Bilgisayar fiyatları iki katına çıktı!

Dijital paraların popülerliğinin artmasıyla teknik ekipmanlara olan yönelim arttı. Uzmanlar, bu sebeple bilgisayar donanımlarının fiyatlarında artış meydana geldiğini belirtiyor.
Takip et
Bilgisayar fiyatları iki katına çıktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kripto para üretimiyle ilgilenen kullanıcıların yaptıkları işlemler kripto para madenciliği olarak adlandırılıyor.

Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Araştırma Derneği (SODİMER) Başkanı Levent Eraslan, dijital madencilikte madencilerin kendi bloklarını yaratarak, bloklardan kar sağladığını belirtti.

Her bir madencinin yeni bir blok ürettiğini ve bu blokların imalatının de şifreli aktarım işlemlerinin doğrulanması ile gerçekleştiğini söyleyen Erarslan, şu şekilde konuştu:

“Blokların içerisinde zincire ait para birimleri yer almakta. Dijital para biriminin ağındaki madencilerin daha kuvvetli sistemlere sahip olması o para birimini daha güvenilir hale getirmektedir. Bu nedenle madencilik ile ilgilenen kullanıcılar daha iyi niteliklere sahip ana kartlara ihtiyaç duyuluyor. Bunun nedeni ise daha yüksek işlem kuvveti sağlayarak hesaplama işlemlerinin daha verimli ve hızlı bir biçimde gerçekleştirilmesi. Dijital paraların ve dijital madenciliğin günümüzde popülerliğinin artmasıyla daha iyi teknik ekipmanlara olan yönelim arttı, arz-talep çerçevesi içerisinde bilgisayar donanımlarının fiyatlarında bir artış gözlendi.”

FİYATLARDA YÜZDE 70’E VARAN ARTIŞ OLDU

Edirne’de bilgisayar parçası satan esnaf Şuayp Bulur da kripto para imalatındaki donanımların kimilerinin fiyatında yüzde 70’e varan artış olduğunu vurguladı.

Geçen sene sonbahardan bu yana artışın yaşandığını anlatan Bulur, “Bu dönemde üreticilerden kaynaklı bir artış var. Talep de oldukça fazla. Piyasaya arz edilemediği için coin madenciliği malzemelerinin tamamı artmış oldu. Coin imalatında en pahalı olan donanım ekran kartı. 2-3 bin lira aralığında olan bir kar, piyasada 5-6 bin lira aralığına doğru yürüyor” şeklinde konuştu.

Özellikle ekran kartı piyasasında arz ve talep noktasında sıkıntı meydana geldiğini söyleyen Bulur, ekran kartının yanı sıra ana kart, güç üniteleri fiyatında da artış olduğunu belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.