Bilim adamları cevabını buldu! ‘Çığlık atan mumya’nın gizemi çözüldü

‘Çığlık atan mumya’ olarak bilinen, yıllardır ‘Yüzündeki acı ifadenin sebebi ne?’ sorusu üzerinde kafa yorulduğu ‘prenses’in, gizemi çözüldü.

Bilim adamları cevabını buldu! ‘Çığlık atan mumya’nın gizemi çözüldü

Mısır’da arkeologlar ve radyologlar tarafındanyürütülen araştırma sonunda,’çığlık atan mumya’olarak bilinen Mısırlı prensesin3 bin yıl öncekalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdiği belirlendi. Bu duruma bağlı olarak ölümünden saatler sonra bulunduğu için mumyalama işlemi sırasında müdahale edilemedi ve yüzü böyle kaldı. Öte yandan Prensesin damar sertleşmesi ve koroner kalp hastalığından mustarip olduğu ve bunun sonucunda ani bir şekilde yaşamını yitirdiği belirtildi.

Bilim adamları cevabını buldu! ‘Çığlık atan mumya’nın gizemi çözüldü

Mısır bilimci DoktorZahi Hawass, bulgularını şöyle açıkladı;

“Çığlık atan kadının cansız bedeninin saatler sonrasına kadar keşfedilmemiş olabileceğini varsayıyoruz, bu da ölüm katılaşmasını sağlamaya yetecek bir süre.Mumyalama işlemini yapanların, kadının büzülmüş bedenini çürümeden ya da gevşemeden önce mumyaladığını düşünüyoruz.”

“Böylece ölüm anındaki ifadesi..”

“Bu nedenle kadının ağzını kapalı tutamadılar ya da bedenine yatış pozisyonu veremediler, ki bu diğer mumyalarla karşılaştırıldığında alışılmadık bir durum. Böylece ölüm anındaki yüz ifadesi ve duruşu korunmuş oldu.”

Yüzündeki ifade yüzünden adı ‘Çığlık atan mumya’ olmuştu

Yüzündeki acı dolu ifade nedeniyle ‘çığlık atan mumya’ olarak adlandırılan mumya,1881’de Luksor’da birkraliyet mezarlığında bulunmuştu. Mumya, bacakları bükülmüş ve çaprazlanmış, başı hafif eğik ve ağzı açık bir halde keşfedilmişti.

Bilim adamları cevabını buldu! ‘Çığlık atan mumya’nın gizemi çözüldü

Prensesin sarılı olduğu bezdeki yazılardan yola çıkan uzmanlar, mumyanınFiravun Meret Amon’un kız kardeşine ait olduğunu düşünüyor. Ancak bu unvan pek çok prenses için kullanıldığından, mumyanın gerçek kimliği bilinmiyor.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı