Bill Gates: koronavirüs 2022’de bitecek!

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, dünyanın Covid-19 pandemisinin etkilerinden tam manasıyla 2022 sonunda toparlanmış olacağını belirtti.
Takip et
Bill Gates: koronavirüs 2022’de bitecek!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Polonya merkezli Gazeta Wyborcza gazetesi ve TVN24 televizyonunun sorularını cevaplayan Gates, “2022’nin sonunda tamamen normale dönmüş olmalıyız,” şeklinde konuştu ve koronaviras aşılarının, pandeminin neden olduğu “inanılmaz trajedi”nin son bulmasına yardımcı olacağının altını çizdi.

Gates, 2015 senesinde yaptığı bir açıklamada, yeryüzünde milyonlarca kişinin ölümüne, “bir savaştan çok, hızla yayılabilen bir virüs”ün neden olabileceğini belirtmişti. Bugüne kadar elde edilebilen verilere göre, Covid-19 sebebiyle küresel düzeyde 125 milyon kişi koronavirüsten enfekte oldu ve ortalama 1.2 milyon kişi hayatını kaybetti.

Microsoft Corp başkanlığından 2014 senesinde ayrılan Gates, Bill ve Melinda Gates Vakfı aracılığıyla Covid-19 salgınınıyla küresel düzeyde mücadeleyi desteklemek için en az 1.75 milyar dolar taahhüt etti. Bu kaynak, bazı aşı üreticilerinin, tanıların ve potansiyel tedavilerin desteklenmesini içeriyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Küresel Aşılar ve Bağışıklama Birliği (GAVI) tarafından desteklenen ve fakir ülkelerin aşıya erişimini temin etmek için hazırlanan COVAX, 2021 sonuna kadar düşük gelirli ülkeler için 2 milyar aşı dozu temin etmeyi hedefliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.