adplus-dvertising

Beyaz Türk ne demek? Kimlere Beyaz Türk denir?

Son günlerde sıkça karşımıza çıkan Beyaz Türk sözleri merak edilmeye başlandı. Peki Beyaz Türk ne demek? Kimlere Beyaz Türk denir?
Takip et
Beyaz Türk ne demek? Kimlere Beyaz Türk denir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Erdoğan yapmış olduğu konuşmalarda “Beyaz Türkler” deyimini sıkça dillendiriyor. Peki Beyaz Türk kime denir?

BEYAZ TÜRK NEDİR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından merak konusu olan Beyaz Türk kavramı araştırılmaya devam ediyor.

Beyaz Türk, Türkiye’deki şehirli seçkin sınıfı tanımlamak için kullanılan, literatüre Nilüfer Göle tarafından kazandırılmış bir kavramdır. Beyaz Türkler, kendisini ilerici olarak tanımlayan bir kısım asker-sivil bürokratlar ve aydınlardır. 20. yüzyıl sonlarından başlatabileceğimiz süreçte bir orta sınıf oluşumundan söz edilebilir ve bu süreç seçkinci bir söylemi de beraberinde getirir.

Beyaz Türkler, Batılı ve seküler hayat tarzını benimsemiş, ekonomik düzeyi yüksek, eğitim hayatının tümünü veya bir bölümünü yurt dışında tamamlamış güçlü azınlığı ifade eder.

SİYAH TÜRK NEDİR?

‘Siyah Türkler’ ifadesi ise taşralılık-şehirlilik ikilemi çerçevesinde şekillenir ve sınıfsal bir temele oturtulur. Sıkı sıkıya geleneklerine bağlı, taşrada yaşayan, büyük bir bölümü işçi sınıfı, yükseköğrenim seviyesi ve oranı düşük olarak değerlendirilen bu grubun ekonomik gücü, yerel açıdan önem arz ederken, ulusal çaptaki sıçramaları ise son dönemde yaşanmıştır.

GRİ TÜRK NEDİR?

Gri Türkler ifadesine bakılacak olursa; Siyah Türklere kıyasla eğitim düzeyi biraz daha yüksek, ekonomik anlamda bu kapsamda güçlenmiş bir gruptur. Eğitim sektöründe genellikle aktif olup, orta ve alt düzey yöneticilik, küçük şirket sahipliği gibi iş gücüne katılırlar. Geleneklerine ve inançlarına bağlılıkları sebebiyle beyazlaşamamış Türkler’dir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.