adplus-dvertising

Biden: ‘Usame Bin Ladin’i bulup öldürmek 10 yıl sürdü ama başardık’

ABD’de, 11 Eylül 2001’de terör örgütü El Kaide tarafından gerçekleştirilen saldırıların 21. sene dönümü dolayısıyla gerçekleştirilen anma töreninde konuşan ABD Başkanı Joe Biden, “Usame Bin Ladin’i bulup öldürmek 10 sene sürdü ama başardık” şeklinde konuştu.
Takip et
Biden: ‘Usame Bin Ladin’i bulup öldürmek 10 yıl sürdü ama başardık’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Başkanı Joe Biden, ABD’de 11 Eylül 2001’de terör örgütü El Kaide tarafından gerçekleştirilen saldırıların sene dönümünde ABD Savunma Bakanlığında gerçekleştirilen anma etkinliğine katıldı. Saldırıların gerçekleştiği 09.37’de saygı duruşu ile başlayan etkinlikte ABD Başkanı Joe Biden konuşma yaptı. Etkinliğe öte yandan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin de katıldı.

“ABD’nın hikayesi o gün değişti”

Biden, 11 Eylül saldırılarının ABD ve dünya üstündeki etkisine dikkat çekerek, saldırıda yaşamını yitiren ortalama 3 bin kişinin unutulmadığını vurguladı. Biden, “21 sene önceki bu saldırıyı kesinlikle unutmama sözümüzü tuttuk. Birini kaybetmiş olanlar için 21 sene hem bir ömür kadar uzun, hem de çok kısadır. Hatırlamak güzeldir, anılar iyileşmemize yardımcı olur ama aynı zamanda acıyı da hatırlatırlar. O parlak mavi sabahta bizi terör vurdu. ABD’nın hikayesi o gün değişti. Ama, teröristlerin yaralayabileceklerini düşündükleri bu milletin karakteri kesinlikle değişmeyecektir” şeklinde konuştu.

“Sadece hatırlanacak bir gün değil”

ABD demokrasisini güvence altına almaktan bahseden Biden, “Senede bir yahut bazen demokrasi için ayağa kalkmak yeterli değil. Bu, her gün yapmamız gereken bir şey. Dolayısıyla bu, sadece hatırlanacak bir gün değil, aynı zamanda her bir ABD’li için ve bu ülkeye olan bağlılığımız için yenilenme ve kararlılık günüdür” açıklamasında bulundu.

Biden: ‘Usame Bin Ladin’i bulup öldürmek 10 yıl sürdü ama başardık’

“Ladin’i bulup öldürmek 10 sene sürdü ama başardık”

Biden öte yandan, El Kaide lideri Eymen el-Zevahiri’nin bu senenin başlarında bir insansız hava aracı saldırısında öldürülmesine de vurgu yaparak, “Usame Bin Ladin’i bulup öldürmek 10 sene sürdü ama başardık. Ve artık Zewahiri de ABD halkını bir daha kesinlikle tehdit edemez. Dinlenmeyeceğiz, kesinlikle unutmayacağız ve kesinlikle pes etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Terör örgütü El Kaide lideri Usame bin Ladin tarafından planlanan saldırılarda 11 Eylül 2001’de 3 yolcu uçağı kaçırılarak, Dünya Ticaret Merkezi’nin ikiz kulelerini ve ABD Savunma Bakanlığı binasını hedef alınmıştı. Saldırıda ortalama 3 bin kişi yaşamını yitirmişti. El Kaide lideri Usame Bin Ladin ise saldırılardan 10 sene sonra 2011’de öldürülmüştü.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.