Bilinmesi Gereken Kripto Para Terimleri

Yatırımcıların kripto paralara ilgisinin artması ile yeni terimler de hayatımıza eklendi. Kısaltmalar daha çok forum sayfalarında ve sosyal medya hesaplarında kullanılan ifadelerdir. Hem Bitcoin hem de altcoinler için kripto para alım satım terimlerini bilmek oldukça önemlidir. Sık karşılaştığımız kripto para kısaltmaları, en popüler kripto para terimleri ve anlamları haberimizde.
Takip et
Bilinmesi Gereken Kripto Para Terimleri
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İşte kripto paralarla işlem yapacaklara yardımcı olacak diğer terimler ve anlamları…

Bitcoin
İlk kripto paradır. 3 Ocak 2019’da Satoshi Nakamoto tarafından ilk bloğun oluşturulmasıyla ilk 50 bitcoin kazılmış ve sonrasında devam etmiştir. 1 bitcoin 100.000.000 a kadar bölünebilir. En küçük birimi satoshidir. Bitcoin bir merkez olmadan kişiden kişiye aktarılır.

Bilinmesi Gereken Kripto Para Terimleri

Sembolü ฿, kısaltması BTC olan sanal para birimidir.

BTC

Bitcoin’ ler için para birimi kısaltmasıdır. Türk Lirasına TL deniliyor olması gibi.

Bitcoin Investment Trust
Bu özel ucu açık fon, özellikle Bitcoin yatırımı yapar ve yatırımcıları ve hissedarlarının adına Bitcoin’lerini güvenli bir şekilde saklamak için teknolojik bir protokol kullanır. Bu fona dâhil olan insanlara, güvenli bir şekilde, kendi dijital paralarını saklamak zorunda kalmadan ve satın almadan, Bitcoin yatırımı için bir yol sağlar.

Block / Blok

Blok, blok zincirinde bekleyen birçok işlemi onaylayan ve içeren bir kayıttır. Yaklaşık her 10 dakikada bir (bu süre değişkendir), işlemleri içeren ortalama bir yeni blok madencilik yoluyla blok zincirine eklenir.

Yapılan işlemlerin kayıt altına alındığı ve hash algoraitmasıyla korunduğu veriler topluğudur. Bitcoinde teorik olarak her 10 dakikada bir yeni bir blok madencilik yoluyla blokzincire eklenir.

Blockchain / kayıt zinciri
Türkçeye kayıt zinciri olarak çevrilebilir. Her blok kendisinden önce gelen bloktan referans hash alarak yeni bir blok olarak birbirine bağlı şekilde eklenmesiyle oluşan bloklar (işlemler) zinciridir.

Bilinmesi Gereken Kripto Para Terimleri

Blok zinciri kronolojik sırada tüm Bitcoin işlemlerinin halka açık günlüğüdür. Blok zinciri bütün Bitcoin kullanıcıları tarafından paylaşılır. Bitcoin adreslerinin bakiyesini kontrol etmek için ve iki kat harcamayı önlemek için kullanılır.

Block Reward / Blok Ödülü
Yeni bir blok yaratmayı ilk başaran madenciye verilen teşvik ödülüdür. Madenciler yeni bir blok oluşturmak için özel bir hash ararlar ve bulduklarında bu hash ile yeni blok oluşturulur ve sistem tarafından madenci ödüllendirilir. Bitcoinde bu ödül 50 bitcoin olarak başlamıştır ve her 210.000 blokta ödül miktarı yarılanmaktadır. 50 – 25 – 12,5 – 6,25 ….. olarak devam edecektir.

Bitpay
Sanal ya da gerçek işletmelerin Bitcoin ödemesi alabilmesini sağlayan teknik alt yapıyı sunan ödeme işlemci şirketidir.

Bitstamp
Dolar karşılığı Bitcoin satın alabileceğiniz ya da satabileceğiniz popüler Bitcoin borsası.

Altcoin
Bitcoinden sonra çıkan tüm projelerin kripto paralarına verilen alternatif coin kısaltmasıdır . Bitcoin’e alternatif olarak sunulan kripto para birimleri için kullanılan toplu isim. Litecoin, Feathercoin ve PPcoin; bunların hepsi birer altcoindir.

Public Key
Kripto para ekosisteminde ödemlerinizi almak için kullandığınız adrestir. Günümüz bankacılık sistemi ile açıklamak gerekirse IBAN numranız gibi düşünebilirsiniz. Public key- yani adresinizi karşı tarafa vererek ödeme alabilirsiniz örnek bitcoin adresi : 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7……

Private Key 
Bir kripto cüzdan oluşturken ekosistem tarafından size verilen ve varlıklarınızın sahipliğini ispatlamanız için kullandığınız size özel şifre bu şifreler yine alfanumerik olabildiği gibi geliştirilmiş cüzdan özellikleri sayesinde 12,18,24 kelimeden oluşan şifrelerde olabilir.

Önemli hatırlatma…
*Private key asla başkasıyla paylaşılmaz hiç bir yerde hiç bir sebeple kimseyle paylaşmayın…unutmayın Private keyi bilen birisi bu anahtara ait tüm varlıklara ulaşır.
*Blockchain kripto para ekosisteminde Private key ler tek yönlü bir fonksiyonla size özel oluşur ve bir kopyası tutulmaz. Bu sebeple bu özel şifrenizi kimseyle paylaşmadan saklamalısınız, şayet bu şifreyi unutursanız varlıklarınıza ulaşamazsınız ve bu konuda yardımcı olabilecek bir kişi yada kurum yoktur.

Confirmation / Konfirmasyon
işlemlerin ağ tarafından doğrulanması işlemidir. Blockchain ekosistemini kısaca şöyle özetleyelim. İsteyen herkesin dahil olduğu ve kendine bir kopyasını aldığı bir kayıt defteri ve yapılan tüm işlemler herkes tarafından deftere işlenir. Örneğin Ayşe Fatma’ya 1 bitcoin gönderdi, bu işlem için herkes defterlerini kontrol eder Ayşe’nin gerçekten 1 bitcoini var mı? varsa sonra Ayşe’nin hesabından 1 bitcoin eksiltip Fatma’nın hesabına 1 bitcoin ekler bunu herkes defterine işler ve “Üç onay” çoğunluk tarafından kabul gören işlem sayısıdır. Her yeni onaylama ters tepme riskini düşürür. Her onay, işlemin doğruluğunun tekrar teyidi anlamına gelir.

