Bilim Adamları Yürümeyi Kolaylaştıran Şort Yaptı!

Bilim adamları, yürürken veya koşarken bacaklara binen yükü 12 kilograma kadar azaltan Exosuit isimli bir şort üretti.

Harvard Üniversitesi bilim adamları, yürürken ya da koşarken 12 kilograma kadar daha hafif hissedilmesini sağlayan yeni bir şort geliştirdi. Bir çift motor ile çalışan şort, yürüyüş tutkunları, askeri personeller ve arama kurtarma ekipleri dahil olmak üzere, yürüyerek büyük mesafeler kateden herkese hitap ediyor.

12 KİLOGRAM HAFİF HİSSETTİRİYOR

Üretilen yeni şort, daha önce üretilmiş muadillerinin aksine, koşarken de çalışmasını sürdürüyor. Exosuit isimli şort, bel bölgesinde bulunan bir batarya ile çalışıyor. Şortta bulunan motorlar, yürüyüş yapan kişinin uyluk bölgesine kablolar aracılığıyla bağlanıyor. Şortun toplam ağırlı 11 kilo olmasına rağmen bu şortu giyen kişiler, hem şortun ağırlığını hissetmiyor, hem de kendi ağırlıklarını 12 kilograma kadar daha az hissediyor.

YÜRÜME ENGELLİLER İÇİN BİR UMUT

Şortun üreticilerine göre bu teknoloji, bir gün yürüme engellilerin sadece bir şort giyerek yürüyebilecekleri günlerin habercisi. Exosuit henüz tasarım aşamasını tamamlamadığı için bazı eleştiriler de alıyor. En çok eleştiri ise şortun görüntüsüne geliyor. Öte yandan bilim adamları, şortun henüz sadece erkekler için uygun olduğunu, yeni sürümlerde kadınlar için de üretime geçileceğini söylüyor. Bu da kadınların, sadece erkekler için üretilen şorta tepki göstermesine neden oldu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı