Bilim Kurulu kademeli normalleşme için toplanacak!

17 Mayıs tarihinde başlayan tam kapanma yarın saat 05:00'da sona erecek. Pazartesi günü ise Bilim Kurulu toplanacak ve kademeli normalleşme ile ilgili yol haritası belirlenecek. Kulislerden gelen bilgilere göre ise tam açılmanın Temmuz ayında gerçekleşeceği konuşuluyor.
Takip et
Bilim Kurulu kademeli normalleşme için toplanacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bugün Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplanıyor. 17 günlük tam kapanmanın neticeleri masaya yatırılacak ve Kabine’ye normalleşme adımları konusunda yo haritası çıkarılacak. Pazartesi günü (yarın) Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de yapılacak kabine toplantısından sonra da normalleşme takvimi tespit edilecek. Kabine’den 17 Mayıs’tan sonra Türkiye genelinde ‘kademeli ve kontrollü normalleşme’ye geçilmesi planlanıyor. İşte atılacak olan ilk normalleşme adımları…

Bilim Kurulu bugün toplanıyor

Bilim Kurulu bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşkınlığında toplanıyor. 29 Nisan’da başlayan 17 günlük tam kapanma süresince vaka ve ölüm sayılarındaki düşüş masaya yatırılacak ve bundan sonra atılması gereken normalleşme adımları tespit edilecek. Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Koca açıklama yapacak.

Pazartesi günü da Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Kabine toplantısı gerçekleştirilecek. Son 17 günlük vaka, ölüm, ağır hasta sayılarının ve tam kapanmanın etkisinin değerlendirileceği toplantıda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsle mücadeledeki son vaziyet, aşılama çalışmaları ve yerli aşı konusunda kapsamlı bir sunum yapacak.

Toplantının sonrasında alınan normalleşme kararlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan millete sesleniş konuşmasıyla duyuracak. Kabine’den Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda kademeli normalleşme takvimiyle alakalı şu kararların çıkması bekleniyor:

İlk önce kafe ve restoranlar açılacak

Mayıs, haziran ve sonrasını kapsayacak aşamalı bir normalleşmeye geçilecek. Haziran başına kadar kafeler, restoranlar, lokantalar kademeli, sosyal mesafeli, açık alanda oturma kurallı, saat ve kişi sınırlamalı ve HES kodu şartlı olarak akşam saat 20.00’de kapanma koşuluyla açılacak.

Sokağa çıkma yasakları

Sokağa çıkma kısıtlaması haziran ayına kadar saat 21.00’den sonra uygulanacak. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının sadece pazar günü sürmesi planlanıyor.

İkinci aşamanın uygulanacağı haziran ayında vaka/ölüm sayılarının istenen seviyeye gelmesi vaziyetinde pazar günü uygulanan sokağa çıkma yasağı da kaldırılacak.

Yüz yüze eğitim sonbahara kalıyor
Okullarda, uzaktan eğitime sonbahara kadar devam edilecek.

Düğünler Temmuz sonuna kalıyor
İlk aşamada düğün, nişan, taziye, asker uğurlama gibi kalabalık oluşturan organizasyonlara izin verilmeyecek.

Vaka sayılarının 5 bin hedefinin altına inmesi halinde düğün, nişan, asker uğurlama gibi etkinliklere temmuz ayından itibaren kontrollü biçimde izin verilecek.

Normalleşmenin ilk aşamasında AVM’ler, berberler, kuaförler ve spor salonlarının da açılması planlanıyor

Bilim Kurulu kademeli normalleşme için toplanacak!

1 Haziran’dan sonra geçilecek kontrollü normalleşmenin ikinci aşamasında vaka ve ölüm oranlarının istenen seviyenin altına düşmesi vaziyetinde hafta içi uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının saatleri esnetilecek.

Temmuz’da tam normalleşme
Kademeli normalleşme döneminde aşılama çalışmalarına hız verilecek. Nazal (burundan yapılan) aşının da devreye girmesiyle nüfusun aşılama oranları arttırılacak.

Vaka ve ölüm oranlarındaki düşüş, aşılamadaki artış ve önlemlere uyuma göre temmuz ayından itibaren tamamen normalleşmeye geçilecek.

Anadolu’dan dönüşlere sıkı takip

Tam kapanma öncesinde İstanbul, Ankara gibi büyük kentlerden Anadolu’ya gidenlerin dönüşünde risk yaratmamak maksadıyla ilk aşamada izin koşulu getirilecek.

Maske ve mesafe kuralına uyulup uyulmadığı sıkı biçimde takip edilecek, kararlar 15 günde bir güncellenecek.

Kademeli normalleşmede vaka ve ölüm sayılarında beklenmeyen artış olması vaziyetinde lokal önlemler devreye alınacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.