Mining / Madenci

Bilgisayar donanım kullanılarak, şifrelenmiş sorunları çözerek, yeni Bitcoin’ler ya da altcoin’ler üretme eylemidir.

POW (Proof of work) yani iş ispatı algoritmasında çalışan kriptopara larda kripto para arzını sağlamak için blokların oluşmasını sağlayan ve yeni bir blok bularak koin arzını sağlama işlemi.

Cryptocurrency / Kripto para
Matematiksel hesaplamalar yöntemiyle üretilen kriptografi (şifreleme) altyapısına dayanan dijital para.

Difficulty / Zorluk
Blok üretmenin ne kadar süreceğini belirten değerdir. Zorluk derecesi kripto para protokolünün yazılım evresinde belirlenir. Örneğin bitcoin ağı teoraik olarak 10 dakikada 1 blok oluşturulması şeklinde tasarlanmıştır. Bu standartını koruyabilmek için, kendi içinde otomatik olarak zorluk seviyesini ayarlar.

Kripto Para üretiminde bir blok üretmenin ne kadar süreceğini belirten sayısal değerdir. Zorluk derecesi yükseldikçe, o kripto paraya ait blok probleminin çözülmesi o oranda zaman alır. Zorluk derecesi eğrisi, kripto para protokolünün yazılım evresinde belirlenir. Buna göre üreten arttıkça belli oranda zorluk seviyesi de artar.

Double Spending / çifte harcama
Bitcoin yada diğer kriptopara için iki defa harcama yapma işlemidir. Teorik olarak mümkün gibi görünmektedir ama sağlam blockcahin altyapısı olan kripto paralarda pratik olarak imkansızdır, bunun için en iyi önlem en az 3 konfirmasyon almış olmaktır.

Kullanıcı Bitcoin’ leri işlem yaptığı aynı kripto para ile 2. işlem yaptığında meydana gelir. Bitcoin ağı işletimi ve onaylama sistemi sayesinde, çift harcama yapmak kolay değildir ama yine de sıfır-onay işlemlerini kabul eden kişiler için risk oluşturur.

Escrow / Emanet hesap
Şartları önceden belirlenmiş hesapta varlık tutma işlemidir. Escrow da bulunan işlem, şartlar yerine geldiğinde gerçekleşir.

Airdrop
Sözlük anlamı havadan gelen yardım olan airdrop blockchain ve kriptopara ekosisteminde ise yeni projelerin tokenlarını ücretsiz olarak dağıtması anlamına gelir. Tanıtım yapmak ve bir topluluk oluşturmak amacıyla ve stratejik bazı sebeplerle projenin tokenları kişilere ücretsiz olarak dağıtılır.

Hodl

Aslında “hold” yani tutmak, satmamak manasına gelir. HODL yanlış yazılmış ve fenomen haline gelmiş bir kelime oldu bunun sebebi de Reddit’te sarhoş bir kullanıcının açtığı “I am HODLING” başlığından kaynaklı. Kullanıcı ben satmıyorum, kripto paramı tutuyorum demek isterken HODL o günden sonra sevildi ve çok kullanılan bir terim oldu.

Kripto para camiasında aldığın kripto parayı tut/sakla anlamında kalıcı bir yer edinmiştir. Buy&Hodl

#
1 hr:
Son 1 saatteki verileri ifade eder.

24 saat:
Son 24 saatteki verileri ifade eder.

7d:
Son 7 güne ait verileri ifade eder.

30d:
Son 30 güne ait verileri ifade eder.

51% Attack / %51 Saldırısı
POW algoritmasında çalışan Blokcchainlerde ağdaki hash gücünün %51 den fazlası bir kişi veya grubun eline geçmesi durumudur bu durumda bu kişi yada grup söz konusu ağda söz sahibi durumuna gelir ve işlemleri durdurarak veya değiştirerek veya çifte harcama ile ağı etkileyebilir ve güvenliğini sarsar.

Algorithm/ Algoritma
Problem çözme ya da hesaplama işlemlerinde, bir bilgisayar tarafından izlenecek bir süreç ya da kurallar serisi…

All-Time-High (ATH) / Tüm Zamanların En Yükseği 
Kripto para biriminin fiyat olarak tarihteki en yüksek seviyesi

Türkçe ve yabancı forumlarda “ATH yapabilir” cümlesi sık sık karşımıza çıkıyor. Bunun anlamı o coinin “all time high” yani en yüksek seviyesine çıkabileceği, rekor kırabileceği anlamına geliyor.

All-Time-Low (ATL) / Tüm Zamanların En Düşük Seviyesi 
Kripto para biriminin fiyat olarak tarihteki en düşük seviyesi

Anti-Money Laundering (AML) / Kara Para Aklamayı Önleme
Bir dizi uluslararası yasa, kripto para birimleri yoluyla para aklayan suç örgütlerini veya şahısları sınırlandırmak için getirilmiş kurallar.

Yasal olarak kazanılmış gibi görünmesini sağlamak için, yasa dışı yollardan elde edilen her türlü fonu dönüştüren insanları durdurmak için kullanılan terimdir. Sadece bitcoin ve Kripto para ile ilgili olmayıp tüm dünyada kara paranın aklanmasını engelleyen kurumlar bulunur. Türkiye’de Masak bu amaçla kurulmuştur.

API: (Application Programming Interface)
“Uygulama Programlama Arayüzü”, bir uygulamanın işlevlerine dışarıdan veya uzaktan erişilip bu işlevlerin kullanılmasını sağlayan arayüzdür. Yazılım API kullanımın asıl amacı bir uygulamanın bütün veya bazı metotlarını diğer uygulamalara kullanıma açarak uzaktan gelecek veri ve bilgi taleplerini kolayca ve hızlıca karşılamaktadır.

Arbitrage / Arbitraj
İki veya daha fazla pazarda veya borsada aynı malın fiyatlarındaki farklılıklardan yararlanma kar elde etme durumudur. Mesela X borsasında Ether 5.000 usd iken Y borsasında 5.200 usd olabilir. Bu fiyat farkında yararlanıp kar elde edilebilir.

Piyasalardaki altın, gümüş, petrol gibi emtialar ile Bitcoin gibi kripto paralar dahil, ticarete konu olan tüm varlık ve enstrümanları kapsamına alan, varlıklar arasında eş zamanlı olarak, farklı piyasa koşullarında (çeşitli borsalar arasında oluşan fiyat farklılıklarından kar sağlamak amacıyla) alım satım işlemi yapmaktır.

