Billur Kalkavan’dan Tepki Çeken Annelik Açıklaması

Billur Kalkavan’ın ” Annelik matah bir şey değil” sözleri tepkiye neden oldu. Tepkilerin büyümesi üzerine Billur Kalkavan sözlerine açıklama yapma gereği hissetti. İstesem 10 çocuk yaparım diyen Kalkavan’ın yeni açıklamaları haberimizde.

Billur Kalkavan katıldığı bir programda Pelin Çini’nin kendisine yönelttiği sorulara verdiği cevaplarla tepkilere neden oldu. Bir çocuğu yetiştirmenin ne kadar zor olduğunu anlatmak isterken kurduğu cümleler maksadını aşınca yanlış anlaşılmalara neden oldu. Özellikle sosyal medya da çok büyük tepkiler aldı. Otuzlu yaşlarda kendisinin de anne olmak istediğini Çalışmak zorunda olan ya da kariyer hedefleri için çabalayan anneleri hedef gösteren Billur Kalkavan şunları söyledi:

“Siz böyle düşüncesizce pörtletin, sonra verin bir tane dadının eline, işe dönün hemen doğurduğunun ikinci haftasında, ondan sonra uykusuz gidin cadı gibi işe böyle sinir hastası olarak, öyle insanlar gördüm geceleri uyumuyor falan… Sen de evinde kalıp çocuğuna baksaydın diyorum. Ondan sonra buna çocuk yapmak diyin. Arsız, terbiyesiz, ciyak ciyak bir sürü çocuk koşturuyor etrafta… Onun için siz doğurdunuzda çok büyük marifet ettiniz değil. Her çocuk doğuranda bir ego, böyle bir yürüyüş değişiyor, bir trip… Caddede görüyorum diyorum ki şurdaki kedi, köpek, kertenkele, kuş hepsinin yavrusu oluyor. Şu kuşların her yıl 2-3 yavrusu oluyor hiç kasılanını görmedim. Anne olmak da çok matah bir şey değil! ”

Kanal D 2. Sayfa programına katılan Billur Kalkavan canlı yayında sözlerine açıklık getirdi. Billur Kalkavan:

” Ben çok şaşırdım bu duruma. Bir laf ederim sonra onu unuturum çünkü o laf edilmiştir. Bu kadar olay olacağı, ana haberlerden aranmama bakınca bunun Türkiye için büyük bir yara olduğunu anladım. Anne olmaktan başka işi olmayan kadınlar buna çok alındılar. Ben anneliği küçümsemedim ama anneliği bu kadar abartmayalım. Hayvanlar da doğuruyor, her canlının çocuğu oluyor ve o çocuklar kendileri hayatta kalabilecekleri yaşa kadar anneleri tarafından mükemmel bakılıyorlar. Bütün doğada böyle ama insan bunu bozdu. Bu kadar modern, açık bir kadın olmama rağmen benim inandığım annelerin çocuklarına kendilerinin bakmaları gerektiği. en azından ilk iki sene… Gördüğüm kadarıyla anneler doğuruyorlar ve sadece doğurmayı marifet sayıyorlar. Yani onu çıkardın tamam. Ben anne oldum artık her şeyi hallettim. Öyle şeyler duyuyorum mesela evleniyor, aradan savayım evliliği de, çocuğu da aradan çıkarayım diyen duydum. Çocuk bir mal değildir. Çocuk senin dünyaya getirdiğin bir canlıdır ve bir insandır. İnsanlar kendilerini çok üstün görüyor ama sonra görüyoruz Türkiye’nin halini! Kadın cinayetleri, dayaklar, çocuk tecavüzleri… Bu erkekleri anneler yetiştiriyor. Ben o annelere laf ediyorum. Herkesin alınmasına gerek yok. Sen çocuğuna bakma, ilgilenme, hiçbir şey öğretme, kariyer peşinde koş deli gibi… Yoksa çalışıp mükemmel çocuk yetiştiren anneler de var. Benim arkadaşlarım var. Benim her tür arkadaşım var insan ayırdığım yok ama çocuğu sadece mal gibi üretip, kocası istedi diye, kocasının ailesi istedi diye, adettendir diye böyle bir sinema yok ben bunu söyledim! Benim gibi kültürlü ve imkanları olan bir insan doğurmuyor diye düşünüp yorum yapın. Bizi kıskanıyor diye komik yorumlar aldım. İstesem 10 tane doğururdum. Çocukların sadece pörtletilen canlılar olmaması gerektiğini, çok güzel ilgilenilmesi gerektiğini düşünüyorum. Biz hep ülkemizdeki erkeklerden şikayet ediyoruz. Onları da kadınlar büyütüyor. Burada bir eksiklik var zaten. Benim haklı ya da haksız olmam değil mesele. Duruma bakınca da haklı olduğum ortaya çıkıyor. Çocuk doğuranların tavırları yürüyüşleri değişiyor. Maksat doğurmak değil bu en kolayı. Düzgün çocuk yetiştirip sonra ego yapsınlar…Annelerden çok güzel tepkiler de aldım ayrıca… Kariyerinize ara verip, beyaz yaka sevdanızdan vazgeçin. Herkes ruh hastası oldu. Ben de dadılarla büyüdüm buna göre konuşuyorum. Anne babayla muhabbetten her şeyi öğrendim ben. Yabancı dadı sevdası da ayrı sorun. Filipinli Moldovalı aksanlı çocuklar yetişiyor. Bari Türk dadılar bulun. Ayrıca emzirme psikologları var artık. Sen çocuğun ağzına memeni götüremeyecek kadar beceriksizleşme bu hayatta. Ben atarlı bir tipim ve yanlış anlaşılıyorum. Bu benim eksiğim. Kadın olmak, eş bulmakla ilgili de seminerler hazırlıyorum” dedi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı