adplus-dvertising

Biden “2022 Ukrayna Demokrasi Savunması Ödünç Verme ve Kiralama Yasası”nı imzaladı

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya Rus saldırılarına karşılık vermesi için gereken askeri teçhizatın sağlanmasını kolaylaştırmayı hedefleyen 2022 Ukrayna Demokrasi Savunması Ödünç Verme ve Kiralama Kanunu’nı imzaladı.
Takip et
Biden “2022 Ukrayna Demokrasi Savunması Ödünç Verme ve Kiralama Yasası”nı imzaladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da bulunan Oval Ofis’te daha önce Temsilciler Meclisi ve Senato’da onaylanan ve Ukrayna’ya Rus saldırılarına karşılık vermesi için gereken askeri teçhizatın sağlanmasını kolaylaştırmayı hedefleyen 2022 Ukrayna Demokrasi Savunması Ödünç Verme ve Kiralama Kanunu’nı imzaladı.

Biden yaptığı açıklamada, “Ukrayna hükümetini, Ukrayna halkını ve onların ülkeleri ile demokrasilerini Putin’in acımasız savaşına karşı savunma mücadelesini doğrudan destekleyen mühim tasarıyı imzalıyorum” şeklinde konuştu.
Biden, “Mücadelenin maliyeti ucuz değil, fakat saldırganlığa boyun eğmek daha da maliyetli” ifadelerini kullandı.
Kanun ile ABD’nin Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden etkilenen müttefiklerine askeri yardım vermesini yahut kiralamasını da kolaylaştıracak. Biden’ın halihazırda askeri ekipman ödünç verme yahut kiralama yetkisi olsa da kanun ile bunu yapmak için bazı gereksinimler daha da kolay hale geliyor.

Kanun, ABD’nin İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği de dahil olmak üzere müttefiklerin Nazi lideri Hitler’i yenilgiye uğratmasına yardımcı olan “Ödünç Verme Kanunu”nı hatırlatıyor.

ABD’nin Ukrayna’ya yardımı 3,8 milyar dolara ulaştı

Biden’ın geçtiğimiz cuma günü Ukrayna’ya 150 milyon dolar değerinde yeni bir askeri yardım paketini duyurmasının sonrasında Rusya’nın geçtiğimiz şubat ayında saldırılarını başlatmasından bu yana ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı yardım 3,8 milyar dolara ulaştı.

Biden’ın geçtiğimiz Cuma günü duyurduğu 9’uncu güvenlik yardım paketi ise, Kongre onayı olmadan ABD ordusunun cephaneliklerinde bulunan fazla silahlar ile karşılanacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.