Bill Gates’in Corona virüsle bağlantısı ne?

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, koronavirüs tehdidinin gelişini öngörmüş müydü? Gates, 2015 yaptığı bir TED konuşmasında, dünyayı bir sonraki büyük salgına karşı uyarmıştı. Ve “Önümüzdeki 10 yılda, bir şey 10 milyon insanı öldürürse, bu muhtemelen savaş değil, oldukça bulaşıcı bir virüs olacaktır” demişti. Son açıklamalara göre ilaçlarla ilgili Bill Gates vakfı sıkı bir çalışma yapıyor ve ilk olarak Gates aşı tarihi veren kişi olmuştu.

Bill Gates: 10 milyonu aşkın insanı savaş değil virüs öldürür

ABD’li teknoloji devi Microsoft’un kurucusu olan Bill Gates’in 2015 yılında ABD’li medya organizasyonu TED’in düzenlediği konferanstaki konuşması tekrar gündeme geldi. Batı Afrika’yı saran ve 11 binden fazla kişinin ölümüne yol açan Ebola salgınıyla ilgili konuşan Gates “Önümüzdeki 10 yıl içinde herhangi bir şey 10 milyondan fazla kişiyi öldürürse, bu muhtemelen bir savaştan çok, yüksek derecede bulaşıcı bir virüs olacak. Salgın hastalıkları durdurmak için çok az yatırım yaptık ve bir sonraki salgın için hazır değiliz” ifadelerini kullanmıştı. Gates, o konuşmasında batılı hükümetlere pandemiyi askeri tehdit gibi görmeleri ve askeri tatbikatlara benzer bir şekilde olası salgınlara karşı ‘tatbikat’ düzenlemeleri gerektiğini vurgulamıştı. İşte Gates’in 5 yıl önceki konuşmasından dikkat çeken bölümler:

* “Bulaşıcı hastalığa yakalandığı halde kendini iyi hisseden, uçağa binmiş ya da markete gitmiş birinden virüs kapabilirsiniz.”

* “Virüsün kaynağı doğal bir salgın da olabilir biyoterörizm de.”

* “Yoksul ülkelerde güçlü bir sağlık sistemi kurulmasına ihtiyacımız var.”

* “Simülasyonlar gerekiyor. Savaş oyunları değil bakteri oyunları.”

 Bill Gates corona virüs aşısı için tarih verdi

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, corona virüs pandemi karşısında herkesin sakin kalması gerektiğini söyledi ve Reddit üzerinden yaptığı canlı yayında corona virüs aşısı için tarih verdi.

2019 yılının sonlarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan corona virüs Türkiye’ye de geldi. Yapılan son bilgilendirmeye göre Türkiye’deki vaka sayısı şu an 359. Hızla yayılan corona virüs aşısı hakkında Microsoft’un kurucusu Bill Gates de açıklamalar yaptı. Gates corona virüs pandemi karşısında herkesin sakin kalması gerektiğini vurgularken, Reddit üzerinden yaptığı canlı yayında corona virüs aşısı için tarih verdi. Geçtiğimiz haftalarda aşı geliştirilmesi için 100 milyon dolar bağışlayan Gates, gelen bir soruya şu şekilde cevap verdi;

Eğer ülke testlerde iyi bir iş çıkarırsa 6-10 hafta içerisinde tecrit uyguladıklarında çok daha az vaka görecektir ve yeniden açılabilecektir.
İnsanlığın en büyük tehdidinin ne olduğu hakkında gelen sorulara ise salgın, vakalarına dikkat çekerek, “Teşhis, ilaç ve aşıları hızlıca ölçeklendirme yeteneğine sahip olmamız gerek. Doğru yatırımlar yapıldığı takdirde bu problemi önleyecek teknolojiler var. Ülkeler bu konuda birlikte çalışabilir” yanıtını verdi.

Corona virüs aşısı ne zaman çıkacak?

Bill Gates şu an da en çok merak edilen sorulardan biri olan corona virüs aşısı için de tarih verdi. Gates’e göre her şey yolunda giderse, önümüzdeki 18 ay içinde onaylanmış bir aşı üretilecek.

Gates aşıyla ilgili gelen soruya şu açıklamayı yaptı:

Bazılarının işe yaramayacağını bilerek farklı özelliklerde olan çok sayıda aşı üretmemiz gerekecek. Dünyayı korumak için kelimenin tam anlamıyla milyarlarca aşıya ihtiyacımız olacak. Aşıların güvenli ve etkili olduklarından emin olmak için testler yapılması gerekiyor. Her şey yolunda giderse 18 aydan içinde bir aşımız olabilir.
İlgili Haberler

BU PATRONLARI NEDEN İSTİFA ETTİ?

Medyaya yansıyan bilgilere göre dünya korona ile korkutulurken, Davos sürecinde SAP CEO’su Bill McDermott 10 Ekimde, Renault’un CEO’su Thierry Bollore’nin 11 Ekimde, McDonald’s CEO’su Steve Easterbrook 4 Kasımda, T-Mobile’ın CEO’su John Legere 19 Kasımda, Circle CEO’su Sean Neville 5 Aralıkta, Turvo CEO’su Eric Gilmore 14 Aralıkta, BMW Group’un CEO’su Harald Krueger 31 Aralıkta, Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin 3 Ocakta, Seat’ın CEO’su Luca Meo 8 Ocakta, Boeing CEO’su Dennis Muilenburg 13 Ocakta, IBM CEO’su Ginni Rometty 31 Ocakta, Linkedln CEO’su Jeff Weiner 6 Şubatta, Credit Suisse’in CEO’su Tidjane Thiam 7 Şubatta, Tendermint Labs’ın başkanı Zaki Manian 19 Şubatta, Walt Disney’in CEO’su Bob Iger 26 Şubatta, Harley Davidson’un CEO’su Matthew Levatich 2 Martta, Nokia’nın CEO’su Rajeev Suri 3 Martta olmak üzere yaklaşık 1700 büyük şirketin genel müdürü veya yönetim kurulu başkanı görevlerinden “kendi istekleri” ile el çektiriliyor.

Görevlerinden el çektirilenlerden biri de, Microsoft’un Yönetim Kurulu Başkanı, dünyanın en zengini diye pazarlanan Bill Gates’miş. LSD (Lizerjik asit dietilamidi) bağımlısı Gates istifasından sonra “zamanının tümünü aşı çalışmalarına ayırmak” istediğini açıklamış.

Norveç’teki milyonlarca tohumun saklandığı depoyu da yönetmekte olan Gates’i, Çin’deki korona salgınından sadece 2 ay önce de Davos Dünya Ekonomik Forumunda ilaç şirketleri ile düzenlediği salgın tatbikatında, dünyada 65 milyon kişinin yakında ortaya çıkacak bir hastalıktan öleceğini dile getirmiş.

O halde şimdi soralım…

Bu büyük şirketlerin yöneticilerinin birkaç ay içinde görevlerinden el çektirilmelerinin sebebi ne olabilir? Hangileri hangi stratejik görevlere getirilecekler?

Bill Gates, Çin’de korona görülmeden, koronadan 65 milyon kişinin öleceğini niçin söyledi? Bu virüsü yayan kuruluş Bill Gates Vakfı mı? Bu suâllerin cevabı için zamana ihtiyaç var gibi gözükse de, görebilen için belli…

Bill Gates liderliğinde yürüttükleri aşılama bundan sonra yeni laboratuvar yapımı virüs salgınları ile sürecek. Kendi tedbirlerini alamayan devletlerin işi çok zor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı