Biden, Putin’i arayıp tehdit etti! “saldırıya geçeriz”

ABD Başkanı Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde, Ukrayna’nın doğusunda meydana gelen gerilimde tansiyonun düşürülmesi çağrısı yaptı, olası işgal vaziyetinde NATO’nun karşılık vereceğini belirtti.
Takip et
Biden, Putin’i arayıp tehdit etti! “saldırıya geçeriz”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tansiyonun yükselmesine yol açan Ukrayna konusunu ele almak üzere telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

TSİ 23.35’te başlayan görüşme ortalama 50 dakika sürdü. İki lideri son 1 ayda ikinci defa bir araya getiren görüşmeye dair Beyaz Saray’dan açıklama geldi. Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki yazılı açıklamasında, “Başkan Biden, Rusya’yı Ukrayna ile tansiyonu düşürmeye çağırdı. Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı daha çok işgal etmesi halinde ABD ve müttefiklerinin kararlı bir biçimde cevap vereceğini açıkça söyledi” ifadelerini kullandı. Sözcü Psaki, “Biden öte yandan, önümüzdeki senenin başlarında NATO-Rusya Konseyi aracılığıyla NATO’da ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nda ikili Stratejik İstikrar Diyaloğu ile başlayarak diplomasiye olan desteğini dile getirdi. Biden, bu diyaloglarda mühim ilerlemenin, tansiyonu yükseltmek yerine düşürme ortamında gerçekleşebileceğini yineledi” ifadelerini kullanarak Biden’ın Putin’e Ukrayna problemin çözümünde diyalog ve diplomatik yolları işaret ettiğini söyledi.

Biden, Putin’i arayıp tehdit etti! “saldırıya geçeriz”

KREMLİNE GÖRE ABD UKRAYNA’DA SİLAH KONUŞLANDIRMAYACAK

Kremlin Dış Politika Danışmanı, Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuri Uşakov’dan da görüşmeye dair açıklama geldi. Uşakov, görüşmede bir nükleer savaş olasılığının kabul edilemezliğinin vurgulandığını ifade ederek, “Başkan Biden’ın görüşme esnasında bir nükleer savaşın başlatılamayacağını ve bunun kazananı olmayacağını birkaç defa vurgulaması çok mühim. Amerikalılar, ABD ve Rusya’nın dünyadaki en büyük nükleer potansiyeli olduğunu düşünerek bundan hareket ediyorlar” şeklinde konuştu. Liderlerin Avrupa’nın güvenliği ve Ukrayna konularını ele aldıklarını hatırlatan Uşakov, “Biden, Rusya ve ABD’nin hem Avrupa’da hem de dünyanın başka yerlerinde barış ve güvenliği sağlama çabalarında kilit bir rol oynayabileceğini ve oynaması gerektiğini vurguladı. Bu görüşme esnasında ABD tarafından duyulan ana nokta, Başkan Biden’ın, ABD’nin Ukrayna’da saldırı silahları konuşlandırma niyetinde olmadığını açıkça belirtmesiydi” ifadelerini kullandı. ABD’nin Ukrayna’ya saldırı silahları konuşlandırmayacağına yönelik ifadelerine Vladimir Putin’in karşılık verdiğini aktaran Uşakov, “Başkan Putin bu konunun Amerikalılara önerilen ve yapılması planlanan kapsamlı müzakerelerde masada olması planlanan dosyalardan biri olacağını kaydetti” şeklinde konuştu.

İKİLİ İLŞKİLER KONUŞULMADI

Uşakov liderlerin iki ülke arasındaki ilişkilere değinmediğini söyleyerek, “Bu görüşme tamamen güvenlik garantileri konularına ayrılmıştı. İkili ilişkiler gündemde yer almadı. Güvenlik garantileri konusundaki müzakerelerin başarılı olması halinde bunun doğal olarak belirli bir normalleşmeye ve hatta belki de genel olarak ikili ilişkilerde bir iyileşmeye yol açacağı fikri vurgulandı” ifadelerini kullandı.

Biden, Putin’i arayıp tehdit etti! “saldırıya geçeriz”

10 OCAK’TA YENİDEN GÖRÜŞÜLECEK

Biden ile Putin’in aralarındaki müzakereleri yeni senede da sürdürme kararı aldığını söyleyen Uşakov, “Liderler yeni sene ardından da telefonla temasları sürdürme konusunda anlaştılar. Taraflar Cenevre’deki görüşmelere ek olarak müzakereleri öbür yollarla takip edeceklerini kaydetti. Gerektiğinde birbiriyle iletişim kuracak ve müzakere heyetlerine talimatlar verecekler” şeklinde konuştu. 10 Ocak’ta yapılması planlanan Rusya- ABD müzakerelerinden sonra başkanların görüşme gerçekleştirebileceğini belirten Uşakov, “Başkanların bu şekilde bir görüşme planlamaları oldukça olasılık dahilinde. O zaman değilse başka zaman. Mühim olan başkanların temasları sürdürme konusunda anlaşmaları. Başkan Putin bu müzakerelere büyük önem verdiğimizi, fakat müzakerelerin gevezeliğe dönüşmemesi gerektiğini belirtti. Bu sebeple öncelikle yalnızca müzakere sürecinin kendisini beklemiyoruz, endişelerimiz doğrultusunda somut neticeler bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Biden ile Putin arasındaki telefon görüşmesinin, 10 Ocak’ta ABD ile Rusya arasında Ukrayna konusunda gerçekleştirilecek güvenlik görüşmelerini şekillendirmesi bekleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.