Bilim Kurulu Üyesi Prof. Tevfik Özlü: Virüs ile yaşamayı öğrenmeliyiz!

Bilim Kurulu üyesi Prof. Tevfik Özlü, "Normalleşme süreci sadece bizde değil bütün dünyada başladı. Çünkü bu virüs bizi bırakmıyor, bırakmayacak. Bu virüsle beraber yaşayacağız. Yoksa aylarca, yıllarca evde kalacak değiliz" dedi.

Bilim Kurulu Mensubu Prof. Dr. Tevfik Özlü, 1 Haziran’da başlayacak normalleşme süreci öncesi uyarılarda bulundu. Özlü, Youtube hesabından yaptığı açıklamada tüm dünyada normalleşme sürecinin başladığına dikkat çekerek vaka sayılarının artarak salgının tekrar başlamaması için hijyen, maske ve mesafe kurallarına 7’den 70’e herkesin uyması gerektiğini belirtti.


“KURAL DEDİĞİMİZ ŞEY SON DERECE BASİT: MASKE, MESAFE VE HİJYEN”

Özlü şu şekilde konuştu:

* Normalleşme süreci 1 Haziran itibariyle hız kazanacak. Herkeste bir endişe var; ‘Salgın başa döner mi? Vaka sayılarımız artar mı?’ diyerek.

* Endişe duymakta haklısınız. Endişe yararlı bir şey çünkü endişe bizi önlem almaya yöneltir. Normalleşmeyi yapmak zorundayız ama bunu yaparken mutlaka kurallara uymamız gerekir.

* Esasında kural dediğimiz şey son derece basit. 7’den 70’e herkesin yapabileceği kadar basit. Maske, mesafe ve hijyen. Bunu herkes uygulamalı. Yalnızca benim uygulamam yeterli değil. Ben, sen, o, biz, siz, onlar…

* Hepimiz beraber bunları uygulamalıyız ki etkili olsun. Kendimiz de uygulayacağız uygulamayan varsa nazikçe uyaracağız. Bunu uygulayan kişiler, müesseseler, kurumlar, işletmeler, mağazalar onları tercih edeceğiz.


* Uygulamayan, dikkate almayan, kurallara uymayan işletmelerden, mağazalardan, dükkanlardan mal ve hizmet almamaya çalışacağız. Onların yöneticilerini uyaracağız.

* Bu işletmeler ile ilgili puanlamalar yapacağız kurallara uyup uymadıkları ile ilgili ki böyle toplumsal duyarlılık oluşsun ve iyileşme sürecine hepimiz katkı sunalım.

‘BU VİRÜSLE BIRLIKTE YAŞAYACAĞIZ’

Normalleşme sürecinin başlamasının bir mecburiyet olduğunu ifade eden Özlü sözlerini şu şekilde sürdürdü:

* Yalnızca biz değil tüm dünya yapmak mecburiyetinde. Zaten yapıyorlar. Bu normalleşme süreci yalnızca bizde değil tüm dünyada başladı. Çünkü bu virüs bizi bırakmıyor, bırakmayacak.

* Bu virüsle birlikte yaşayacağız. Yoksa aylarca, senelerce evde kalacak değiliz. Ama bunu yaparken virüse tekrar fırsat tanımayacağız. Salgını tekrar başlatmayacağız. Bu mümkün.

* Nasıl ki, ateşten yanarız diyerek ateşe kullanmayı bırakmıyoruz, sıcak bir şeyi tutarken nasıl kalın bir eldiven yahut maşa kullanıyoruz. Aynı biçimde virüse karşın maske, mesafe ve hijyen ile korunarak her işimizi yapabiliriz.

* Bu kurallara uymak şartı ile her türlü normal yaşamımıza dönebiliriz. Endişe duymakta haklısınız ama bu endişe bizi önlem almaya götürüyorsa yararlı bir görev yerine getirecektir. Yeni normale hepimiz alışacağız.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı