adplus-dvertising

Biden’dan Kongre’ye benzinde 3 ay federal vergi muafiyeti çağrısı

ABD Başkanı Joe Biden, petrol fiyatlarının Ukrayna’daki savaştan sonra arttığını belirterek, benzinin galonundan alınan 18 centlik federal verginin 3 ay boyunca askıya alınması için Kongre’ye çağrıda bulundu.
Takip et
Biden’dan Kongre’ye benzinde 3 ay federal vergi muafiyeti çağrısı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da artan benzin fiyatlarına yönelik açıklamalarda bulundu. Ukrayna’daki savaşın petrol fiyatlarının artmasına neden olduğunu belirten Biden, “Putin’in Ukrayna’yı işgal etmesi ve savaşın başlamasından bu yana, benzin fiyatları ABD’de ve dünyanın her yerinde arttı” şeklinde konuştu.

Biden fiyat artışının öte yandan ABD ve öbür ülkelerin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’daki savaşına karşı verdiği yanıtların bir etkisi olduğunu da ifade ederek, “Bu yalnızca Putin’in Ukrayna’yı işgali değildi, öte yandan ABD’nin ve öbür özgür ülkelerin İkinci Dünya Savaşı’ndan beri görmediği bir savaşı reddetmesiydi. O zamandan beri Ukrayna’ya askeri teçhizat, ekonomik ve insani yardım yaparken, Rus bankacılığı ve endüstrileri de dahil olmak üzere, dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olan Rusya’dan petrol almayı bıraktık. Avrupa’daki ortaklarımız da daha yüksek gaz fiyatları göreceklerini bilmelerine karşın aynısını yaptı” şeklinde konuştu.

“Özgür dünyanın başka seçeneği yoktu”

Biden, “Putin’in öldürücü taktiklerine göz yumabilirdik ve benzin fiyatı böyle yükselmemiş olurdu. Fakat bunun yanlış olacağına inanıyorum. Özgür dünyanın başka seçeneği yoktu. ABD ve Batı buna izleyici kalamazdı. Ukrayna halkının yanında olmayı seçtik” şeklinde konuştu.

Biden, “Benzin fiyatları ABD’de galon başına neredeyse 2 dolar arttı, çünkü Vladimir Putin Ukrayna’ya acımasız bir saldırı yaptı. Ve şuanda bunun getirdiği zorluğunu azaltmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bu da daha çok enerji üretmemiz ve kullanmamız gerektiği manasına gelmektedir” dedi.

Kongre’ye galon başına 18 cent olan verginin askıya alınması çağrısı

Artan petrol fiyatlarının düşürülmesi için Kongre’ye satın alınan her galon benzin başına 18 centlik federal verginin askıya alınması çağrısında bulunan Biden, bunun eylül ayına kadar sürdürülmesini isteyerek, akaryakıt firmalarını fiyatlarını düşürmeye çağırdı. Biden, “Firmaları bu 18 centlik indirimin her kuruşunu tüketicilere yansıtmaya çağırıyorum. Şu anda kar için zaman yok” ifadelerini kullanarak, eyaletleri de benzin vergisini askıya almaya çağırdı. Biden, “Benzin istasyonu işleten ve bu fiyatları tespit eden firmalar için mesajım gayet açık. Bunlar normal zamanlar değil, bu bir savaş zamanı. ABD halkının rahatlamaya ihtiyacı var” şeklinde konuştu.
Biden öte yandan, benzin arzını arttırmanın da petrol fiyatlarını düşüreceğini ifade ederek, “ABD yalnızca bu ay günde 12 milyon varil petrol üretti. Bu, günde 1 milyon varil petrol salımı ile öbür ülkeler de dahil olmak üzere küresel arzı artıracak ve binlerce benzin istasyonunda fiyatları düşürecektir” şeklinde konuştu.

2035’e kadar elektrikli araç satışı yüzde yüze çıkacak

Biden, ayrıca petrol kullanımını azaltmak için elektrikli araçların fiyatlarının düşürüleceğini ve büyük araba firmalarının elektrikli araç satışlarını 2030’a kadar yüzde 50, 2035 senesine kadar ise yüzde 100’e kadar çıkarmasının hedeflediğini belirtti. Biden, “ABD’deki bu elektrikli araçları üretmek için şimdiden güvenli tedarik zincirleri kuruyoruz. Toplu taşıma ve demiryoluna neredeyse 100 milyar dolar yatırım yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Hükümetin 10 milyar dolar zarar etmesi bekleniyor

ABD’de, otoyol altyapısı için benzine ortalama 18 cent ve dizele 24 cent vergi uygulanıyor. Biden’ın önerdiği gibi söz konusu verginin eylül ayına kadar kaldırılması, hükümete tahmini olarak 10 milyar dolara mal olacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.