ASIC: (Application Specific Integrated Circuit)
(Uygulamaya Özel Entegre Devre’ ) sadece kripto para madenciliği yapması için oluşturulmuş cihazlardır.

Özellikle tek bir görevi yapmak için tasarlanmış silikon çipidir. Kendine özgü fonksiyonlar üzerinde fiziksel bağlantılı komut takımları ile hareket eden bir işlemci sistemidir. ASIC’ler aynı işi yapabilecek genel maksatlı işlemcilere göre daha ucuz ve daha hızlıdırlar. Bitcoinlerin çıkarılmasındaki SHA-256 karma sorunlarını işlemek için dizayn edilmiştir.

ASIC Miner
Bitcoin madenciliği için yapılandırılmış, düşük elektrik tüketimi olan, yüksek üretim gücüne sahip, ASIC çip içeren ekipmanların genel adıdır.

Atomic Swap
Bir kripto parayı merkezi bir sistem kullanmaksızın başka bir kripto paraya çevirme durumudur. Burada merkezi bir sistem derken borsalarda buna dahildir.

Bag / Çanta
Belirli kripto para biriminin önemli bir miktarda bulundurma durumu “çanta” olarak kabul edilir.

Bagholder
Büyük miktarlarda kripto para tutan bir kişi ye denir. Genellikle bu kripto para biriminin fiyatı düşerken böyle bir kişiyi tanımlamak için kullanılır.

Bear / Ayı
Ayı piyasası, genellikle piyasaların karamsar durumda olduğu, fiyatların uzun bir süre daha düşüş trendinde olacağı beklentisinin olduğu durumlarda kullanılır.

Bear Trap / Ayı Tuzağı
Bir kripto para biriminin fiyatını değiştirmeyi amaçlayan bir grup tarafından yapılan manipülasyondur. aynı anda, aynı kripto para birimini büyük miktarda miktarda satarak, fiyatı düşürürler ve piyasadaki diğer oyuncuların elindeki varlığı düşük miktardan satmasını sağlarlar ve bu arada daha fazla bu kripto paradan toplarlar…

Bitcoin ATM 
Bitcoin alımı yapabileceğiniz ATM

Bitcoin Improvement Proposal (BIP) / Bitcoin İyileştirme Önerisi 
Bitcoin ekosistemine katkı sağlayan geliştiricilerin yeni özellik ve önerilerini sundukları teknik tasarım belgesi, Protokolde önerilen değişiklikler BIP olarak sunulur. BIP yazarı, topluluk içindeki önerdiği iyileştirmeler için geri bildirim ve fikir birliği sağlamaktan ve muhalif görüşleri belgelemekten sorumludur.

BitLicense
New York’ta kripto para şirketlerine verilen ve New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (New York State Department of Financial Services (NYSDFS). tarafından oluşturulan ve verilen bir işletme lisansı

Block Explorer
Söz konusu kripto paranın Blockchain’indeki işlemleri, (hash hızı, transferler vb.) gerçekleşen tüm işlemleri görüntülemek için çevrimiçi bir araç . Bir kripto para transferi yaptığınızda bu transferin durumunu kontrol edebilirsiniz.

Bitcoin
https://www.blockchain.com/explorer
Ethereum
https://etherscan.io/
Xrp
https://xrpcharts.ripple.com/#/graph/
Eos
https://bloks.io/
Litecoin
https://blockchair.com/litecoin
Bitcoincash
https://blockchair.com/bitcoin-cash

Block Height: / Blok boyu
Blok zincirinde söz konusu bloktan önceki blokların sayısı veya bu noktadan önce zincirdeki toplam bloklar olarak düşünülebilir.

Balon
Balon, piyasa katılımcılarının fiyatları değerlerinin üzerine çıkardıkları bir durumu açıklar, fiyatların talep sebebiyle gerçekte olması gereken değerin çok çok üstüne çıkması durumudur. bunu genellikle pazar düzeldikçe fiyatlarda hızlı ve keskin bir düşüş izler.

BALİNA

İngilizcesi whale, çok yüksek miktarlarda coine sahip olan yatırımcı anlamına geliyor. Yani büyük oyuncu. Balinaların yapacakları işlemler fiyatlarda değişikliğe sebep olabiliyor.

BULLISH

Fiyatın yükselme beklentisi.

BEARISH

Fiyatın düşme beklentisi.

Bug Bounty / Hata Ödülü
Bilgisayar kodundaki açıkları ve sorunları bulmak için bir önerilen ödüldür. Blockchain ekosisteminde bir blockhain topluluğunun, bir borsa veya bir cüzdan firmasının yazılımlarındaki potonsaiyel hataları bulan ve bu açıklarını kapatması için bilgilendiren kişilere verilen ödül.

Bull / Boğa
Boğa piyasası (bullish market), piyasanın yükseliş trendinde olduğu yani fiyatların iyimser bir ortamda seyredeceği ve yatırımcıların alıma geçeceği dönemdir.

Burn / Yakmak (coin burn)
Bir koinin bir miktarının geri döndürülemez bir adrese gönderilmesiyle dolaşımdan kaldırılması durumudur.

Circulating Supply / Dolaşımdaki arz
Bir koinin güncel olarak dolaşımdaki sayısı.

Client
Blockcahinde yapılan işlemlere erişebilebilmesi ve bunların işlenebilmesini sağlayan yazılım. Genel olarak kullanımı bilgisayarlara indirdiğiniz cüzdanlar (bazıları) client özelliği taşır.

Cloud Mining / Bulut Madenciliği
Uzaktan işleme gücü olan madencilik, genel olarak enerjinin uygun maliyetli olduğu ve çevre sıcaklığının yıl boyunca soğuk olan ülkelerde bulunan madencilik firmalarına evinizdeki bilgisayarınızla katkı sağlarsınız ve sağladığınız katkıya orantılı olarak koin alırsınız.

Cold Storage / Soğuk (çevrimdışı) depolama
Kripto paralarınçevrimdışı depolanması , donanım cüzdanlar , USB’ler, çevrimdışı bilgisayarlar veya kağıt cüzdanlardır.

Cold Wallet / Soğuk (çevrimdışı) cüzdan
Offline yani internet bağlantısı olmayan (gerektiğinde bağlanabilen ) cüzdan kağıt cüzdan veya hardware (donanım) cüzdanlar örneğin ledger Nano S

Confirmations / Onay
Bir işlem, blok zincirindeki bir bloğa dahil edildiğinde onaylanır, bu bir onay demektir.

