adplus-dvertising

Biden, Enflasyon Düşürme Yasası’nı imzaladı

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da gerçekleştirilen törenle Enflasyon Azaltma Kanunu’nı imzaladı. Biden, Yasayı “ABD tarihindeki en mühim kanunlardan biri” olarak nitelendirdi.
Takip et
Biden, Enflasyon Düşürme Yasası’nı imzaladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Başkanı Joe Biden, iklim kriziyle mücadele etmek, sağlık ve bakım maliyetlerini düşürmek için yüz milyarlarca dolarlık Enflasyon Azaltma Kanunu’nı imzaladı. Biden, Beyaz Saray’da gerçekleştirilen imza töreninde yaptığı konuşmada, Enflasyon Azaltma Kanunu’nı “ABD tarihindeki en mühim kanunlardan biri” olarak nitelendirdi. Biden, “Şuanda tarihimizin en mühim yasalarından biri olan Enflasyon Azaltma Kanununu imzalıyorum. Bu kanunla Amerikan halkı kazandı ve özel çıkarlar kaybetti. Bir süreliğine insanlar bunların olup olmayacağından şüphe işitirler, fakat mühim bir dönemdeyiz. İmza atmak yalnızca bugünle alakalı değil yarınla alakalı. Amerikalı ailelere ilerleme ve refah temin etmekle alakalı. Amerika’da demokrasinin varlığı göstermekle alakalı.” ifadelerini kullandı.

Enflasyon Düşürme Kanunu, yenilenebilir kaynaklara geçişi hızlandırmayı amaçlayan enerji ve iklim programlarına yatırım yapmak, büyük ve karlı firmalardan en az yüzde 15’lik kurumlar vergisi almak ve reçeteli ilaç fiyatlarını düşürerek sağlık maliyetlerini azaltmayı hedefliyor.

Reçeteli ilaç fiyatlarına üst sınır

Biden, Beyaz Saray’dan yaptığı konuşmada, kanun ile ilk defa belirli reçeteli ilaçların fiyatlarının düşürüleceğini belirtti. Biden, “Bu reçetelerin sebebi ne olursa olsun, ne kadar reçeteniz olursa olsun ilaç maliyetlerine senede en fazla 2 bin dolarlık bir üst sınır koyulacak. Senede 2 bin dolardan fazla ödemeyeceksiniz. Enflasyon Azaltma Kanunu sayesinde 13 milyon insan sağlık sigortasından senede yaklaşık 800 dolar tasarruf edecek.” dedi.

Bütçe açığı 10 senede 300 milyar dolar azaltılacak

Kanunla gelecek 10 sene içinde bütçe açığının 300 milyar doların üstünde azaltılacağını belirten Biden, kanun ile mevzuat açığının azaltacağını ve büyük firmalara yüzde 15’lik bir asgari vergi uygulanacağını belirtti. Biden, “Önümüzdeki on senede enflasyonu düşürme kanununyla, açığı 300 milyar dolar daha azaltacağız. Zengin ve büyük firmalar sonunda adil paylarının bir kısmını ödemeye başlayacak. Büyük firmalar en az yüzde 15 vergi ödeyecek. Senede 400 bin dolardan az kazanan hiç kimse federal vergilerde bir kuruş fazla ödemeyecektir.” şeklinde konuştu.

İklim değişikliğiyle mücadele için 369 milyar dolar

Biden’ın imzaladığı Enflasyon Düşürme Kanunu’nın, enerji güvenliği ve iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik yatırımlar için 369 milyar dolarlık bütce ayrılacağı söylendi. Biden, kanunla iklim krizi mücadelesi, karbon emisyonlarını düşürme, ekonomiyi kuvvetlendirme ve enerji güvenliği için yatırım yapılacağını belirterek, Amerikan halkına güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji sistemlerini kullanmalarını desteklemek için indirimler sağlanacağını belirtti. Biden, “Bu tasarı, iklim konusunda şuana kadar atılmış en büyük adımdır. Ön saflarda temiz enerji fırsatları oluşturmamızı ve kirlilikle mücadele etmeyi sağlayacağız” şeklinde konuştu. Tasarının bu noktada öte yandan elektrikli araç almak isteyenlere ise 7 bin 500 dolarlık vergi indirimi sağlayacağı söylendi.

ABD Başkanı Biden’ın imzasıyla yasalaşan tasarı daha önce hem Temsilciler Meclisi’nde hem de Senato’da onaylanmıştı. Biden’ın ilerleyen süreçte kanun hakkında daha çok detayları paylaşmak üzere çeşitli eyaletleri ziyaret etmesi bekleniyor. Öte yandan, Enflasyon Düşürme Kanunu, Kasım ayında yapılacak ara seçimler öncesinde Biden yönetimi için “zafer” olarak değerlendiriliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.