Biden ve Putin arasında siber saldırı gerilimi!

ABD Başkanı Joe Biden, mevkidaşı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmenin sonrasında basın toplantısı düzenledi. Biden, siber saldırılar konusunda Rus lider Putin’in neticelerini bildiğini ifade ederek, “Neticeleri olduğunu biliyor. Önlem alacağımı biliyor” şeklinde konuştu
Takip et
Biden ve Putin arasında siber saldırı gerilimi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Başkanı Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin’in sonrasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda siber saldırılara ve Rusya’nın ABD seçimlerine karıştığı iddialarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Biden, “Neticeleri olduğunu biliyor. Önlem alacağımı biliyor. Şunu açıklığa kavuşturalım. Amerika Birleşik Devletleri dünyanın geri kalanı tarafından doğrudan öbür ülkelerin seçimlerine müdahale ediyor olarak görülse ve herkes bunu bilse nasıl olurdu? Onun meşgul olduğu faaliyetlerde bulunsaydık nasıl olurdu? Bu büyük bir dünya kuvveti olarak ayakta durmasını temin etmek için umutsuzca çabalayan bir ülkenin itibarını zedeler” şeklinde konuştu.

“PUTİN’İN SON İSTEDİĞİ ŞEY SOĞUK SAVAŞTIR”

Biden, Putin’in dünya çapında güvenilirliğinin azaldığını ifade ederek, son isteyebileceği şeyin Soğuk Savaş olacağını söyledi. Biden, “Ona mühim bir siber yeteneğimiz olduğunu söyledim ve o bunu biliyor. Tam olarak ne olduğunu bilmiyor ama mühim olduğunu biliyor. Siber dünyada temel normları ihlal ederlerse, cevap vereceğiz ve bunu biliyor. İkincisi, bence şu anda istediği son şey bir Soğuk Savaş” şeklinde konuştu.

“RUSYA’YA KARŞI OLMAK GÜNDEMİMİZ DEĞİL”

Rusya’ya karşı olmanın ABD’nin gündemi olmadığını ifade eden Biden, “Farklılıklarımızın olduğu yerlerde Başkan Putin’in, söylediklerimi neden söylediğimi ve yaptığımı neden yaptığımı, Amerika’nın çıkarlarına zarar veren farklı eylemlere nasıl cevap vereceğimizi anlamasını istiyorum. Başkan Putin’e gündemimin Rusya’ya yahut başka birine karşı olmadığını söyledim. Gündemim Amerikan halkı için” diyerek konuştu.

“TEHDİT DEĞİL YALNIZCA HAKKINI ARAMA VARDI”

Biden, görüşmeler esnasında iki ülke arasında herhangi bir tehdit içeren ifade kullanılmadığını ifade ederek, “Sert bir adım atılmadı, anlaşamadığımız yerlerde, katılmadığımızı söyledik. Aynı fikirde olmadıklarında da onlar belirtti. Fakat bu hiperbolik bir atmosferde yapılmadı” şeklinde konuştu.

Biden son olarak görüşmenin iki ülke ilişkilerini geliştirmek için bir ihtimal olduğunu ifade ederek, “İlke ve değerlerimize dayalı tek bir şeyden vazgeçmeden, iki ülke arasındaki ilişkileri mühim ölçüde geliştirmek için gerçek bir ihtimal olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.