Bir işlemin ağ tarafından doğrulanmış olduğu ve geri döndürülme olasılığının düşük olduğu anlamına gelen işlemdir. Bir onaylama yeterince güvenlidir. Yine de daha büyük miktarlar için (mesela 1000 TL ve üstü) birden fazla onay istenebilir. Her onay, sistem yoğunluğuna göre 5 dakikadan 30 dakikaya kadar zaman alabilir. “Üç onay” çoğunluk tarafından kabul gören işlem sayısıdır. Her yeni onaylama ters tepme riskini kat kat düşürür. Her onay, işlemin doğruluğunun tekrar teyidi anlamına gelir.

Consensus / Konsensus
Ağın tüm katılımcıları, bloklarda yer alan blokların ve işlemlerin sırası ve içeriği konusunda anlaştıklarına dair fikir birliğidir.

Correction / Düzeltme
Genelde fiyatın hızlı bir artış göstermesinden sonra bir miktar geri çekilme yapması durumu.

Cryptocurrency / kriptopara

Kripto para birimi, kriptografiye dayalı matematiksel problemleri çözerek üretilen dijital veri.

Güçlü güvenlik katmanlarına dayanan kriptografi yani şifreleme metodu ile yapılanadırılan alt yapısında çok teknik detaylar barındıran dijital ortamda değer alıp-göndermeye yarayan bilgisayar progamı – dijital para

Crypto-jacking
Değişik progamlar yardımıyla kişilerin haberi ve izni olmaksızın bilgisayarlarının kripto para madenciliği için kullanılması.

Chargeback
Türkçe’ye ters ibraz olarak çevrilen chargeback kredi kartı veya paypal ile ödemesi yapılan ancak karşılığında alınması gereken mal veya hizmeti hiç veya gereği gibi alınmaması nedeniyle ödenen paranın ilgili kredi kartına iade edilmesi işlemine verilen isimdir.

Coinbase
Coinbase tüccarlar için ödeme işleme hizmetleri sunan ve borsalardan Bitcoin satın almak için bir aracı olarak görünen bitcoin cüzdan hizmet alt yapısı şirketi.

CPU
Bilgisayarın işlemcisidir. İlk günlerde bunlar Bitcoin madenciliğinde kullanıldı, ama artık zorluk seviyesi yükseldiği için kullanılmamaktadır. Bazı yeni kripto paraların madenciliğinde kullanılmaktadır.

Cryptography
Kriptografi, gizlilik, kimlik denetimi, bütünlük gibi bilgi güvenliği kavramlarını sağlamak için çalışan matematiksel yöntemler bütünüdür. Bu yöntemler, bir bilginin iletimi esnasında karşılaşılabilecek aktif ya da pasif ataklardan bilgiyi (dolayısıyla bilgi ile beraber bilginin göndericisi ve alıcısını da) koruma amacı güderler. Bir başka deyişle kriptografi, okunabilir durumdaki bir bilginin istenmeyen taraflarca okunamayacak bir hale dönüştürülmesinde kullanılan tekniklerin tümü olarak da gösterilir. Bitcoin işlemlerini doğrulamak ve güvenliğini sağlamak için kullanılır.

DDoS
Merkezi hedefin kaynaklarını tüketmek için bir saldırganın kontrolü altında çok sayıda bilgisayar kullanan, dağıtılmış bir hizmeti engelleme saldırısıdır. Genellikle meşru kullanıcıların hizmet görmesini engelleyen, hedefteki işlem ve bant genişliği kaynaklarını bağlamak için internet üzerinden ağ trafiğinin küçük miktarlarını gönderirler. Bitcoin borsaları ve madencilik havuz siteleri sürekli DDoS saldırılarına maruz kalmaktadır.

Date of Launch / Lansman Tarihi
ICO’ların tokenlarını satışa çıkaracakları tarih için kullanılan bir terim.

Dead Cat Bounce / Ölü Kedi Sıçraması
Büyük bir düşüşün ardından fiyatlarda kısmi bir toparlanma durumu

Decentralized / Merkezi olmayan
Ademi merkeziyetçilik, bir amaca ulaşmak için düğümlerin veya gönüllü katılımcıların dağınık bir şekilde fakat uyum içerisinde çalıştığı bir sistem. Merkezi bir nokta yoktur. tüm işlemler ağa gönüllü olarak katılanlar tarafından birlikte tutulur ve işlenir.

Decentralized Applications (dApps) / Merkezi olmayan uygulamalar
Merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışan ve tek noktaya bağımlı olmayan uygulamalar

Decentralized Autonomous Initial Coin Offerings (DAICO)
Merkezi Olmayan Otonom ICO
Ethereum kurucularından Vitalik Buterin tarafından önerilen Merkezi Olmayan Özerk Organizasyonlardan (DAO’lar) ve ICO’lar gelen fikirleri birleştiren, ademi merkeziyetçi projelerin finanse edilmesi için bir yöntem . ICO sürecinde, belirli şartların yerine getirilmesi durumunda destekçilerin fonlarının iadesi için oy kullanmalarına izin veren bir yönetim şekli sunar.

Decentralized Exchange (DEX) / Merkezi Olmayan Borsa
Kripto paraların alınıp satıldığı merkeziyetsiz yapılar üzerine kurulmuş borsalar, bu borsalarda fon tutmak yerine direkt olarak cüzdanlardan işlem yapılabilmektedir.

Deflation / Deflasyon
Genel olarak piyasada fiyatların belirli bir zaman aralığında sürekli düşüş göstermesi durumudur. Bunun yanında enflasyon durumundan fiyat yükselişini durdurmayı ya da yavaşlatmayı veya enflasyon eğilimi karşısında fiyatları düşürmeyi öngören iktisat siyasetidir.

Delegated Proof-of-Stake (dPOS) / seçilmiş delege kanıt ispatı
Kullanıcıların blok zincirinde blok üreten delegelere oy kullanabilecekleri ve oylarıyla kendi payları ile orantılı olacakları bir fikir birliği mekanizması oluşturulması

Derivative / Türev
Bir dayanak varlıktan türetilmiş ve bu dayanak varlığın değerindeki değişimlere göre değeri değişen ürünlere denir.

Derivatives Market / Türev Piyasalar
Türev piyasalar, ileri bir vade için fiyatı ve şartları önce belirlenmiş olan türev ürünlerin alım ya da satım işlemlerinin yapıldığı piyasalardır.

