adplus-dvertising

Biden yönetimi, Türkiye’ye potansiyel F-16 satışını destekliyor

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, Türkiye’ye muhtemel F-16 savaş uçağı satışına destek verdiği aktarıldı.
Takip et
Biden yönetimi, Türkiye’ye potansiyel F-16 satışını destekliyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin dün Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakmasının sonrasında ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, Türkiye’ye muhtemel F-16 savaş uçağı satışına destek verdiği aktarıldı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Uluslararası Güvenlik İşlerinden Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Celeste Wallander basın mensuplarına verdiği demeçte, Türkiye’nin kuvvetli savunma kabiliyetlerine sahip olmasının NATO’nun savunmasını güçlendireceğini ifade ederek, “ABD, Türkiye’nin savaş filosunun modernizasyonunu destekliyor, çünkü bu NATO güvenliğine ve dolayısıyla ABD’nin güvenliğine bir katkıdır” şeklinde konuştu.

Söz konusu savaş uçağı satışına ilişkin sürecin devam ettiğini aktaran Wallander, söz konusu satışın lüzumlu yasal süreçten geçmesi gerektiğini aktardı.

“ABD, Türkiye’ye hiçbir şey teklif etmedi”

Üst düzey bir Biden yönetimi yetkilisi ise, Finlandiya ve İsveç ile yaptığı anlaşmanın bir parçası olarak ABD’nin, Türkiye’ye hiçbir şey teklif etmediğini aktararak, ABD’nin de Türkiye’den herhangi bir talebi olmadığını dile getirdi. Yetkili öte yandan, ABD’li yetkililerin Türkiye’nin F-16 savaş uçağı satın alma talebiyle alakalı devam eden teknik görüşmelerin devam ettiğini aktardı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kongre’ye mektup göndermişti

Türkiye, geçtiğimiz sene ekim ayında ABD’den 40 tane Lockheed Martin yapımı F-16 savaş uçağı ve mevcut savaş uçakları için 80’e yakın modernizasyon kiti satın almak istediği yönünde istekte bulunmuştu. Geçtiğimiz mart ayında ise ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Kongresi’nin söz konusu F-16 satışı hakkında mektup göndermiş ve söz konusu satışın ABD çıkarlarına uygun olduğu söylenmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.