adplus-dvertising

Bıçaklı saldırıya uğrayan İngiliz yazar Salman Rüşdi’nin sağlık durumu iyiye gidiyor

Hint asıllı İngiliz yazar Salman Rüşdi’nin Menajeri Andrew Wylie, yazarın New York’taki bir etkinlik sırasında uğradığı bıçaklı saldırının sonrasında bağlandığı solunum cihazından ayrıldığını ve sağlık vaziyetinin iyiye gittiğini bildirdi.
Takip et
Bıçaklı saldırıya uğrayan İngiliz yazar Salman Rüşdi’nin sağlık durumu iyiye gidiyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hint asıllı İngiliz yazar Salman Rüşdi, geçtiğimiz cuma günü ABD’nin New York şehrindeki Chautauqua Enstitüsü’nde katıldığı konferansta bıçaklı saldırıya uğramış sonrasında kaldırıldığı hastanede solunum cihazına bağlanmıştı. Rüşdi’nin Menajeri Andrew Wylie yaptığı açıklamada, yazarın solunum cihazından ayrıldığını ve sağlık vaziyetinin iyiye gittiğini bildirerek, “Solunum cihazından çıktı, bu yüzden iyileşmeye giden yol başladı. Uzun sürecek, yaraları ağır ama vaziyeti iyiye gidiyor” ifadelerini kullandı. Wylie, yazarın sağlık vaziyeti hakkında daha çok detay vermedi.

Rüşdi, uğradığı bıçaklı saldırı neticesi dün solunum cihazına bağlanmış, kolundaki sinirlerin ve karaciğerinin ciddi zarar gördüğü ve bir gözünü de kaybetme riskinin bulunduğu açıklanmıştı.

Saldırgan suçlamaları reddetti

Rüşdi’ye bıçaklı saldırı düzenleyen 24 yaşındaki Hadi Matar’ın mahkeme tarafından atanan avukatı Nathaniel Barone basına verdiği demeçte, şüpheli Matar’ın dün çıkarıldığı mahkemede cinayete teşebbüs ve saldırı suçlamalarını reddettiğini ifade etti.

Saldırganın, İran Devrim Muhafızları Ordusu sempatizanı olduğu öngörülüyor

Matar’ın sosyal medya hesapları üstünde yapılan ilk araştırmada, Şii aşırılıkçılığına ve İran Devrim Muhafızları Ordusu’na (IRGC) sempati duyduğu belirlendi ancak kesin bir bağlantı henüz bulunmadı.

Biden, saldırıyı kınamıştı

ABD Başkanı Joe Biden Rüşdi’ye yönelik saldırının sonrasında yaptığı açıklamada, Rüşdi’nin çalışmalarına değinerek ondan övgüyle bahsetmiş, “Bunlar, herhangi bir özgür ve açık toplumun yapı taşlarıdır” demişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.