN’DA 4.5 MİLYON DOZA ULAŞACAK

Analiz çalışmalarının sonrasında uygulanmaya başlanacak aşının gelecek sevkiyatlarla beraber Nisan ayında 4.5 milyon doza ulaşması bekleniyor. Öte Yandan 30 milyon doz için şirket ile opsiyonlu anlaşma sağlandı. Şirketin imalat kapasitesinin artmasıyla aşının ülkemize getirilme çalışmaları devam edecek.

-80 DERECEDE MUHAFAZA EDİLİYOR

Aşılar, Sağlık Bakanlığı depolarında saklama şartlarına uygun olarak tasarlanan özel odalarda -80 derecede muhafaza ediliyor. Ülkemize özgü aşı güvenliğini sağlayan Aşı Takip Sistemi (ATS) ile lüzumlu olan karekodlama işlemlerinin tamamlanmasıyla beraber aşılar, illerimize sevk edilerek uygulanmaya başlanacak.

SEVK ESNASINDA ÖZEL KOLİ KULLANILACAK

Sevk esnasında özel koli ve sıcaklık kayıt cihazları kullanılacak. Aşılar, il depolarında kuru buz dolu kolilerde 5-15 gün oda sıcaklığında yahut eksi 20 derecede 14 gün saklanabiliyor. Aşı uygulama merkezlerine 120 saat içerisinde uygulanabilecek doz sayısı kadar flakon sevk edilecek. Aşı uygulama merkezi teslim aldığı aşıları 2-8 derecede aşı dolabında saklayacak.

TÜRKİYE AŞI UYGULAMASINI BAŞARILI BİR ŞEKİLDE YÜRÜTMEYE DEVAM EDİYOR

Bütün ülkelerde zaman zaman tedarik problemleri meydana gelmiş olmasına karşın ülkemiz, aşıya erişim ve uygulanma rakamları dikkate alındığında dünyanın önde gelen ilk beş ülkesi arasında yer alıyor. Türkiye, aşı gönüllüsü kuvvetli insan kaynağı ile aynı anda iki farklı soğuk zincir gerektiren pandemi aşı uygulamasını da başarılı bir biçimde yürütmeye devam ediyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.