adplus-dvertising

Biden: ‘ABD’deki enflasyon artışının nedeni Ukrayna’daki savaş’

ABD Başkanı Joe Biden, “Benzin pompasındaki fiyatlar enflasyonun mühim bir parçası ve Ukrayna’daki savaş bunun en mühim sebebi” şeklinde konuştu.
Takip et
Biden: ‘ABD’deki enflasyon artışının nedeni Ukrayna’daki savaş’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Başkanı Joe Biden bugün açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi raporunun sonrasında ülkedeki enflasyon artışı hakkında mühim açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı Biden, enflasyonla mücadelenin “en büyük ekonomik öncelik” olduğunu belirtirken, ülkedeki yüksek fiyatlara Rusya- Ukrayna savaşının neden olduğunu ifade etti. Biden, “Ukrayna’da özgürlüğü savunmak için çalışmalarımıza devam ederken, ABD’de fiyatları aşağı çekmek için de çalışmalarımızı hızlı bir biçimde yapmalıyız” şeklinde konuştu.

Biden: ‘ABD’deki enflasyon artışının nedeni Ukrayna’daki savaş’

Biden, “Benzin pompasındaki fiyatlar enflasyonun mühim bir parçası ve Ukrayna’daki savaş bunun en mühim sebebi. ABD gelecek sene rekor miktarda petrol üretme yolunda ilerliyor. Fakat, ülkedeki petrol ve gaz ve rafineri endüstrilerinin, aşırı kar elde etmek için Ukrayna’daki savaşın yarattığı zorlukları kullanmaması lazım” ifadelerini kullandı.

Biden petrol ve gaz firmalarına “aşırı kar” gütmeme çağrısında bulunarak, ABD Kongresi’nden halkın yüksek fiyatlar ile mücadele etmesine yardımcı olacak bir kanun çıkarmasını istedi. Biden, “Kongre’yi bu ay nakliye maliyetlerini azaltmak için bir kanun tasarısı hazırlamaya ve masama getirmeye çağırıyorum, böylece malların fiyatını düşürebiliriz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.