adplus-dvertising

Bill Gates, pandeminin ne zaman biteceğini açıkladı!

Dünyanın en zenginleri arasında gösterilen ve koronavirüs aşı çalışmaları için yüklü yardımlarda bulunan Bill Gates, 2015 yılında yaptığı açıklamada bu günlerin yaşanacağını öngörmüştü. Gates, şimdide pandeminin son bulacağı tarihle ilgili açıklamalar yaptı.
Takip et
Bill Gates, pandeminin ne zaman biteceğini açıkladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İngiliz Sky News’te Sophy Ridge’e röportaj veren Bill Gates, ABD ve İngiltere de dahil olmak üzere daha zengin ülkelerde koronavirüs aşılarının oranına işaret ederek, öbür ülkelerle de paylaşıldığında salgının seyrinin değişebileceğini söyledi.

Yaşam ne zaman normale dönecek?” sorusuna cevap veren Bill Gates, koronavirüs aşılarının hızla yaygınlaştığının altını çizerek, 2022’nin sonunda yaşamın normale dönmesini umduğunu belirtti.

65 yaş üstünün “gelecekti pandemilere” hazırlanmaları açısından yüksek öncelikli olduklarını vurgulayan Gates, “2021 senesinin sonlarında ve 2022’ye kadar bütün dünyaya aşı ulaşmış olacak, fakat bu hastalığı ortadan kaldırmış olmayacak, 2022 senesinin sonlarında onu çok küçük sayılara indirebileceğiz” şeklinde konuştu.

ARALIK AYINDA DA TAHMİNDE BULUNMUŞTU

Koronavirüs (Covid-19) aşı çalışmalarına yaptığı yatırımlarla bilinen Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Covid-19 salgınıyla alakalı açıklamalarda bulunmuş, “Koronavirüs salgınında önümüzdeki 4-6 ay ABD için en ölümcül dönem olabilir. Üzülerek söylüyorum ki, gelecek dört ila altı ay corona virüs salgınının en kötü dönemi olabilir. Sağlık Ölçümleri Değerlendirme Enstitüsü (IHME), 1 Nisan 2021’e kadar 200 bin kişinin daha ölebileceğini gösteriyor. Maske ve sosyal mesafe kurallarına uyarsak, bu ölümlerin büyük bir kısmını önleyebiliriz” ifadelerini kullanmıştı.

2015’TEKİ AÇIKLAMALARI

Gates, 2015 senesinde yaptığı bir açıklamada, yeryüzünde milyonlarca kişinin ölümüne, “Bir savaştan çok, hızla yayılabilen bir virüs”ün neden olabileceğini belirtmişti. Bugüne kadar elde edilebilen verilere göre, Covid-19 sebebiyle küresel düzeyde 125 milyon kişi koronavirüsten enfekte oldu ve ortalama 1.2 milyon kişi hayatını kaybetti.

Microsoft Corp başkanlığından 2014 senesinde ayrılan Gates, Bill ve Melinda Gates Vakfı aracılığıyla Covid-19 salgınınıyla küresel düzeyde mücadeleyi desteklemek için en az 1.75 milyar dolar taahhüt etti. Bu kaynak, bazı aşı üreticilerinin, tanıların ve potansiyel tedavilerin desteklenmesini içeriyor.

2015 senesinde koronavirüse benzer bir salgının olabileceğini söylediğini söyleyen Gates, “ABD’nin salgını daha iyi yönetebileceğini düşünüyordum. 2015’te tahminlerimi yaparken yaşamını yitirenlerin sayısının daha yüksek olacağından söylemiştim. Virüs her geçen gün daha ölümcül olabilir. Henüz en kötüsü gerçekleşmedi. Ama salgının ABD ve dünya ekonomisine zararı beş sene önceki tahminlerimden çok daha kötü” biçiminde konuşmuştu.

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka sayısı 146 milyon 818 bini, yaşamını yitirenlerin sayısı 3 milyon 106 bini, iyileşenlerin sayısı 124 milyon 516 bini geçti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.