adplus-dvertising

Beytullah’a yüz sürmek tarih oldu

17 Haziran 2022, 16:02 tarihinde eklendi
Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı tarafından getirilen yeni düzenlemeler çerçevesinde Kabe’nin önüne bariyer konulması sebebiyle Müslümanlar mültezeme, cennet taşı Hacer’ül Esved’e ve Kabe’nin duvarlarına dokunamayacak.
Takip et
Beytullah’a yüz sürmek tarih oldu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kutsal topraklara ulaşan Türk hacı adayları, pandemi sonrası yapılan düzenlemeleri şaşkınlıkla karşıladı. Kabe’nin etrafında Osmanlı’nın Beytullah’a saygı olarak yaptığı tarihi revakların sökülmesi ile başlayan münakaşalara pandemi sebebiyle Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı’nın yaptığı yeni düzenlemeler de eklendi. Hacerü’l esved taşı ile Kabe kapısı arasındaki kısım (Kabe duvarı) olarak bilinen ‘mültezem’e, cennet taşı Hacer’ül Esved’e ve Kabe’nin duvarlarına yüz süren, hürmet gösteren hacılar artık bariyer konulması sebebiyle Kabe’nin etrafına hiç bir biçimde dokunamayacak.

Beytullah’a yüz sürmek tarih oldu

Beytullah’a yüz sürmek tarih oldu

Daha önce sakin dönemlerde Hacer’ül Esved’i ziyaret eden Müslümanlar, Allah’ın evi Beytullah’a yüz sürerek dualar ediyordu. Kabe’nin içi gibi kabul edilen Hicri İsmail’de namaz kılıp huzur bulan hacı adayları, artık bu güzellikleri yaşayamıyorlar. Pandemi önlemleri bahane edilerek, Kabe etrafına konulan bariyerler yüzünden hiçbir yere dokunmak artık mümkün değil.

Bu düzenlemenin tavafın ruhuna aykırı olduğunu söyleyen hacı adayları, Harem-i Şerif’de yapılacak tüm düzenlemelerin, Müslüman devletlerin dini liderlerine sorularak yapılmasını talep etti. Yeni kurallar hiçbir Müslüman ülkeye bilgi verilmezken, bariyer uygulaması büyük tepki gördü.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.