Biden, ABD’de aşı zorunluluğunun kapsamını genişletiyor!

ABD Başkanı Joe Biden’ın bütün federal çalışanların aşı olmasını mecburi kılan bir kararnameyi imzalaması bekleniyor. Ülkede 100’den fazla çalışanı olan bütün iş yerlerine aşı ya da haftada en az 1 defa Kovid-19 test mecburiyeti getirilmesi düşünülüyor.
Takip et
Biden, ABD’de aşı zorunluluğunun kapsamını genişletiyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Kovid-19 tedbirleri için imzalayacağı kararnamenin ayrıntıları basına sızmaya devam ediyor.

Kararname kapsamında, daha önce test seçeneği sunmaksızın bütün federal çalışanlara aşı mecburiyeti getirileceğini yazan Amerikan basını, Beyaz Saray yetkililerine dayandırdığı haberlerinde kararnamenin öbür ayrıntılarını da paylaştı.

ÇALIŞANLARA AŞI MECBURI OLACAK

Buna göre; Biden’ın imzalayacağı kararname ile 100 ve üstü çalışanı olan bütün kurumlar çalışanlarına aşı ya da haftada en az 1 defa aşı zorunluluğu getirmek mecburiyetinde kalacak.

Öte Yandan federal kurumlar ile çalışan anlaşmalı şirketler da bütün çalışanlarına aşı mecburiyeti getirecek. Söz konusu kararnameden, ülke genelinde ortalama 100 milyon çalışanın etkilenmesi bekleniyor.

PARA CEZASI İLE KARŞI KARŞIYA KALINACAK

Basına konuşan kaynaklar, Biden yönetiminin koyduğu kurallara uymayan firmaların işçi başına binlerce dolar para cezası ile karşı karşıya kalabileceğini kaydetti.

Öte yandan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, belirli istisnalar dışında aşı olmayı reddeden federal çalışanların da işten çıkarılabileceğini söyledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.