Deterministic Wallet
Şifrenizi Seed (tohum) denilen bir başlangıç noktasından türeten bir cüzdan türü . seed adı verilen 12, 18 veya 24 kelimeden oluşan bu şifreye sahip olduğunuz müddetçe, cüzdanları yedekleyebilir ve geri yükleyebilirsiniz

Digital Identity / Dijital Kimlik
İsim, adres, sosyal güvenlik numarası vb. gibi kişisel bilgilerin dijital ortamda saklanması; Blokchain teknolojisiylebu bilgiler güvenli bir şekilde saklanabilir.

Distributed Ledger / Dağıtılmış Defter
Dağıtılmış defter verilerin merkezi bir noktada değil ağdaki tüm düğümler tarafından tutulmasıdır. Dağıtılmış bir defter mutlaka bir kripto para birimi içermek zorunda değildir.

Dust Transaction
Çok küçük bir mali değeri olan, fakat blok zincirinde yer kaplayan, son derece küçük Bitcoin miktarları içeren transfer işlemdir. Bitcoin geliştirici ekibi ağ tarafından iletilecek minimum transfer miktarını artırarak toz işlemleri ortadan kaldırmak için çaba harcamaktadır.

Dominance / Hakimiyet
Bitcoin’in piyasa kapitalizasyonunu diğer tüm kripto para birimlerinin genel pazar payı ile karşılaştıran bir endekstir . Bitcoinin baskınlığı olarakta bilinmektedir.

Dump
Bir koinin aniden satılması ve fiyatların düşmesi durumu

ERC-20:
Ethereum blockchainde token standardı. Adresler arası veri aktarımı ve veri erişimi de dahil olmak üzere genel bir kural listesidir.

Escrow / Emanet
Blockchain ekositeminde, bir parayı, bir belgeyi akıllı sözleşme kullanarak emanate bırakma durumu

Bir işlem sırasında transfer edilen değeri korumak için bir üçüncü parti hesabında para veya varlık tutma eylemidir. Burada 3. parti hesabı alıcı ve satıcı için güvenilir bir hesap olarak kabul edilir. (Örn: sahibinden alışverişleri)

Ether
Ethereum ekosistemin para birimi

Ethereum Improvement Proposal / Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP):

Ethereum Geliştirme Teklifleri (EIP’ler), temel protokol özellikleri, müşteri API’leri ve sözleşme standartları dahil olmak üzere Ethereum platformunun standartlarını tanımlar.

Exchange / Borsa

Kripto para alıp – satmak için kripto – kripto ve/veya fiat para veya diğer kripto para birimleri kripto ticareti yapmasını sağlayan platformlar

Farklı para formlarının ve diğer varlıkların alışverişi için kullanılan merkezi bir kaynaktır. Genellikle Bitcoin değişimleri ve dönüşümleri ile kripto para biriminin başka türlere, tipik olarak yasal paraya, çevrilmesi için kullanılır.

Exchange Traded Fund – Borsa Yatırım Fonu (ETF)
Hisse senetleri, tahviller ve kripto para birimleri gibi varlıklardan oluaşn sepetin tek bir hisse senedi gibi işlem gören bir fon.

Faucet
Herhangi bir altcoin üretimi başlatırken kullanılan bir yöntemdir. Önceden çıkarılmış (pre-mine) yada üretimden hemen sonra elde bulundurulan kripto paranın yaratıcıları tarafından insanları cesaretlendirmek ve yeni çıkan parayı elinde tutmak isteyenleri teşvik etmek adına ücretsiz olarak verilmesidir.

Fiat Currency
Altın, gümüş vs. gibi değerli maden karşılığı olmayan, değerini sadece hükümetin, geçerli olduğunu ve her yerde kabul edilmesi gerektiğini kanunla belirlemesinden alan kanunname parası. Günümüzde hemen hemen bütün paralar kanunname parasıdır. Bu paraların halk tarafından mecburiyet dışında kabul edilip edilmemesi, o parayı çıkaran hükümete duyulan güvene bağlıdır.

Fork
Blok zincirinin alternatif devam eden bir versiyonunun oluşturulması, genellikle sağlayıcıların diğerlerinden farklı bir dizi işlem blokları çıkarmaya başlamasından dolayı oluşur.

Bir coinin çatallaşması, ikiye ayrılması anlamına geliyor. Örneğin Bitcoin’in yavaş işlem süresi ve fazla komisyonu nedeniyle bazı insanlar daha iyi bir halini yapacaklarına inanıyorlar ve Bitcoin’i alıp bazı değişiklikler ve yeni bir isimle piyasaya sürüyorlar. Böylece bitcoin Fork’lanmış oluyor.

FPGA
Alan Programlanabilir Geçit Dizilimi, imal edildikten sonra özel fonksiyonları ile konfigüre edilebilir bir işleme çipidir. Üzerine talimatlar yazılabilir boş bir silikon barut gibi düşünün. FPGA topluca üretilebilir ve üretimden sonra yapılandırılabilir olduğu için, üreticiler ASIC çiplerini daha ucuza yaparak, ölçek ekonomisinden faydalanır. Ancak, bunlar genellikle çok yavaştır.

FOMO ( Fear Of Missing Out)
“Fırsatı kaçrma korkusu” anlamına gelen ve yatırım bağlamındaki bir kısaltma, potansiyel olarak karlı bir yatırım fırsatını kaçırma ve daha sonra pişman olma endişesi anlamına gelir.

FUD (fear, uncertainty and doubt) – korku, belirsizlik ve şüphe
“Korku, belirsizlik ve şüphe” anlamına gelen bir kısaltma. Negatif, yanıltıcı veya yanlış bilgi yayarak belirli kripto para birimlerinin veya kripto para birimi piyasalarının algılanmasını etkilemek için kullanılan bir stratejidir

Fiyatın düşmesini isteyen bazı kişilerin piyasaya saldığı korku, kara propaganda, şüphe. FUD’da başarılı olurlarsa düşürdükleri coini düşük fiyattan alıyorlar.

Full Node – Tam düğüm
Bir blockchain’in tümünü yükleyen, kurallarına uygun çalıştıran ve islem kayıtlarını tutan parça (lar) düğüm (ler)

Fundamental Analysis (FA) – Temel Analiz
Teknolojisine, ekibine, büyüme beklentilerine ve diğer somut göstergelere bakarak bir varlığın -projenin temel değerini araştırdığınız analiz yaptığınız bir yöntem.

