Biden’dan İsrail için Müslüman ülkelere tehdit! “Barış olmayacak”

ABD Başkanı Joe Biden, Müslüman ülkelerle ilgili haddini aşan bir açıklamaya imza attı. Biden “İsrail’in bağımsız bir Yahudi devlet olduğunu tanıyana kadar barış olmayacak” ifadelerini kullandı.
Takip et
Biden’dan İsrail için Müslüman ülkelere tehdit! “Barış olmayacak”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Başkanı Joe Biden ve Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Beyaz Saray’da yaptıkları ikili ve heyetler arası görüşmelerin sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi. Basın üyelerinin sorularını cevaplayan Biden, Filistin’i teröre karşı koruyan HAMAS’a terörist (!) şeklinde konuştu.

İsrail’in güvenliği için verdiği taahhütlerden geri adım atmayacağını belirten Biden, “İsrail bağımsız Yahudi bir devlet olarak tanınana kadar barış yok” şeklinde konuştu.

“İsrail’in güveniliği için verdiğim sözden caymam”
Son olaylarda ABD’nin İsrail’e verdiği destek ve 735 milyon dolarlık silah satışının bazı Demokrat çevrelerce eleştirilmesine cevap veren Biden, “İsrail’in güvenliği için verdiğim taahhütlerde bir değişiklik yok. Bölgede iki devletli çözüme hâlâ ihtiyacımız var, problemlere tek çözüm bu olacaktır” diyerek konuştu. Biden, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile yaptığı telefon görüşmesinde Batı Şeria’nın güvenliği için de kendilerine destek vereceğini belirttiğini kaydederek, “Aynı zamanda İsraillilere, Kudüs’teki toplumlararası çatışmaları durdurmaları gerektiğini de söyledim” şeklinde konuştu.

“İsrail, bağımsız, Yahudi bir devlet olarak tanına kadar barış yok”

Gazze’nin tekrardan inşası için öbür ülkelerle ekonomik bir paket yaratılması konusunda güya çalışmalarda bulunacaklarını bildiren Biden, “Bölge ülkeleri İsrail’in bağımsız Yahudi bir devlet olarak var olma hakkını tanıyana kadar barış olmayacak” şeklinde konuştu. Batı Şeria’daki Filistinlilerin yaşamının güya kendisi için mühim (!) olduğunu öne süren Biden, “Abbas, Filistin halkının lideri olarak görülmeli, bizim terör örgütü (!) olarak tanıdığımız HAMAS değil” diyerek konuştu. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de, ABD’nin terörist İsrail’e sağladığı güvenlik yardımlarında değişiklik yapma planları olmadığını açıkladı. Psaki, birçok Demokrat adın Biden’ı İsrail’e lüzumlu tepkiyi göstermediği için eleştirdiğinin anımsatılması üstüne soruyu geçiştirdi. Bazı Demokrat Kongre mensuplarının İsrail’e 735 milyon dolarlık silah satışının durdurulması için harekete geçmesine ilişkin Psaki, “İsrail’e sağladığımız güvenlik yardımlarında değişiklik yapma planımız yok” diyerek konuştu.

İsrail’den esir koşulu
Öte yandan İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenledikleri saldırılar neticesi tahrip olan bölgenin tekrardan inşasının, esir tutulan İsrailli teröristlerin iadesi koşuluna bağlı olduğunu söyledi. Gantz, öte yandan HAMAS’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Komutanı Muhammed ed-Dayf ve Gazze sorumlusu Yahya es-Sinvar başta olmak üzere HAMAS liderlerinin hâlâ İsrail’in hedefi olduğuna dikkati çekti. İsrail, HAMAS’ın 2014’ten bu yana ikisi asker toplam 4 İsrailliyi elinde tuttuğunu savunuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.