Bilim adamları tuz ile suyu birbirinden ayırmayı başardı!

Kolombiya Üniversitesi’nde su ile tuzu ayrıştırmaya çalışan Profesör Ngai Yin Yip ve ekibi, bu yolda çok büyük bir ilerleme kaydetti. Yeraltı su kaynaklarının zehirli bir hale gelmesi ilerleyen yıllarda dünyayı çok daha yaşanamaz bir hale getirecek. İçme suyunun açacağı sorunlara bu haberimizde yer veriyoruz.


Bilim adamları tuz ile suyu birbirinden ayırmayı başardı!

Kolombiya’dan gelen haberlere göre gelecek yıllarda olası su kıtlığının önüne geçilmek için yeni yöntemler keşfedildiği ortaya çıktı. Gelen haberlere göre bilim adamları çok ciddi bir araştırmada sonuca varmaya çok yakın bir seviyeye geldi. Deniz suyun içerisindeki su ile tuzu ayrıştırmayı başaran bilim adamları, araştırmalarına Kolombiya Üniversitesi’nde devam ediyorlar. Bu yeni buluş sayesinde gelecek yıllarda ortaya çıkması muhtemel olan su kıtlığının da önüne geçilmiş olacak.

ESKİ DÖNEM SAVAŞLARI TEKRAR BAŞLAYABİLİR

Uzmanlar olası bir su kıtlığının yaşanması durumunda, ülkelerin binlerce yıl önce olduğu gibi su kıtlığı çekmemek için, su bölgelerinde savaşa girebileceği bile araştırmaya konu oldu. Bilim adamları tuz ile suyu birbirinden ayırmayı henüz tam anlamıyla başaramadı fakat bu yolda çok ciddi bir ilerleme kaydedildi. Profesör Ngai Yin Yip, ekibiyle birlikte su ile tuzu ayırmak için çalışmalarına devam ediyor.

YERALTI SU KAYNAKLARI YOK OLABİLİR

Dünya artık yaşanabilir bir halden çok sadece nefes alınabilir bir hal almaya başladı. Nüfusun artması ve aynı zamanda doğayı sürekli olarak kötü bir hale getiriyor olmamız, dünyanın sonuna yaklaştığımızın göstergesi olabilir. Bunun haricinde petrol ve doğalgaz için yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkan zararlı maddeler, yeraltı su kaynaklarını zehirli bir hale getirebilir. Bilim adamları bu durumdan kurtulmak ve su kıtlığını önlemek için okyanus ve denizlerdeki suyun içerisinde tuzu ayrıştırıp, içilebilir bir hale getirmek istiyor.

Yazar: Demet Dereli

Demet Dereli
Meslek hayatında emin adımlarla ilerleyen Demet Dereli, 1982 senesinde Erzurum'da dünyaya gelmiştir. Marmara Üniversitesi mezunu olan Dereli, kendini internet ve basın yayın alanında da geliştirerek gazeteciliğe ilk adımı atmıştır. Dereli bir çok tanınmış yayın organında görev aldıktan sonra özellikle spor alanına yönelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.