Biden, 11 Eylül terör saldırısıyla ilgili gizli belgeleri halka açıklıyor!

ABD Başkanı Joe Biden, 11 Eylül 2001’de meydana gelen terör saldırısına yönelik Federal Soruşturma Bürosunun düzenlediği gizli belgelerin halka açılmasını öngören kararnameyi imzaladı.
Takip et
Biden, 11 Eylül terör saldırısıyla ilgili gizli belgeleri halka açıklıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Başkanı Biden yaptığı açıklamada, “Başkanlığa aday olduğumda, 11 Eylül saldırılarına ilişkin gizli belgelerin gizliliğinin kaldırılması konusunda olumlu adım atacağıma yönelik söz vermiştim. O trajik günün 20. yıldönümüne yaklaşırkan bu sözümde duruyorum” ifadesini kullandı.

11 Eylül kararnamesini imzalayan Biden, ABD Adalet Bakanlığı ve öbür alakalı kurumlara gizli belgelerin açıklanması için çalışma başlatma talimatı verdi. Belgelerin önümüzdeki 6 ay içinde kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

11 EYLÜL 2001’DE NELER MEYDANA GELDI?

El Kaide tarafından üstlenilen saldırılarda, toplam 19 hava korsanı hemen hemen aynı saatlerde kalkış yapan dört yolcu uçağını kaçırdı.

Korsanlar, yanlarında getirdikleri maket bıçağı ile kokpite girerek, uçağın kontrolünü ele geçirdi.

Bu uçaklardan ilki Boston-Los Angeles uçuşunu gerçekleştiren American Airlines’ın 11 numaralı seferini yapıyordu. Bu uçak, kalkıştan kısa bir müddet sonra rotasını New York’a çevirerek kentin güneyindeki Dünya Ticaret Merkezi’nin kuzey kulesine çarptı.

İkinci uçak da gene Boston’dan kalkıp Los Angeles’e giden United Airlines’ın 175 numaralı sefer sayılı uçuşuydu. Bu uçak da ilkinden 17 dakika sonra Dünya Ticaret Merkezi’nin güney kulesine çarptı.

Uçakların çarpmasının sonrasında kulelerde yangın çıktı ve ortalama iki saat sonra her iki kule de geride 1,8 milyon ton enkaz bırakarak yıkıldı.

İkinci uçağın da kuleye çarpmasından kısa bir müddet sonra açıklama yapan dönemin ABD Başkanı George W. Bush, olayı “terör saldırısı” olarak nitelendirdi.

Bu açıklamadan birkaç dakika sonra American Airlines’ın Washington-Los Angeles seferini yapan 77 sefer sayılı uçuşunu gerçekleştiren yolcu uçağı ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) batı tarafına girdi.

Kaçırılan dördüncü uçak da San Francisco’ya gitmek üzere New Jersey’den kalkan United Airlines’ın 93 sefer sayılı uçuşu oldu. Bu uçak kalkıştan kısa bir müddet sonra Pennsylvania eyaletinde boş bir araziye düştü.

Uçağın içindeki yolcuların öbür saldırılardan haberdar oldukları için saldırganları durdurmaya çalıştığı esnada çıkan arbede sebebiyle düştüğü iddia edildi. Fakat uçağın öbür saldırıların sonrasında ABD Hava Kuvvetleri’ne ait jetler tarafından vurularak düşürüldüğü de daha sonra ortaya atılan iddialar arasında yer aldı.

11 Eylül saldırılarını planladıkları iddiasıyla uzun zamandır Guantanomo’daki cezaevinde tutulan ve ABD’de yargılanan Halid Şeyh Muhammed ve Remzi bin el-Şibh verdikleri ifadede, son uçağın hedefinin ABD Kongre binasını olduğunu belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.