Bilim insanlarından uyarı: Klimalı ofislerde maske kullanın

Koronavirüs salgını nedeniyle hayatımıza giren maskeler, günlük yaşantımızı etkiledi. Günün hemen her anında takmak durumunda kaldığımız koruyucu ekipmanlarımızı kimilerimiz ofislerde kullanmıyor. Saatlerce masa başı çalışanlar için zor gelen maske kullanımı zaman zaman ihmal edilirken, İsviçreli bilim insanları bu konuda uyarıda bulundu. Klimalı ofislerde çalışanların maske takması gerektiği konusunda uyarıyor.

İsviçreli bulaşıcı hastalıklar uzmanı ve salgına hazırlanma ve yönetimi federal komisyonu üyesi Christian Garzoni’ye göre klima sistemleri havayı odanın etrafında hareket ettirerek virüsü yayıyor ya da mevcut havayı değiştirmek yerine geri dönüştürüyor.

Garzoni’ye göre klimalı ortamdaki 1,5 metrelik sosyal mesafe dahi virüsün bulaşmasını engelleyemez.

Bilim insanlarından uyarı: Klimalı ofislerde maske kullanın

“KLİMA VİRÜSÜ TAŞIYOR”

Garzoni, “Birileri benden üç metre uzak bir mesafede otursa bile klima, hava parçacıklarını benim bulunduğum alana taşıyabilir.” diyor.

Enfekte olan bir kişi konuştuğunda, öksürdüğünde veya hapşırdığında, sekiz metreye kadar mikro damlacıkları yayabileceğini kaydeden Garzoni, “Bu kirlenmiş ‘bulut’ havada birkaç dakika asılı kalabilir.” uyarısında bulundu.

İsviçre’de bulaşıcı hastalıklar uzmanlarından oluşan heyet, enfekte olmuş bir kişinin 1 dakika boyunca yaptığı konuşma sırasında hava yoluyla bin kontamine damlacık yayabileceğini ve bu damlacıkların da en az sekiz dakika havada asılı kalabileceğini belirtiyor.

Bilim insanlarından uyarı: Klimalı ofislerde maske kullanın

“OFİSTE MASKE ŞART”

“Yürütülen çalışmalar, koronavirüsün özellikle yetersiz havalandırılan odalarda aerosoller (havada asılı durumda bulunan küçük tanecikler) tarafından bulaşabileceğini gösteriyor.” diyen Garzoni, havadaki kontaminasyonu önlemek veya en azından hafifletmek için kötü havalandırılan kapalı alanlarda mutlaka maske takılması gerektiğini dile getirdi.

Garzoni, “Bu nedenle, ofiste maske takmak şart.” diye konuştu.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı