adplus-dvertising

Biden’dan Kongre’ye: ‘Türkiye’ye F-16 silahları için onay verin’

Amerikan Wall Street Journal gazetesine göre Biden yönetimi, gayriresmi biçimde ABD Kongresi’ne yaptığı müracaatta Türk F-16 savaş uçakları için gelişmiş silah ve öbür teçhizatın satışına onay verilmesini talep etti.
Takip et
Biden’dan Kongre’ye: ‘Türkiye’ye F-16 silahları için onay verin’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal servis ettiği haberinde, Ankara’nın Rusya-Ukrayna savaşında oynadığı rolün, Washington ile yıpranan bağların onarılmasına yardımcı olduğunu ve ilerleyen dönemlerde Türkiye’ye F-16’ların satışına zemin hazırlayabileceğini söyledi. İsmi verilmeyen ABD’li yetkililerin, Ankara’ya savaş uçağı satışı konusunda Kongre mensupları ile temaslarını sürdürdüğü söylendi. Öte Yandan Biden yönetiminin Kongre liderlerinden gayriresmi biçimde Türkiye’nin F-16 savaş uçaklarının yenilenmesi için gelişmiş silah ve öbür teçhizatın satışını onaylamasını talep ettiği kaydedildi.

Söz konusu silah satışının, Türkiye’nin F-16’ları için füzeleri, radar ve elektronik sistemleri içerdiği aktarıldı. Silah satışına dair ayrıntılara hakim olduğu söylenen ve ismi verilmeyen ABD’li bir yetkiliye göre AIM-9 Sidewinder füze sisteminin, AIM-120 Amraam füzelerinin yanı sıra radar ve öbür ekipmanların satışı Türkiye’ye 400 milyon dolardan fazlaya mal olacak. Kongre’den olumlu bir dönüş olursa Biden yönetiminin satış için Kongre’den resmen onay talep etmesi bekleniyor.

Satış ile öte yandan, Kongre’de Biden yönetimin NATO müttefiki Türkiye’ye 40 yeni F-16 satışına yönelik ayrı bir teklife verilen desteğin seviyesini ölçebileceğine dikkat çekildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.