Bill Gates’ten yeni Bitcoin karşıtı açıklama!

Son senelerin en çok merak edilen ve yatırım yapılan araçlarından biri olan kripto para Bitcoin’le alakalı münakaşalar bitmek bilmiyor. Geçtiğimiz günlerde yatırımcıları uyaran Bill Gates bu defa de Bitcoin’in çevreye verdiği zarar sebebiyle kaçınılması gereken bir yatırım olduğunu açıkladı.
Takip et
Bill Gates’ten yeni Bitcoin karşıtı açıklama!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Meşhur iş insanı Bill Gates son günlerde Bitcoin’le alakalı yaptığı açıklamalarla dikkat çekiyor. Kripto para birimi Bitcoin’e karşı başından beri mesafeli bir tavır sergileyen Gates yatırımcıları risklere karşı uyarırken bu defa de çevreye verdiği zarar konusunda uyarılarda bulundu.

Daha önce Bitcoin almadığını vurgulayan Gates, yatırımlarını ‘somut’ araçlara yapmayı tercih ettiğini ifade etmişti. Microsoft’un kurucusu Gates, eşiyle beraber başkanlığını yürüttüğü vakfında birçok projeye destek olurken son dönemlerde koronavirüs aşılarına verdiği destekle gündeme geliyor.

Bill Gates, Bitcoin’e neden karşı olduğunu ve aynı zamanda gezegenimiz için ne gibi problemler oluşturduğunu da New York Times’a anlattı.

Gates, kripto para madenciliğinde aşırı elektrik kullanıldığına işaret ederek “Bitcoin’in transferinde, bugüne kadar bilinen en yüksek düzeyde elektrik harcanıyor. Eğer bu yeşil enerjiyse ve öbür kullanım alanların için fazlaysa o zaman belki problem olmayabilir” şeklinde konuştu.

Kendisinin, Bitcoin konusunda kuşkucu olarak görülmesine rağmen enerji bağlamındaki yaklaşımı konusunda ilişkili görmediğini vurgulayan Gates, bununla binlikte vakfının, ‘çok düşük transfer ücreti’ olacak biçimde kendi dijital para birimini geliştirmekte olduğunu açıklamıştı.

Kripto paralar dünyanın enerji tüketiminde öne çıkmaya başladı. 2018 senesinde kripto paralar için harcanan enerjinin İrlanda’nın enerji tüketimine eşit olduğu açıklanırken Cambridge Üniversitesi tarafından bu senenin başında yapılan bir incelemeye göre ise Bitcoin şu anda Arjantin’in tümünden daha çok elektirik harcıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.