adplus-dvertising

BİM market, faiş fiyat cezası ile ilgili açıklama yaptı!

Rekabet Kurulu’nun 5 büyük zincir market ve 1 üretici şirkete para cezasına ilişkin Migros’un sonrasında BİM’den de açıklama geldi.
Takip et
BİM market, faiş fiyat cezası ile ilgili açıklama yaptı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

BİM, Rekabet Kurulu’nun 5 büyük zincir market ile 1 üretici şirkete yönelik para cezasını yargıya taşıyor.

Firmanın konuya ilişkin KAP’a yaptığı açıklamada, “BİM düşük kar marjı ve düşük fiyat politikasıyla son 25 senede Türkiye’de enflasyonun şehit olmasına mühim katkılarda bulunmuştur. Buna karşın “pahalılığın sorumlusu” olarak gösterilmesi ve kartel iddiasıyla tarihte görülmedik büyüklükte bir ceza verilmesi, ülkemizde yatırım ortamının ve serbest piyasanın gelişimine hizmet etmeyen, haksız ve adaletsiz bir karardır. Bu sebeplerdir ki, BİM sonuna kadar haklarını savunacak, kapsamlı bir biçimde kararı yargıya taşıyacaktır” dendi.

BİM, CarrefourSA, Migros, Şok Marketler, A 101 ve tedarikçi Savola Gıda’ya, haksız rekabet uyguladıkları gerekçesiyle toplamda 2 milyar 671 milyon lira idari para cezası verilmişti.

Migros, Rekabet Kurulu’nun kestiği 517 milyon liralık cezanın iptali için yargıya gideceğini duyurmuştu.

BİM market, faiş fiyat cezası ile ilgili açıklama yaptı!

BİM’den yapılan açıklama şu şekilde:

“Rekabet Kurumu tarafından zincir marketler hakkında ortalama iki senedir yürütülmekte olan soruşturma neticesinde, 5 zincir markete ve bir tedarikçi firmaya, “kartel” yarattıkları iddiasıyla ciroları oranında tarihte görülmemiş ağır cezalar verilmiştir “Fahiş fiyat” iddialarını indirim market zincirleriyle ilişkilendirmek maksadıyla verilen cezalar, siyasi yönlendirmelerden bağımsız, tarafsız ve düzenleyici bir rol üstlenmesi gereken Rekabet Kurumu ismine kötü bir emsal teşkil edecek, uluslararası itibarına gölge düşürecektir. Hukuki savunma sürecinde, zikredilen unsurlardan hiçbirinin firmalarımızın herhangi bir rekabet ihlalini ortaya koyacak özellikte olmadığı somut veriler ışığında şeffaflıkla ortaya konulmuştur.

Buna karşın Rekabet Kurumu haksız bir karar alarak, bu kararı marketlerin tedarikçileriyle gerçekleştirdikleri gündelik iletişimler ve e-posta yazışmalarına, bakanlık ve firma yetkilileri arasında yapılan toplantı notlarına, olağan raf fiyat geçişlerine dayandırmıştır.

BİM düşük kar marjı ve düşük fiyat politikasıyla son 25 senede Türkiye’de enflasyonun şehit olmasına mühim katkılarda bulunmuştur. Buna karşın “pahalılığın sorumlusu” olarak gösterilmesi ve kartel iddiasıyla tarihte görülmedik büyüklükte bir ceza verilmesi, ülkemizde yatırım ortamının ve serbest piyasanın gelişimine hizmet etmeyen, haksız ve adaletsiz bir karardır. Bu sebeplerdir ki, BİM sonuna kadar haklarını savunacak, kapsamlı bir biçimde kararı yargıya taşıyacaktır. Bağımsız ve adil yargımızın uğradığımız haksızlığa sessiz kalmayacağını ümit etmekteyiz.

BİM, kurulduğu 1995 senesinden bugüne kadar, sektör ortalamalarının çok altındaki kar marjlarıyla Türkiye’de perakende sektörünün lideri olmuştur. “Yüksek kalite, düşük fiyat” şiarıyla sunduğumuz ürünler, halkımızın büyük ilgisine mazhar olmuştur. 65.000 çalışanımız her gün milyonlarca müşterimize özveriyle hizmet etmektedir.

BİM, hiçbir zaman müşterisini aldatmamış, yüksek fiyatla ürün satmamış ve çok kazanmak için temel ilkelerinden kesinlikle taviz vermemiştir. Bunun en mühim delili her gün mağazalarımızı ziyaret eden 5 milyondan fazla sayıdaki kıymetli müşterilerimizdir.

BİM olarak ülkemizde düşük fiyat, iyi kalite mal imalatı ve satışı konusunda yapılacak her türlü düzenlemeye katkı sunmaya, tecrübemizi aktarmaya ve iş birliğine hazırız. Bundan sonra da müşterilerimiz ve paydaşlarımızın desteği ile gelişmeye, büyümeye, paylaşmaya devam edeceğiz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.