Bilim Kurulu toplantısı bitti! Fahrettin Koca yeni kararları açıkladı…

Son dakika haberine göre; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı ardından alınan kararları duyurdu. Omicron varyantının etkisiyle vaka artışına dikkat çeken Bakan Koca, “Kişisel korunmanın önemini vurguladı. Kalabalık ortamlardan uzak durulmalı.” çağrısında bulundu. Bakan Koca, pozitif vakaların karantina süresinin 7 olarak tespit edildiğini açıkladı.
Takip et
Bilim Kurulu toplantısı bitti! Fahrettin Koca yeni kararları açıkladı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bakan Koca’nın Twitter’dan yaptığı paylaşım şu şekilde;

Vaka sayıları artıyor. Kişisel korunmanın önemi arttı. Kalabalık ortamlardan uzak durulmalı.

Bilim Kurulumuz, salgının seyri, karantina kuralları, önlemler ve aşı programı gündemi ile toplandı. Toplantımızda alınan kararlar maddeler halinde aşağıda sıralanmıştır.

1. Omicron varyantı beklendiği üzere mühim bir vaka artışına neden olmuş vaziyette. Vaka sayılarındaki artış hastanelere henüz benzer oranda yansımamıştır. Omicron varyantının en çok yayıldığı İstanbul’da hastane yükünde belirgin bir artış gözlemlenmemiştir. Omicron varyantının öbür varyantlarla karşılaştırıldığında daha az hasta ettiğini söyleyebilmek için yeterli veri olmamakla beraber mevcut işaretler endişeye sebep olmamaktadır.

KARANTİNA SÜRESİ KISALDI

2. Karantina sürelerinin mevcut şartlar dikkate alındığında tekrardan düzenlenmesinin uygun olacağına karar verilmiştir. Pozitif vakaların karantina süresi 7 gün olarak tespit edilmiştir. 7. günden sonra hafif ya da hiç semptom göstermeyen kişiler için karantina süresi sona erer. Pozitif vakalar 5. Gün test yaptırmaları vaziyetinde ve test neticesi negatife dönmüşse karantina süresi sona erer. Temaslı kişiler son 3 ay içinde hatırlatma dozu aşısını olmuş ya da hastalığı geçirmiş ise karantinaya alınmaz. Semptom takibi yaparak maske kullanımı ile günlük hayatına devam eder. Aşısız ya da hatırlatma dozu aşısı üstünden 3 ay geçmiş temaslı kişiler 7 gün karantinaya alınır. Semptom takibi yapılır. 5. gün test yaptırıp negatif olan kişiler karantinayı erken sona erdirebilirler.

TEDBİR UYARISI

3. Yeni vaziyette kişisel önlemlerin önemi artmıştır. Kişisel koruyucu ekipman kullanımı, kapalı ve havalandırması kısıtlı ortamlarda uzun süre geçirilmemesi ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

HATIRLATMA DOZU ÇAĞRISI

4. Salgının yönetimi açısından hatırlatma dozu aşılarının önemi artmıştır. Mevcut aşı programımıza uygun olarak vatandaşlarımızın hatırlatma dozu aşılarını olması son derece mühimdir. Aşı olmuş kişilerin virüse karşı koruma altında olduğu, hastalığa yakalansa bile hastalığı hafif geçirdiği unutulmamalıdır.

5. Vakaların kolay bulaştığı kapalı ve kalabalık ortamlar;
A) Kalabalık toplantılar
B) Ev içi kalabalık ve uzun süreli buluşmalar
C) Havalandırması sınırlı eğlence mekanları
D) Restoran ve kafeteryalarda geçirilen maskesiz uzun sürelerdir.
Bu ortamlarda maske kullanımından taviz verilmemeli ve mümkün olan en büyük sosyal mesafeye uyulmalıdır.

YÜZ YÜZE EĞİTİM DEVAM EDECEK

6. Eğitim kurumlarımızda alınması gereken önlemleri içeren çalışma rehberine tam riayet edilerek hareket edilmelidir. Okullarımızda maske kullanımı, hijyen kurallarına uyum ve ortam havalandırma kurallarına tam uyum gerekmektedir. Okullarımızda yüz yüze eğitim devam edecektir. Ülkemizdeki bütün müesseseler kapanmadan okullarımız kapanmayacaktır. Önlemlere uyarak eğitime devam edilecektir.

Bilim Kurulu toplantısı bitti! Fahrettin Koca yeni kararları açıkladı…

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.