Futures / Vadeli sözleşme
Vadeli işlem sözleşmesi, bir malın belirli bir zamanda gelecekte belirlenen bir fiyattan alım veya satımı için standartlaştırılmış bir yasal sözleşmedir. Bunlar, her bir işlem için özelleştirilebileceği gibi bir borsada işlem yapmak yerine,OTC yani Over-the-counter olarak geçen tezgah üstü diye adlandıralan borsa dışında da gerçekleştirilebilecek olan sözleşmelerdir.

Genesis Block
Blok zincirinde ilk bloktur.

Gigahash
Ölçülen milyarlarca sağlayıcılardan, saniyedeki olası sağlama girişimlerinin sayısıdır. (binlerce Megahashes)

GPU
Bilgisayarın ekran kartıdır. Özellikle modern bilgisayar oyunu grafiklerindeki milyonlarca çokgeni işlemek için gereken karmaşık matematiksel hesaplamaları yapan silikon bir çiptir. Ayrıca kripto para birimi üretiminde gerekli kriptografik hesaplamalar için de uygundur.

Hash
Değişken bir miktarda veri alan ve daha kısa, sabit uzunlukta bir çıktı üreten matematik işlemidir. Bir çıkarım işlevinin iki önemli özelliği vardır. Öncelikle, çıktıya bakarak, bu orijinal girdinin ne olduğunu anlamak matematiksel olarak zordur. İkincisi, girdinin en ufak bir parçasındaki değişiklik bile, tamamen farklı bir çıktı üretecektir.

Hashrate
Belirli bir süre içinde, bir Bitcoin sağlayıcı tarafından yapılan çıkarımların sayısıdır. Bu süre genellikle bir dakikadır.

ICO

İngilizce karşılığı ‘İnitial coin offering’ olan kısaltmadır. ICO, bir şirketin kendi kripto parasını piyasaya sunarak oluşturduğu toplanmış fona denir. Bu terimin Türkçe adı öncü coin arzıdır.

ITO

İngilizce karşılığı ‘İnitial token offering’ olan kısaltmadır. Bu kısaltma, ICO ile benzer anlam ifade eder. Ancak ITO kısaltması Ethereum kripto parası için kullanılır.

Inflation
Fiyatlar genel düzeyinin sürekli ve hissedilir artışını ifade eden bir durumdur. Diğer bir tanımı nominal millî gelirin, bu gelirle satın alınan mal miktarına (gerçek millî gelire) nazaran artması yani şişmesi demektir. Deflasyonun tersidir.

Input
Bitcoin ödemesinin nereden geldiğini gösteren, Bitcoin işlemin bir parçasıdır. Genellikle, , işlem bir nesil işlemi olmadığı, yani bitcoin yeni çıkarılmadığı sürece, bu girdi, bir bitcoin adresi olacaktır.

Kilohash
Binlerce çıkarım içinde ölçülen, saniyedeki olası çıkarım girişimlerinin sayısıdır.

Liquidity
Ticaret, para ve ticaretle ilgili işlemlerde kullanılabilecek durumda olan satın alma gücü, likidite.

Litecoin
Scrypt kanıtına dayalı bir altcoindir.

Market Order
Bir değişim için verilen talimat. Piyasa hızında bir varlık satın almak veya satmak için borsada girilen emir. Bir Bitcoin borsasında, Bitcoin’lerinin acilen satılmasını ya da satın alınmasını isteyen kişi, piyasa durumunun kar yapmak için tetiklenmesini beklemek yerine, bir piyasa emri verebilir.

mBTC
Bir Bitcoin’in binde birine verilen isimdir. (0.001 BTC).

Megahash
Milyonlarca çıkarım içinde ölçülen, saniyedeki olası çıkarım girişimlerinin sayısıdır.

Microtransaction
Çevrimiçi olmak üzere, bir varlık veya hizmet için küçük bir miktar ödemek. Mikro-işlemlerin, içerdiği ağır komisyon nedeniyle, geleneksel ödeme sistemleri altında gerçekleştirilmesi zordur. Örneğin çevrimiçi makale okuma işi için, kredi kartı kullanarak iki kuruş ödemek zordur.

Mixing Service
Bitcoin’lerinizi başkalarınınkiyle karıştıran, sizin bitcoinlerinizi, sizin gönderdiklerinden farklı yeni girdi ve çıktılarla size geri gönderen hizmettir. Karıştırma hizmeti (aynı zamanda döner hazne olarak bilinir) sizin gizliliğinizi korur çünkü insanların size belirli bir bitcoin göndermesini engeller. Ayrıca para aklama için kullanılacak bir potansiyele sahiptir.

Mt. Gox
İlk bitcoin borsalarından biri ve tarihsel olarak en popüleri. Şimdi iflas etmiş olan ve Japonya’da temeli atılan, Mt. Gox 2010 yılında Jed McCaleb’ tarafından kurulmuştur.

MOON

Fiyatın inanılmaz yükselmesi, aya kadar çıkması.

Node
İşlemleri başkalarına bağlı bir kullanıcı tarafından Bitcoin ağına bağlı bir bilgisayarı ifade eder.

Orphan Block
Geçersiz blok zinciri parçası.

Output
Bir Bitcoin işlem için hedef adresidir. Tek bir işlem için birden fazla çıktı olabilir.

P2P
Eşten eşe. Birbirine bağlı en az iki ağ tarafı arasında olup, merkezi olmayan etkileşimlerdir. ‘Toplama ve dağıtım ağı’ düzenlemesine, içinde bütün katılımcıların arabuluculuk noktası üzerinden birbirleri ile işlem anlaşması yaptığı, alternatif sistemidir.

Paper Wallet
Bir veya daha fazla açık bitcoin adresi ve bunlara karşılık gelen özel anahtarları içeren basılı bir levhadır. Genellikle bitcoinleri güvenli bir şekilde depolamak için, kolayca yıkılabilen yazılım cüzdanları ya da hacklenebilen veya ortadan kaybolabilen web cüzdanları yerine kullanılır. Soğuk bitcoin depolamasının yararlı bir formudur.

Pool
Topluca bir blok çıkarımında bulunan çıkarım kullanıcıları toplamı ve daha sonra aralarındaki ödül bölünmesidir. Çıkarım sermayeleri, zorluk arttıkça sizin başarılı bir blok çıkarım olasılığınızı artırmak için kullanışlı bir yoldur.

Pre-mining
Para yayınlanmadan ve detayları parayı çıkarmak isteyen diğer kişilere açıklanmadan önce, Kripto Para birimi kurucusu tarafından paranın bir bölümünün çıkarılmasıdır. Ön-çıkarım genellikle scam coinler ile kullanılan yaygın bir tekniktir.

