Binlerce işsizin kulağı bakanlıktan yapılacak açıklamada

Sağlık bakanlığı geçtiğimiz günlerde bakanlık bünyesinde istihdam edilmek üzere personel alımı gerçekleştireceğini, alım tarihinin ise nisan ayı içerisinde duyurulacağını açıklamıştı. Bu haberle tüm dikkatleri üzerine çeken Sağlık Bakanlığından alımların ne zaman yapılacağı ile alakalı henüz bir açıklama gelmedi.


Binlerce işsizin kulağı bakanlıktan yapılacak açıklamada

Sağlık Bakanlığının 29 bin personel alımı yapacağını açıklamasının üzerinden bi hayli zaman geçmesine rağmen hala resmi bir açıklama yapılmaması beklenti içine giren vatandaşlarda hayal kırıklığına neden oluyor. Binlerce kişinin iş aradığı şu dönemde bakanlığın yüksek sayıda personel alımı yapacağı söylentisi bile vatandaşları umutlandırmıştı, fakat başvuru tarihlerinin hala netleşmemesi, vatandaşlar tarafından ‘Acaba alımlar iptal mi edildi’ şeklinde yorumlanıyor.

29 BİN PERSONEL ALIMINDA BRANŞLAR BELLİ OLDU

Resmi olmayan bilgilere göre 29 bin kişilik personel alımında kadro dağılımının şu şekilde yapılacağı konuşuluyor; Ebe, hemşire, radyoloji teknikeri, psikolog, ortopedist, acil ve ilk yardım teknikeri, tıbbi laboratuvar uzmanı, biyomedikal uzmanı, diyaliz teknikeri. anestezi uzmanı, sosyal hizmetler uzmanı, sağlık kurumları işletmecisi, tıbbi sekreterlik ve dokümantasyon uzmanı, fizyoterapist ve diyetisyen.

PERSONEL ALIMLARINDA HANGİ ŞARTLARI ARANIYOR

Öncelikli olarak 18 yaşını geçmiş ve 36 yaşından henüz gün almamış adayların askerlikle ilgisi olmaması şartı aranıyor. Daha sonra adayların başvuru yaptıkları kadro ile ilgili bölümden, son başvuru tarihinden önce mezun olduklarına dair belgelerini ibraz etmeleri gerekiyor. Ayrıca o kadro için istenilen diğer sertifika ve belgeleri de bulundurmaları gerekiyor. İşe göndermelerde öncelik hakkı bulunan adayların, bu haklarına dair belgelerini olması isteniyor. KPSS puanı ile atama yapılacak olan kadrolar için, önlisans mezunlarının 2018 yılı içinde yapılan sınavdan P93 puan türünden 60 ve üzeri puan almaları, lisans mezunu olan adayların ise P3 puan türünden 60 ve üstü puan almış olmaları gerekiyor.

Yazar: Aykut Bilir

Aykut Bilir
Aykut Bilir, 1981 senesinde Manisa'da dünyaya geldi. Bilir, eğitim hayatını Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Üniversite yıllarının ardından çeşitli mecralarda yazıları yayınlanan Aykut Bilir, günümüzde internet gazeteciliğine yönelik görsel ve yazılı materyaller içeren haberler yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.