Bilim Kurulu üyesinden yasaklar geri gelebilir uyarısı!

Koronavirüs Bilim Kurulu Mensubu Prof. Dr. Sema Turan, vaka sayısındaki artışın devam etmesi halinde kurulda her türlü tedbirin konuşulabileceğini söyleyerek, “Toplu bir takım tedbirler almak istemiyoruz ama eğer şiddet böyle devam ederse bu her zaman mühim bir konu olarak gündemimizde olacak” şeklinde konuştu.
Takip et
Bilim Kurulu üyesinden yasaklar geri gelebilir uyarısı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Mensubu ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Sema Turan, artan vaka sayıları ve ölüm oranlarını değerlendirdi. Vaka sayısının daha da artması vaziyetinde Bilim Kurulu’nda kısıtlamalar konusunun tekrar gündeme gelebileceğini söyleyen Prof. Dr. Turan, şu şekilde devam etti:

– Hasta sayısı artıkça yani pozitif kişi sayısı arttıkça ve doğal olarak hastalanan birey sayısı da arttıkça sağlık sisteminde çok ciddi bir yük başlıyor ve çok sayıda hasta kabul etmek vaziyetinde kalıyoruz. Ölüm oranları da oldukça yüksek gördüğünüz üzere. O sebeple bir takım tedbirler gerekebilir.

Kış geliyor, kapalı mekanlarda geçirilen vakit artacak

– Şu an en mühim tedbirlerden bir tanesi kış aylarına geliyoruz; kapalı mekanlarda geçirilecek süreler uzayacaktır. O sebeple bu noktada dikkatli olmak gerekiyor. Tabi ki ilk hedef bireysel tedbirler öncelikle. Toplu bir takım tedbirler almak istemiyoruz ama eğer şiddet böyle devam ederse bu her zaman mühim bir konu olarak gündemimizde olacak.

Vaka sayısı artmaya devam ederse…

– Bu esasında tamamen aşılama ile ilişkili. Aşılanan, 2 dozunu olmuş birey sayısı artıkça alınacak önlemlerde buna bağlı olarak azaltılabilir. O yüzden vaka sayısı artmaya devam ederse sırasıyla, bütün dünyada olduğu gibi bizde her türlü tedbiri konuşmaya başlarız. Ama şu aşamada önceliğimiz aşılama.

Topluca kapanma istemiyorsak…

– Aşılama konusunda hassasiyet istiyoruz. Ve tabi ki toplu bir kapanma istemiyorsak bireysel önlemlerimize de dikkat etmek istiyoruz. Burada maskenin, mesafenin, hijyenin önemini başından beri vurguladık. Bu bir tekerleme değil herkesin uyması gereken kurallar. Bireysel alınan tedbirler toplu tedbirlerin önüne geçecektir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.