Proof of Stake (PoS)
Bir para birimi mevcut hissesinin, çıkarım yapabileceğin para miktarını hesaplamak için kullanıldığı çalışma kanıtına bir alternatiftir.

Proof of Work (PoW)
Hesaplama gücünü kazma kapasitesine bağlayan bir sistemdir. Blokların kendi içinde kolay bir hesaplama işlemi ile kazılması gerekir. Ancak bir ek değişken kazma sürecini daha zor hale getirmek için eklenir. Bir blok başarıyla çıkarıldığında, çıkarım biraz zaman ve hesaplamalı çaba almış olmalıdır. Böylece, çıkarım blok işin kanıtı olarak kabul edilir.

PSP
Ödeme Servis Sağlayıcıdır. PSP çevrimiçi ödeme kabul etmek isteyen tüccarlar için ödeme işleme hizmetleri sunmaktadır.

Pump and Dump
Agresif tanıtım ve genelde yanıltıcı ifadeler kullanarak, ucuza üretilen veya edinilmiş bir finansal varlığın değerini şişirmektir. Tanıtım, değerini yukarı zorlayarak, diğerlerinin varlık elde etmesine neden olur. Değeri yeterince yüksek olduğunda fiyatı yükselten varlıklarını satar.

Suni yükseliş, bir coinin pompalanması. Bazı gruplar (sayıları yüzlerden, binlere olabilir) bir coini seçip ona yükleniyorlar ve fiyatının aniden, gereksiz bir şekilde yükselmesini sağlıyorlar. Bundan habersiz olan başka insanların coine dahil olmasını ve fiyatın daha da artmasını hemen akabinde yüksek fiyattan satmayı hedefliyorlar. Fiyatı yükselten bu grup yüksek fiyattan sattıktan sonra fiyat çakılıyor ve bu da DUMP oluyor.

ROI

Yatırım getirisi anlamına gelen kısaltmadır. Bu kısaltma, bir yatırım ile kazandığınız ya da kaybettiğiniz para değerini ifade eder.

QR Code
Bir veri dizisini temsil eden bir tek renkli bir desen içeren iki-boyutlu bir grafik bloktur. QR kodları mobil telefonlardakiler de dâhil olmak üzere, kameralar tarafından taranacak şekilde tasarlanmıştır. Sık sık bitcoin adreslerini kodlamak için kullanılır.

Satoshi
Bitcoin’in milyonda birine verilen isimdir. (0.0000001 BTC)

Satoshi Nakamoto
2010 yılı sonunda projeden çekilen, Bitcoin protokolünün orijinal muciti tarafından kullanılan isimdir. Bitcoin’in yaratıcı olan kişi. Gerçek ismi olup olmadığı henüz bilinmemektedir.

Scamcoin
Yaratıcısı için para kazanmak amacıyla üretilen bir altcoindir. Scamcoinler genellikle hiçbir temel fikir ya da amaç taşımaksızın bu işle ilgilenen kişilerin yatırımlarını toplayıp piyasadan çekilme niyetiyle doğarlar.

Scrypt
ASIC madencilere karşı avantaj sunarken, CPU ve GPU sağlayıcılara özellikle dost olacak şekilde tasarlanmış SHA-256 çalışma sisteminin alternatif bir kanıtıdır.

SHA-256
SHA, (Secure Hash Algorithm) NSA (National Security Agency) tarafından geliştirilmiş Sayısal İmza Standardında (DSA-Digital Signature Standard) kullanılmak üzere tasarlanmış bir algoritmadır. SHA-0, SHA-1, SHA-2 olmak üzere üç versiyonu mevcuttur. Bu versiyonlardan ilki olan SHA-0 algoritması 1993 yılında oluşturulmuş, güvenlik açığı nedeniyle 2 yıl sonra 1995 yılında SHA-1 algoritması geliştirilmiştir. Kriptolojinin temelinde olduğu gibi e-imza uygulamalarında da algoritmaların hızlı çalışması önemlidir. Bunun için de verinin kendisi değil özeti imzalanır. Bitcoin işlemleri bu protokol ile yapılmaktadır.

Signature
Bitcoin işleminin belirli bir yerden geldiğini kanıtlamak için özel ve açık anahtarlarının bir araya çıkarılmasıyla oluşturulan dijital bir özettir.

Silk Road
Genellikle Bitcoin gibi kriptolu para birimi ile genelde yasadışı alışverişler için kullanılan bir yeraltı çevrimiçi pazarıdır. Sahibi Ross Ulbricht tutuklandıktan sonra İpek Yolu FBI tarafından Ekim 2013 başlarında kapatılmıştır.

SPV
Basitleştirilmiş Ödeme Doğrulama. Tam blok zinciri indirmeden ödemeleri doğrulamak için düğümleri sağlayan Bitcoin protokolünün bir özelliğidir. Sadece blok başlıklarına gerek duyar.

Stale
Bir Bitcoin bloğu başarılı bir şekilde oluşturulduğunda, başkalarının da bu bloğu alma girişimleri durdurulabilir, çünkü o blok artık ‘eskimiş’tir. Bu, başka birinin çoktan yapmış olduğu bir işi, ücretsiz olarak, tekrar yapmaya çalışmak olacaktır (Çoktan yapılmış, ortaklaşa çıkarılmış bir iş). Stale blok çıkaran madenci o blok için ödeme alamaz.

Taint
İki adresin, ikisinin de belirli bir bitcoini olduğu zaman, bu iki adresin ne kadar yakın bir şekilde bağlantılı olduğunun analizidir. İz analizi, bitcoinlerin çalıntı para olarak bilinen adresten, şimdiki adresine giderken kaç adım izlediğini belirlemek için kullanılır.

Terahash (Th/s)
Ölçülen trilyonlarca sağlayıcılardan, verilen süredeki olası sağlama girişimlerinin sayısıdır. (binlerce Gigahashes). Madencilikte kullanılan en yüksek üretim gücü değeridir.

Testnet
Amaçları test etmek için tarafsız bir şekilde kullanılan alternatif, maddi değeri olmayan bir kripto para blok zinciridir.

Tor
Çevrimiçi kimliklerini gizlemek isteyen insanlar tarafından kullanılan anonim bir yönetim protokolüdür.

