Bilim insanları korkunç gerçeği açıkladı “Dünya ısınıyor”

Arizona Üniversitesi’nden bilim insanları, küresel ısınmayla alakalı çok mühim bir çalışma gerçekleştirdi. Bilim insanlarının “Maalesef” diye duyurdukları ayrıntılara göre Dünya, son 24 bin senedir bu şekilde bir sıcak dalgası görmedi. Uzmanlar, Dünya’nın korkunç derecede ısınmaya başladığını vurguladı.
Takip et
Bilim insanları korkunç gerçeği açıkladı “Dünya ısınıyor”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bilim insanları, küresel ısınmayla alakalı çalışmalarına hız verdi. Arizona Üniversitesi öncülüğünde yürütülen ve Dünya’nın son buzul çağına ışık tutan çalışmada mühim ayrıntılar ortaya konuldu. Buna göre, Dünya son 24 bin seneden bu yana hiç bugünkü kadar ısınmadı.

“DİĞER BÜTÜN ŞEYLERDEN DAHA HIZLI”

Incelemenin yazarı Yerbilimleri Profesörü Jessica Tierney, “Maalesef anlattıklarımız gerçek ve herkes bunu bilmeli. Gerçekleştirdiğimiz bu tekrardan yapılandırma, mevcut sıcaklıkların 24.000 senede görülmemiş türden olduğunu gösteriyor ve insan kaynaklı küresel ısınma hızının, aynı dönemde gördüğümüz öbür bütün şeylerden daha süratli olduğunu akla getiriyor” ifadelerini kullandı.

SICAKLIKLA İLGİLİ MÜNAKAŞALARA NOKTA

Nature dergisinde de yayınlanan incelemenin netice bölümünde şu ifadelere yer verildi:

  • Son buzul çağından beri iklim değişimine yön veren ana unsurların, yükselen sera gazı yoğunlukları ile gerileyen buz katmanlarının olduğu doğrulanıyor.
  • Son 10.000 senede gerçekleşen genel bir ısınma eğiliminin, paleoiklim camiasında söz konusu dönemin daha sıcağa mı yoksa daha soğuğa mı meylettiğine dönük on senelik bir münakaşayı sonlandırdığı iddia ediliyor.
  • Son 150 senede gerçekleşen ısınmanın ölçek ve hızı, son 24.000 senede gerçekleşen değişimlerin ölçek ve hızını çok geride bırakıyor.
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.