adplus-dvertising

Biden’dan Rus mevkidaşı Putin’e ‘soykırım’ suçlaması

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Ukrayna’da “soykırım” yapmakla suçladı.
Takip et
Biden’dan Rus mevkidaşı Putin’e ‘soykırım’ suçlaması
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Başkanı Joe Biden, Iowa eyaletine gerçekleştirdiği ziyarette Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yönelik eleştirilerinin dozunu arttırdı. Ziyarette yaptığı konuşmada ABD’de enerji maliyetlerinin yükselmesini değerlendiren Biden, “Aile bütçeniz, deponuzu doldurma gücünüz, bunların hiçbiri bir diktatörün (Putin’in) dünyanın öbür ucunda savaş ilan edip etmemesine ve soykırım yapıp yapmamasına bağlı olmamalı” ifadesini kullandı.

“Evet, buna soykırım dedim”

Biden, ziyaretinin sonrasında Air Force One’a binmeden önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada da sözlerinin arkasında durdu. “Evet, buna soykırım dedim” biçiminde konuşan Biden, “Putin’in Ukraynalı olabilme fikrini bile ortadan kaldırmaya çalışma çabası giderek daha açık hale geldi” ifadesini kullandı. Biden, “Geçen haftadan farklı, kelimenin tam manasıyla Rusların Ukrayna’da yaptıklarına dair gün geçtikçe daha da çok delil ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu. Ukrayna’da soykırım yapılıp yapılmadığına uluslararası düzeyde hukukçuların karar vereceğini belirten Biden, “Ama bana öyle görünüyor” dedi.

Öte yandan daha önce Bucha’daki olayları “savaş suçu” olarak nitelendiren Biden, Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerine yönelik ilk defa “soykırım” ifadesini kullanmış oldu.

Zelenskiy’den övgü

Biden’ın Putin’e yönelik sert eleştirilerine Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’den de açıklama geldi. Zelenskiy, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Gerçek bir liderin gerçek sözleri. Şuana kadar ABD’den gelen yardımlar için minnettarız ve daha çok Rus vahşetini engellemek için acilen daha çok ağır silaha ihtiyacımız var” ifadelerini kullanarak bir defa daha silah talep etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.