Transaction Block
Blok zincirine eklenebilen ve sonradan sağlanabilen bir bloğun içine toplanmış, Bitcoin ağı üzerindeki bir işlemler derlemesidir.

Transaction Fee
Bitcoin ağı üzerinden gönderilen işlemlere uygulanan işlem ücretine verilen isimdir. Bu ücret güvenilir bir şekilde blok sağama işlemi yapan kişiye ödenir.

uBTC
Bitcoin’in yüz binde biri (0.000001 BTC)

Vanity Address
İsim gibi, isteğe bağlı bir modeli olan bir bitcoin adresidir. (Örn: oe5Gfeew1221ffGvffööbkkfdlgFKfbm)

Virgin Bitcoin
Ham, işlenmemiş Bitcoin’e verilen isimdir.

Volatil
Ekonomik olarak bağlı bulunduğu piyasanın aşırı dalgalanmaya müsait olması durumudur.

Volatility
İşlem gören finansal bir varlık için, fiyat hareketlerinin ölçümüdür. Kısaca fiyatlarda görülen dalgalanmalardır.

Wallet
Bitcoin’leri taşımak ve depolamak için kullanılan cüzdana denir. Cüzdan aslında blok zincirindeki Bitcoin adreslerinizde yer alan bitcoinlerinizi harcamaya yarayan gizli anahtarlarınızı saklar. Her Bitcoin cüzdanı tüm Bitcoin adreslerinizin toplam bakiyesini gösterir ve belli birine belli bir miktar ödemenizi sağlar.

Diğer Kripto Para Terimleri

Hard Fork Sert çatallanma Blokzincirindeki tüm düğümlerin benimsemesi gereken aksi takdirde ağdan ayrılmasını gerektirecek şekillerde doğrulama kurallarında da değişiklik yapılmasını ifade eder. Daha önce doğrulanmış bir işlemi geçersiz hale getiren veya doğrulanmamış bir işlemi geçerli kılan teknik değişikliği ifade eder.

Hierarchical Deterministic Wallet Hiyerarşik belirleyici cüzdan HD Wallet)) Birden fazla kriptopara birimine ait özel anahtarların, tohum adı verilen 12-24 kelimelik anahtar kelime grubu kullanılarak oluşturulduğu cüzdan. Anahtar kelime grubu elinizde olduğu sürece özel anahtarlarınıza ulaşabilir, kripto varlıklarınızı başka sağlayıcıların cüzdanlarına taşıyabilirsiniz.

Hosted Wallet Sahiplik cüzdanı Üçüncü kişi tarafından yönetilen ve kullanıcı adına kriptopara alım-satım ve saklama faaliyetlerinin gerçekleştirildiği cüzdanı ifade eder.

Orphan Block Eskimiş / Reddedilmiş Blok Orphan/Stale Block, doğrulanan ancak blokzincirine kabul edilmeyen blokları tanımlamak için kullanılır. Aynı verileri içeren başka bir blok daha önce onaylandığında, daha sonra gelen blok reddedilir ve blokzincirine dahil edilmez.

Peer To Peer (P2P) Eşler arası Merkezi bir sunucuya ihtiyaç olmaksızın blokzinciri ağı üzerindeki düğümler arasında doğrudan gerçekleşen veri paylaşımı ile ortaya çıkan dağıtık ağ yapısını ifade eder.

Replicated Ledger Kayıt defteri kopyası Bir ağda yer alan kayıt defterlerinin güncel kopyasını ifade eder.

Tangle Arapsaçı IOTA adı verilen kriptopara tarafından geliştirilen ve blokzinciri teknolojisinden farklı olarak hiçbir işlem ücreti olmadan varlık transfer edilmesini sağlayan ve kullanıcılar tarafından doğrulamaların gerçekleştirildiği alternatif teknolojiyi ifade eder.

Timelock/Locktime Zaman kilidi Belli bir işlemin gerçekleşmesi için belli bir sürenin geçmesini veya blokzincirinin belli bir yüksekliğe ulaşmasını gerektiren bir tür ilkel akıllı sözleşme modelini ifade eder.

Timestamp Zaman damgası Belli bir işlemin gerçekleştiği zamanı ifade eden ve genellikle yıl-ay-gün-saat-dakika-saniye formatında belirtilen zaman bilgisini ifade eder.

Total Supply Toplam miktar Bir kriptoparanın piyasada işlem gören toplam adedini ifade eder.

Trustless Güvenilir Blokzincirinde gerçekleştirilen işlemlerin doğruluğunun ispatı için herhangi bir üçüncü kişiye ihtiyaç duyulmamasını ifade eder. Blokzinciri yapı itibariyle her bir kullanıcı/katılımcının güvenini kazanmış bir sistem üzerine kuruludur.

Unconfirmed Onaylanmamış Bir işlemin madenci tarafından onaylanmamış ve blokzincirine eklenmemiş halini ifade eder.

Unpermissioned Ledger İzne tabi olmayan kayıt defteri Herhangi bir koşul aramaksızın herkesin erişimine ve işlemine açık olan blokzincir yapısını ifade eder.

Unspent Transaction Output (UTXO) Harcanmamış işlem çıktısı Blokzincirde gerçekleşen işlem dökümünde transfer edilen kriptoparanın transfer edildiği adresten çıkmadığını ve harcanabilir olduğunu ifade eder.

Validator Doğrulayıcı Blokzincirinde gerçekleşen işlemlerin ‘hukuka’ uygun ve çifte harcamaya yadayâda kötü niyetli işlemlere konu olmadığı gibi zincirin güvenliğine ilişkin hususlarda doğrulamakla görevli olan cihazı veya cihazı yöneten kişiyi ifade eder.

Virtual Currency Sanal para ABD Vergi Dairesi IRS) sanal parayı “Bir değişim aracı, bir hesap birimi ve / veya bir değer saklama aracı olarak çalışan ve herhangi bir yargı alanında yasal ihale statüsüne sahip olmayan bir değerin dijital temsili” olarak tanımlamaktadır.

Volatile Dalgalı/Hareketli Fiyat Düzensiz olarak yükselen ve alçalan kriptopara fiyat hareketlerini ifade eder

Whitepaper Teknik doküman Kriptopara arzında bulunan bir proje ekibinin, projenin teknik detaylarını ve ekip olarak edindikleri misyon ve vizyonu yol haritaları ile beraber ortaya koyan dokümanı ifade eder.

Zero Confirmation Transaction Onaylanmamış işlem Transfer gerçekleştikten sonra işlemin henüz madenci tarafından onay almadığını ifade eder.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.