Biden uçak merdivenlerinden rüzgar sebebiyle düşmüş!

78 yaşındaki ABD Başkanı Joe Biden’ın uçak merdiveni basamaklarını çıkarken üç defa dengesini kaybetmesi geniş yankı uyandırdı. Beyaz Saray olayı “şiddetli rüzgara” bağlarken, Biden sosyal medyada alay konusu oldu. Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın oğlu Donald John Trump Jr. da Twitter’dan paylaştığı videoyla Biden’ı tiye aldı. Videoda “babası Donald Trump’ın golf sopasıyla vurduğu top, uçağın merdiven basamaklarından çıkan Başkan Joe Biden’a isabet ederek şehit olmasına” yol açıyor.
Takip et
Biden uçak merdivenlerinden rüzgar sebebiyle düşmüş!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Amerika, Georgia eyaletine bağlı Atlanta şehrine ziyareti öncesi görüntülenen Joe Biden‘ın başkanlık uçağı Air Force 1’in merdivenlerinde üç kere ayağının takılmasını konuşuyor. ABD‘li yetkililer düşmeyi rüzgârın etkisiyle açıklamaya çalışırken, Trump’ın oğlu Donald John Trump Jr., sosyal medyada “Rüzgâr değildi, millet” diyerek yazdı.

Biden uçak merdivenlerinden rüzgar sebebiyle düşmüş!

ÇOK RÜZGÂRLIYDI

Biden’ın düşüşü ABD medyasında ve sosyal medyada gündem olurken, Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Biden’ın merdiven basamaklarında ayağının takılmasına ‘rüzgârlı hava şartlarının’ sebep olduğunu belirtti. Önceki gün yaşanan olayla alakalı konuşan Sözcü Jean-Pierre, “Dışarısı çok rüzgârlıydı. Ben, kendim basamaklardan düşecek gibi oldum” şeklinde konuştu. Başkan Biden’ın sağlık vaziyetinin çok iyi olduğunu da ekledi. Biden merdivenleri çıktığı esnada rüzgârın hızı saatte 19 mil (30.5 kilometre) ölçüldü. Uluslararası Beaufort Ölçeği’ne göre bu hız, “şiddetli rüzgâr” olarak sınıflandırılıyor.

TRUMP’IN OĞLU TİYE ALDI

Bununla beraber görüntüler, ABD’de büyük yankı buldu. Biden’ın selefi olan eski ABD Başkanı Donald Trump‘ın oğlu Donald John Trump Jr., Twitter’dan yaptığı montaj video ile Joe Biden’ı alaya aldı. Videoda “babası Donald Trump’ın golf sopasıyla vurduğu top, uçağın merdiven basamaklarından çıkan Başkan Joe Biden’a isabet ederek şehit olmasına” yol açıyordu. Trump Jr. mesajında da, “Rüzgâr değildi, millet” diyerek yazdı. Twitter’da başka pek çok sosyal medya kullanıcısı da olayı alaya aldı.

Biden uçak merdivenlerinden rüzgar sebebiyle düşmüş!

KAMALA HARRIS’E GÖNDERME

Paylaşımlardan birinde Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in neşeli bir pozu ile Biden’ın ayağının takılması, yan yana resmedildi. Montaj fotonun üstünde de “Kamala Harris’in başkan olmak üzere olduğunu anladığı an” ifadesi yer aldı. İleri yaşından ötürü sağlığı vaziyeti pek çok defa gündem olan ABD Başkanı Biden, geçen kasım ayında da köpeğiyle oynarken ayağını kırmıştı.

Başkan Biden’ın basamaklarda tökezlemesi sosyal medyada karikatür ve fotomontajlara konu oldu. Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in sevinçli bir fotosunun üstünde ‘Kamala Harris’in başkan olmak üzere olduğunu anladığı an” ifadesi yer aldı.

BIDEN’DAN PUTİN’E CEVAP

Biden, Atlanta’ya hareket etmek için uçağa binmeden önce basın mensuplarının sorularını cevapladı. Son dönemde gerginlik yaşadığı Rus mevkidaşı Vladimir Putin’in “görüşme” davetinin sorulması üstüne Biden, “Bir noktada görüşeceğimizden eminim” cevabını verdi. Biden, Rusya’ya yönelik yeni yaptırımların gelip gelmeyeceği konusunda da, “Zamanı gelince bunları uygulayacağız” yorumunu yaptı. Biden, Putin’in “katil” olduğunu öne sürmüş ve Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale ettiği gerekçesiyle “bedel ödeyeceğini” belirtmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.