adplus-dvertising

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yiyit: ’10 güne kadar kalan kısıtlamalar kalkacak’

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Mensubu, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, sağlık kuruluşları ve toplu taşımalardaki maske uygulaması kısıtlamalarının bir hafta, 10 güne kadar kalkacağını belirtti.
Takip et
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yiyit: ’10 güne kadar kalan kısıtlamalar kalkacak’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Memleketi Karabük’te polis evinde gerçekleştirilen protokol bayramlaşmasına katılan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Mensubu, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, bayramlaşma sonrası İHA’ya açıklamalarda bulundu. Covid-19 döneminde bu şekilde bir salgının en ideal optimum nasıl yönetileceğini dünyaya gösteren bir ülke olduklarını söyleyen Prof. Dr. Yiyit, bunun da şu anda meyvelerini yemeye başladıklarını belirtti. Virüsün geldiği noktada son varyant olan Omicron’un hızlı yayıldığını ama eski varyantlar gibi ciddi hastalık yapmadığı gerçeği ortaya çıktığı andan itibaren her şeyin tekrardan güncellendiğini kaydeden Prof. Dr. Yiyit, “Rakamlarımız olabildiğince hızla aşağıya doğru iniyor ve bu bizim için iyi bir kazanım oldu.

Vakalarımızın hastaneye yansımalarının çok hızlı inmesi bizi cesarete etti. Şuanda mevcut haliyle yapılan toplantılar Omicron’un sağlık sistemi için bir yük olmadığı ve rakamların aşağıya iniş trendinin ineceğini gördük. Son Bilim Kurulu toplantımız Cumhurbaşkanımızın başkanlığında Külliye’de yapıldı ve bir daha gerekmedikçe toplantı yapmama kararına varıldı. Tüm o kısıtlamaları ve Covid-19’un bize getirdiği sıkıntılardan tamamından kurtulmaya karar verdik.

Yalnızca toplu taşıma ve özellikle sağlık tesislerinde maske kullanımının bir müddet devam etmesi ve bunun da günlük rakamın binin altına düştüğü anda kaldırılması söz konusu. Yakın bir zamanda muhtemelen bir hafta, 10 gün için en son kalan kısıtlamaların kalkacağını düşünüyorum. Mevcut haliyle esasında virüs çok hızla yayılsa bile genel yaklaşım bir üst solunum yolu enfeksiyonuna döndü, yani akciğer tutumu oldukça fazla gözlemlemediğimiz için bu bizi çok rahat hareket etmeye itti. Normal bir gripte nasıl bir önlem alıyorsak, bunda da bu şekilde yürümeye karar verdik. Gribin yoğun olduğu dönemde bireysel korunma önlemlerinin ön plana çıktığı bir yol haritası seçiyoruz.

Hasta olan kişi kendini koruyor. 65 yaş üzeri riskli olan hastalar daha fazla dikkat ediyor ve aşılarını oluyorlar. Bu dakikadan sonra hasta olan, hastalık riski yüksek olanların önlemlerini alacağı bir dönem. Toplumsal manada biz herhangi bir kısıtlama ve yasaklama gibi bir niyetimiz yok. Bu virüs bu haliyle devam ederse artık geçmiş olsun deme zamanı. Yaşadığımız 2 senelik sıkıntı ve stresin mazide tarihi meydana gelmiş 2 senelik olay olarak kalma ve bırakılma zamanı. Bu bayram, esasında bu kadar aradan sonra bayram gibi yaşayabileceğimiz, maske ve mesafenin aramızdan çıktığı, gönül rahatlığı ile ellerimizin tokalaştığı ve sarılmanın mümkün olduğu, büyüklerimizin ellerinin öpülebildiği bayram kutlama hakkını bize tekrar geri verdi. İnşallah bundan sonra da çok ciddi bir sıkıntı göreceğimizi düşünmüyoruz. Bu biçimde rahat düşünmemizi gösterecek biçimde gidiyor rakamlar. Sonbahar geldiğinde tekrar vaziyete bakacağız. Şu an için bir endişemiz ve kötü beklentimiz yok” şeklinde konuştu.

“Şu an ülkemize karşı sağlık turizmi patlaması var”

Covid-19 döneminde bu şekilde bir salgının en ideal optimum nasıl yönetileceğini dünyaya gösteren bir ülke olduklarının da altını çizen Prof. Dr. Nurettin Yiyit, “Covid-19 sürecinde salgın ülkemize girmeden bilim kurulları yaratıldı, rehberler ve önlemler yaratıldı. İlaçlarımızı hazır tutarak hastanelerimizi büyüttük. Dünyada aşı üretebilen 9 ülkeden biri olmayı başardık. Sağlık allamında yapılabilecek her şeyi yaparak hızlı bir biçimde reaksiyon alabilen bir ülke olduğumuzu gördük. Covid-19 döneminde bu şekilde bir salgının en ideal optimum nasıl yönetileceğini dünyaya gösteren bir ülke olduk. Bunun da şimdi meyvelerini yiyoruz. Şuan ülkemize karşı sağlık turizmi patlaması var.

Dünyanın her yerinden hastalar akın akın ülkemize geliyor. Buda pandemi döneminde sağlık sistemimizin çok ciddi bir sınav verdiğini ve bunu da tam puanla geçtiğinin göstergesi. Bizim hekimlerimiz, hemşirelermiz dünyanın tüm ülkelerinden talep görüyor. Normal koşullarında bir çok ülke başka ülkede yetişmiş sağlık personelini kendi ülkesine almak istemiz. Türkiye’deki tüm doktor ve hemşireler inanılmaz bir rağbet görüyor dünyanın her yerinde. Covid-19 sürecinde bu işin en idealini göstermenin de neticeleri esasında. Eskiden insanlar ileri düzey tedavi için yurt dışında sevk olma yarışına girerdi, şuan yurt dışından insanlar Türkiye’ye nakil olma yarışına girdi. Uçak ambulanslarla vatandaşlarımızın başka ülkelerden kendi ülkesine gelmek için nakil sırası oluştu. Bunlarda esasında bu süreçte gösterdiğimiz başarının neticeleri” diyerek konuştu.

Prof. Dr. Yiyiy, yeni bir varyant yahut yeni bir virüs ülkeye girme riskinin gözükmediğini de sözlerine ekleyerek şunları belirtti:

“Eğer bu şekilde bir şey söz konusu olursa da ne kadar hazırlıklı olduğumuzu hep beraber gördük. Sağlık altyapımız çok kuvvetli ve kuvvetlenerek devam ediyor. Yeni hastaneler hala açılmaya devem ediyor ve yeni sağlık profesyonelleri sağlık ordusuna katılmaya devam ediyor. Artık biz aşı üretmeyi başarmış bir ülkeyiz. Bir sonraki süreçte kesinlikle bu şekilde bir hazırlık sürecimiz olmayacak, çünkü artık biz bu aşamayı geçtik. Filyasyon gibi aşılama sistemleri gibi zaten hazır ve oturmuş halk sağlığı uygulamalarımız var. Yeni bir tehlike olursa o tehlikeye en hazırlıklı ülkenin gene bizim olacağımızı net söyleyebilir. Şuan için endişeye mahal bir vaziyet yok. Artık kavuşma, kucaklaşma ve maskesiz mesafesiz ellerimizin sımsıkı birleşme zamanı. Bunun da değerini ve kıymetini bilip, sağlık manasında öncelikle herkes kendinin doktoru ve hemşiresi olmak vaziyetinde. Hastalıklara karşı kendimizi korumalıyız. Görünür yakın bir tehlike ülkemiz için söz konusu değil.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.