adplus-dvertising

Bin 800 yıllık liman yeniden gün yüzüne çıkarılıyor

Tarihi bin 800 sene öncesine dayanan, Doğu Akdeniz’in en mühim, en büyük limanları arasında yer verilen ve neredeyse hepsi kumlar altında kalan Soli Pompeipolis Antik Limanı’nın tekrardan gün yüzüne çıkarılması için kazı çalışması başlatıldı. İlk defa düzenlenen kazılarda bu sene limanın mendirekleri, en son aşamada ise sütunlu caddeyle bağlantısı gün yüzüne çıkarılacak.
Takip et
Bin 800 yıllık liman yeniden gün yüzüne çıkarılıyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Mersin’in merkez Mezitli ilçesinde yer verilen ve sütunlu caddesi, höyüğü, antik limanı, su kemerleri, hamamı ve akropolleri ile dünya tarihi miraslarından birini yaratan Soli Pompeiopolis Antik Şehri’nin limanı olan Soli Pompeipolis Antik Limanında kazı çalışması başlatıldı. Tarihi 2. yüzyıla uzanan Soli Pompeiopolis Antik Limanında kazı 4 Ağustos’ta başladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Müzecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı başkanlığında başlayan kazılar, 2 ay devam edecek. İlk defa düzenlenen kazılarda bu sene limanın mendirekleri ortaya çıkarılmaya çalışılacakken, en son aşamada ise sütunlu caddeyle bağlantısı gün yüzüne çıkarılacak.

“Doğu Akdeniz’in en büyük limanlarından biri”

Kazı Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı, bu sene ilk defa başlatılan çalışmalara ilişkin İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine açıklama yaptı. Prof. Dr. Remzi Yağcı, buranın Doğu Akdeniz’in en büyük limanlarından birisi olduğunu söyleyerek, “Bu liman büyük Pompeius’un kurduğu şehrin limanı. Liman çok mühim bir ekonomik hareketliğin göstergesidir. Zaten Soli Pompeipolis büyük bir kent. Görünür kısmı az olmasına karşın Roma İmparatorluğunda aktif limanlardan birisi. Biz seneler sonra burayı programımıza aldık ve çalışmalara başladık” diyerek konuştu.

Bin 800 yıllık liman yeniden gün yüzüne çıkarılıyor

“Burası görkemli bir liman”

Çalışmalara 10 işçiyle başladıklarını kaydeden Yağcı, “Tabi bu sayı artacak. İşçi sayısını 30’a çıkarmayı düşünüyoruz. Şu an batı dalga kıran üzerindeyiz. Burası görünür 160 metre uzunluğunda. Limanın toplam görünebilir uzunluğu ise 320 metredir. İki mendirek arası 180 metre ve burada büyük limanlarda kullanılan hidrolik betonlar var. Tüm Romalıların limanları arasında yapılan incelemede Pompeipolis ile İtalya’daki bir limanın benzer oranlarda olduğu görüldü. Sağlam bir yapısı var. 2 katlı bir yapı. Bunun bitmiş hali şehrin kuruluşunun 249. yıldönümünde basılan bir sikke üstünde görülüyor. Mendireklerinin ağızlarında heykeller var. O yüzden burası görkemli bir liman. Tabi buranın açığa çıkarılması orta vadeli değil, uzun vadeli bir projedir” dedi.

Bin 800 yıllık liman yeniden gün yüzüne çıkarılıyor

“Günümüzden bin 800 sene önce bu liman aktif hale getirilmiştir”

Limanın 2. yüzyılda tam olarak bitirildiğini vurgulayan Yağcı, “Günümüzden bin 800 sene önce bu liman tam aktif hale getirilmiştir. En önemlisi burayı sütunlu cadde ile bağlamaktır. Burası kumla dolduğu için liman şu anda aşağı yukarı 4’de 3’ü kumun içinde. Bizim bu vaziyette geriye doğru önce mendirekleri açığa çıkarıp, buranın bir liman olduğunu en azından kamuoyuna göstermek istiyor. Buranın daha titiz korunması gerektiğini, koruma altına alınması gerektiğini ve en son aşamada da sütunlu caddeyle birleştiğini göstermek istiyor. Yani denizin sütunlu caddeye kadar gittiğini göstermek amacındayız. Çalışmalarımız Kültür ve Turizm Bakanlığımızın izniyle, Mezitli Belediyesi, MIP ve Deniz Ticaret Odasının desteğiyle sürdürülüyor. Bu yıl burada 2 aydan fazla çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.