adplus-dvertising

Biden’ın yarın Rus siyasilere ve oligarklara yönelik yeni yaptırımlar açıklaması bekleniyor

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, yarın yapılacak NATO Liderler Zirvesi için yaptığı yolculuk sırasında, ABD Başkanı Joe Biden’ın yarın Rus siyasilere ve oligarklara yönelik yeni yaptırımlar paketini açıklayacağını ifade etti.
Takip et
Biden’ın yarın Rus siyasilere ve oligarklara yönelik yeni yaptırımlar açıklaması bekleniyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Başkanı Joe Biden ve kurmayları yarın Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılacak olan NATO Liderler Zirvesi için yola çıktı. Başkanlık uçağı Air Force One’da basın mensuplarına demeç veren ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Biden’ın zirvede NATO’nun doğu kanadındaki güçlerini ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı muhtemel kimyasal yahut nükleer silah kullanımına yönelik acil vaziyet planlarını ele alacağını ifade etti.

Biden’ın temaslarına NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşerek başlayacağını aktaran Sullivan, liderler zirvesinin ise ortalama 3 saat sürmesinin beklendiğini açıkladı. Sullivan, NATO Liderler Zirvesi’nin sonrasında Biden’ın G7 liderleriyle Rusya’nın mevcut yaptırımlardan kaçmasının önlenmesi ve yaptırımların koordineli biçimde uygulanması konusunu ele alacaklarını aktardı. Sullivan öte yandan, Biden’ın yarın hem Rus siyasi yetkilileri hem de oligarkları ilgilendiren bir yaptırım paketi açıklayacağını söyledi.

Basın Mensuplarının Rusya’nın G20’den çıkarılıp çıkarılmayacağı sorusu üstüne Sullivan, “Rusya’nın uluslararası kurumlarla olan ilişkisinin her zamanki gibi olabileceğine inanmıyoruz” ifadelerini kullanarak, “G20 yahut öbür uluslararası örgütler için bu tür sorulara kamuoyu önünde görüş bildirmeden önce, dünyadaki müttefiklerimize ve ortaklarımıza danışmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.