Bilinci Kapanan Selahattin Demirtaş Hastaneye Sevk Edildi

Selahattin Demirtaş'ın cezaevinde rahatsızlandığı ve bilincinin kapandığı haberi gelmişti. Son alınan bilgilere göre Selahattin Demirtaş hastaneye sevk edildi.
Takip et
Bilinci Kapanan Selahattin Demirtaş Hastaneye Sevk Edildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 26 Kasım’da göğüs sıkışması ve nefes alamaması nedeniyle bilincinin kapandığı, fakat yedi gündür hastaneye sevk edilmesine izin verilmediği bildirildi. Bu açıklamadan birkaç saat sonra Demirtaş’ın hastaneye sevk edilmesine karar verildi.

7 GÜNDÜR HASTANEYE SEVK EDİLMEMİŞ

Demirtaş’ın kardeşi ve avukatı Aygül Demirtaş, bugün öğle saatlerinde ağabeyinin 26 Kasım’da bilincinin kapandığını ve yedi gündür hastaneye sevk edilmediğini duyurdu.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Aygül Demirtaş, “26 Kasım Salı günü 05.30 sıralarında müvekkilimiz ve ağabeyim Selahattin Demirtaş’ın, göğüs sıkışması ve nefes alamaması sebebiyle bilinci kapanmıştır. Uzun süre bilinci kapalı biçimde hücresindeyken kendisine ilk müdahaleyi, hücre arkadaşı Sayın Abdullah Zeydan yapmıştır” şeklinde konuştu.

“HAYATİ RİSK ALTINDA TUTULUYOR”

Demirtaş, “Sonrasında ambulans çağrılmış, kendisine yalnızca EKG yapılmıştır. Müvekkilimiz acil servis yerine, kapsamlı bir müdahale ve tedavi için kliniğe sevkini talep etmiştir. Cezaevi doktoru da Demirtaş’ın kardiyoloji, nöroloji ve gastroenteroloji olmak üzere üç ayrı bölüme sevk edilmesini istemiştir. Biz de avukatları olarak cezaevi idaresiyle yaptığımız görüşmede derhal hastaneye sevkini talep ettik. Fakat Demirtaş, aradan 7 gün geçmesine karşın hastaneye sevk edilmemiştir. Böylesi hayati önemdeki bir sağlık problemine karşın hastaneye sevk edilmemesi, açıkça hayati risk altında tutulduğu manasına gelmektedir” ifadesini kullandı.

Demirtaş şunları belirtti:

“Selahattin Demirtaş’ın siyasi rehineliği, neredeyse hayat hakkına yönelik bir müdahaleye dönüştürülmek istenmektedir. Demirtaş’ın sağlığıyla alakalı en küçük bir olumsuzluğu düşünmek dahi istemiyoruz. Bunun sorumluları, bu vebalin altından kalkamazlar.Durumu yakından izliyoruz. Avukat arkadaşlarımız Edirne’de, 24 saat süreyle gelişmeleri takip ediyorlar.”

“DEMİRTAŞ’IN TEDAVİ HAKKI ÖNLENİYOR”

Demirtaş’ın avukatlarından Mahsuni Karaman “Cezaevi doktorunun ‘İleri tetkik gerekir’ raporuna karşın güvenlik gerekçesiyle oyalama yöntemi uygulanıyor. Çok kaygılıyız, 7 gün önceki nefes darlığı ve bilinç kaybı semptomları tekrardan meydana gelebilir. Demirtaş’ın tedavi hakkı önleniyor” açıklamasını yaptı.

bianet’ten Evrim Kepenek’e konuşan HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, “Cezaevi doktorunun sevk etmesine karşın hastaneye kaldırılmaması korkunç” ifadesini kullandı.

HDP’DEN SELAHATTİN DEMİRTAŞ AÇIKLAMASI

HDP tarafından yapılan açıklamada, “Önceki dönem Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın sağlık vaziyetine ilişkin avukatları tarafından verilen bilgilere ilişkin hükûmeti ve Adalet Bakanlığı’nı acilen açıklama yapmaya çağırıyoruz. Sayın Demirtaş’ın sağlığına ilişkin son vaziyeti nedir? Neden hastaneye sevki yapılmamıştır? Demirtaş’ın tam teşekküllü bir hastaneye sevki için lüzumlu işlemler derhal yapılmalıdır. Şu ana kadar bunun gerçekleştirilmemiş olması asla kabul edilemez ve bütün sorumluluk yetkililerdedir. Meclis Başkan Vekilimiz ve Grup Başkanvekillerimiz Edirne Cezaevine hareket edeceklerdir” dendi.

DAHA ÖNCE DE KALP SPAZMI GEÇİRMİŞTİ

Demirtaş, 17 Kasım 2015’te üst solunum yolunda yaşadığı rahatsızlık sebebiyle ameliyat olmuştu. Dönemin HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, 2016 senesinde Demirtaş’ın Edirne Cezaevi’nde kalp spazmı geçirdiğini duyurmuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.