Bin 200 Yıllık Tarihi Eserleri Evde Saklamışlar!

Muğla’da Bizans dönemine ait sikkeler ile göz yaşı şişelerini kaçırmak isteyen zanlılar eserleri sakladıkları evlerinde yakalandı.

Muğla’nın deniz kenarı olmamasına rağmen görülmesi gereken turistik beldesi Bozüyük yine tarihi ve doğal güzellikleri ile değil tarihi eser kaçakçılığı ile gündeme geldi. Muğla jandarması tarihi eser kaçakçılığı yapılacağı ihbarı üzerine Yatağan’a bağlı Konak Mahallesi ile Bozüyük Beldesi’nde eş zamanlı bir operasyon başlattı. Jandarmanın titiz takibi sonucu bin 200 yıllık olduğu tahmin edilen Bizans döneminde kullanılan 40 adet sikke ele geçirildi.

Operasyonda ayrıca gözyaşı şişeleri ve mızrak uçları da ele geçirilenler arasındaydı. Jandarmanın araştırmasında av tüfekleri ile sustalı bıçakların yanı sıra sahte 300 ABD dolarının da bulunması dikkat çekti. Zanlıların evlerinde tarihi eserlere ait aydınlatıcı bilgilere sahip kitapların da bulunduğu ortaya çıktı. Jandarma ekipleri tarihi eserler ve silahlarla birlikte bu kitaplara da el koydu.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Gözaltına alınan zanlılar sorgulanmak üzere Muğla Jandarma Komutanlığı’na sevk edilirken operasyon ile ilgili soruşturma başlatan savcılık harekete geçti. Bölgede sıkça bulunan tarihi eserler de defineciler tarafından sürekli tahrip edilmekte. Güvenlik güçleri her ne kadar bu yağmanın önüne geçmeye çalışsa da tarihi eser kaçakçılarının gözde bölgelerinden olan Muğla’da hemen hemen her gün benzer olaylara rastlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı