adplus-dvertising

Biden: “Transatlantik ittifakımızı güçlendiriyoruz”

ABD Başkanı Joe Biden, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile düzenlediği ortak basın toplantısında, NATO’nun Ukrayna’yı işgali karşısında Rusya’ya verilen yanıttaki en büyük güç olduğunu vurgulayarak, “Transatlantik ittifakımızı güçlendiriyoruz” şeklinde konuştu.
Takip et
Biden: “Transatlantik ittifakımızı güçlendiriyoruz”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Başkanı Joe Biden, NATO Liderler Zirvesi için geldiği İspanya’nın başkenti Madrid’de İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile bir araya geldi. Liderler ikili görüşmenin sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi. Sachez yaptığı konuşmada, “ABD ve müttefiklerimizle beraber stratejik ortaklarız. Birçok konuda kuvvetli tarihi bağlar ve kuvvetli ortaklıklarla birlikte birbirimize bağlıyız. Özgürlük, demokrasi, insan hakları, cinsiyet eşitliği ve hukuk devleti ilkelerini teşvik etme arzularını paylaşıyoruz” şeklinde konuştu.

“Değerlerimize yapılan doğrudan saldırı”

Sanchez, “Putin’in Ukrayna’yı işgali, uluslararası hukukun açık bir ihlali olduğu için NATO Zirvesi’nin bugün burada düzenleniyor olması çok mühim. Değerlerimize yapılan bu doğrudan saldırı, bu düzeni destekleme çabalarımızı iki katına çıkarmamız gerektiğini gösteriyor” ifadelerini kullanarak, “Savaşın ana neticelerinden biri Avrupa’nın güvenliğinin tehlikede olmasının yanı sıra Transatlantik İttifakının tekrardan canlandırılması oldu” şeklinde konuştu.

ABD ve İspanya arasında güvenlik işbirliği

Sanchez, 2001 senesinde dönemin ABD ve İspanya Dışişleri Bakanları tarafından imzalanan bir deklarasyonla alakalı açıklamada bulunarak, “İspanya ve ABD arasındaki ilişkileri güçlendirmeye yardımcı olacak bu yeni ortak bildirgeyi duyurmaktan çok mutluyum. Bu deklarasyonda her şeyden önce, kurallara dayalı bir uluslararası düzen için desteğimizi zorluyoruz” şeklinde konuştu.

Söz konusu deklarasyon ile ABD ve İspanya’nın özellikle savunma ve güvenlik alanlarında işbirliğini kuvvetlendirme taahhüdünde bulunduğunu aktaran Sanchez, “Öte yandan, adalet, siber güvenlik, enerji güvenliği alanlarında da aramızdaki bağları güçlendirmeyi kabul ediyoruz. Dolayısıyla 2001 senesinde imzalanan bu ortak bildirgenin bu güncellemesinde ikili ilişkilerimizi genişletiyor ve güçlendiriyoruz. Beraber, kurallara dayalı bir uluslararası düzeni daha iyi savunabileceğiz” şeklinde konuştu.

Sanchez, “İklim, acil vaziyet, gıda güvenliği yahut Covid-19 pandemisinden sonra küresel sağlık yapılandırılması da dahil olmak üzere bütün küresel zorluklara koordineli bir cevabı teşvik edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Transatlantik ittifakımızı güçlendiriyoruz”

Biden ise yaptığı açıklamada, NATO Liderler Zirvesi`ne ev sahipliği yaptığı için İspanya Başbakanına ve İspanya’ya teşekkür ederek, “Bildiğiniz gibi bir yandan bu sene İspanya’nın NATO’ya katılmasının 40. sene dönümü olurken, İspanya vazgeçilmez bir müttefikimiz haline geldi. Bugün, ortak güvenliğimizi savunmak için beraber duruyoruz. Ortak güvenliğimizi vurguluyor, transatlantik ittifakımızı kuvvetlendiriyor ve karşı karşıya olduğumuz zorlukların üstesinden geliyoruz” şeklinde konuştu.

NATO’nun Ukrayna’yı işgali karşısında Rusya’ya verilen yanıttaki en büyük güç olduğunu vurgulayan Biden, “Transatlantik güvenliğimizi, Ukrayna’yı desteklemeyi, kendi caydırıcılık ve savunma yeteneklerimizi geliştirmek için bir aradayız” ifadelerini kullanarak, “Rusya’ya yönelik yaptırımları da sıkılaştırmaya devam ediyor ve Ukrayna halkına ve hükümetine yardım sağlıyoruz. Özellikle İspanya halkına destekleri için teşekkür etmek istiyorum.140 binden fazla Ukrayna vatandaşını ağırladılar” şeklinde konuştu.

Biden, “Sayın Başkan ile bugün İspanya’da ABD Deniz Muhripleri istasyonunun sayısını artırmak için bir anlaşma üstünde çalışacağımızı görüştük. Bu aynı zamanda İspanya ve ABD arasındaki ikili savunma ilişkisini de geliştirecek. Bunun çok daha hızlı gerçekleşmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
ABD ve İspanya’nın istikrar ve ekonomik büyümeyi desteklemek ismine Latin Amerika ve Karayip`lerde çalıştığını söyleyen Biden, “İspanya ve ABD, demokratik kurumları kuvvetlendirmek, hukukun üstünlüğünü kuvvetlendirmek, ekonomik refahı yaymak ve göçü yönetmek için Latin Amerika ve Karayip bölgelerindeki öbür ülkelerle beraber çalışıyor. Bugün ortak taahhüdümüzü tekrardan teyit ediyoruz. Beraber çalışmaya ve Covid-19’dan iklim değişikliğine kadar dünyayı etkileyen en büyük zorluklarla beraber mücadeleye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.