Biden, Trump’ın ters düştüğü Dr. Fauci’den ekibine katılmasını istedi

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, Donald Trump yönetiminin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele ekibinde yer alan ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci’den ekibine katılmasını istedi.
Takip et
Biden, Trump’ın ters düştüğü Dr. Fauci’den ekibine katılmasını istedi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Biden, CNN televizyonuna verdiği mülakatta, Dr Fauci'den Kovid 19 ile mücadele için kuracağı ekibine katılmasını istediğini söyledi.

Joe Biden, "Dr Fauci'den aynı görevinde kalmasını, baş danışmanım olmasını ve Kovid ekibime katılmasını istedim." dedi.

Trump'ın tavsiyelerine zaman zaman karşı çıktığı ve eleştirdiği Dr Fauci, salgın boyunca ABD kamuoyunda ilgi odağı haline geldi. "Kahraman" olarak görülen ve görüşlerine sık sık başvurulan Fauci, Trump destekçileri arasında ise tepki topladı.

100 GÜN MASKE TAKMALARINI İSTEYECEK

Öte yandan Biden, göreve başladığı ilk gün salgınla mücadele kapsamında Amerikan halkından 100 gün maske takmalarını isteyeceğini ifade etti.

Biden, "Sadece 100 gün maske, sonsuza kadar değil sadece 100 gün ve böylece vakalarda büyük ölçüde azalma olacağını düşünüyorum." dedi.

Dr. Fauci güvenli dediği takdirde aşı olacağını belirten Biden, güvenli olduğunu göstermek için ise kamuoyunun önünde aşı yaptıracağını söyledi.

TRUMP'IN FAUCI'Yİ KIZAĞA ÇEKTİĞİ SÖYLENMİŞTİ

ABD'de ilk koronavirüs vakasının görülmesiyle salgınla mücadelenin en etkin isimlerinden biri olan Dr. Anthony Fauci'nin görünürlüğünün git gide azalması dikkati çekmiş, Fauci'nin basına yaptığı açıklamaların Trump'ı rahatsız ettiği, sert açıklamaları nedeniyle kenara atıldığı, Trump'ın "İyi biri ama çok fazla hata yaptı" sözleri dikkat çekmişti.

Fauci, salgının ilk günlerinde halkı sokağa çıkıp N95 cerrahi maske almamaları yönünde uyarmış, sağlık çalışanlarının daha fazla ihtiyacı olacağını söylemişti.

Vaka sayısının artmaya devam edeceğine ilişkin endişelerini, ekonominin yeniden açılmasına karşı uyarılarını sık sık dile getiren Fauci'nin ABD'nin koronavirüs tablosuna ilişkin olumsuz açıklamalarını yorumlayan Trump, "Ona katılmıyorum" derken, ismi açıklanmayan bir hükümet yetkilisi ise, "Fauci artık Trump'a rapor vermiyor ve hiç Oval Ofis'te değil, en son Haziran ayında görüştüler." ifadesini kullanmış, Beyaz Saray'ın Fauci'nin katılacağı programları iptal ettirdiği, bu nedenle Facebook canlı yayınları ve gazeteler aracılığıyla açıklamalarda bulunduğu söylenmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.