Beyaz Saray’dan Operasyon Açıklaması

Erdoğan'ın konuşmasından sonra gözler olası bir operasyona çevrildi. Dün Erdoğan ile Trump'ın görüşmesinden sonra Beyaz Saray'dan açıklama geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bu görüşmeden sonra Washington’dan yazılı bir açıklama geldi. Açıklamada, Türkiye’nin kısa bir süre içinde Kuzey Suriye’ye operasyon yapılacağı belirtildi.

Yazılı açıklamanın içeriğinde telefon görüşmesine de yer verildi ve Türkiye’nin yakın planda Suriye’nin Kuzeyi için uzun zamandır planladığı operasyonu gerçekleştireceği belirtilirken, ABD Silahlı Kuvvetleri’nin bu operasyonu desteklemeyeceği ya da bu operasyona dahil olmayacağı ifade edildi. Açıklamanın devamında ise DEAŞ’i yenen ABD kuvvetlerinin, artık doğrudan bu bölgelerde olmayacağı söylendi.

“TÜRKİYE TUTUKLANAN DEAŞ SAVAŞÇILARINDAN SORUMLU OLACAK”

ABD hükümetinin, Suriye’de tutuklanan DEAŞ mensubu vatandaşlarını geri almaları için Fransa, Almanya ve diğer AB ülkelerine baskı yaptığına ancak bu ülkelerin bu teröristleri almak istemediği belirtilirken, ABD’nin bu kişileri yıllarca elinde tutmayacağına vurgu yapıldı. Açıklamanın en dikkat çeken bölümü ise Türkiye’nin bundan sonra, ABD’nin son iki yıldır bölgede yakaladığı DEAŞ savaşçılarından sorumlu olacağı kısmı.

Bu konu ile ilgili olarak da NTV Washington temsilcisi Hüseyin Günay değerlendirme yaptı. ABD medyasının tepkisini aktaran Günay, ABD medyası ve sosyal medyaya yansıyan haberlerde, Trump’ın ve Beyaz Saray’ın yine Pentagon’a sormadan yazılı açıklama yaptığının konuşulduğunu ifade etti. Konu ile ilgili yer alan haberlerde, “Pentagon’un Suriye demokratik güçlerinin desteklenmesi gerektiğini ve ABD askerlerinin orada bulunmaya devam etmesi gerektiğini” söylediğinden bahsediliyor. Bazı köşe yazarlarının da değerlendirmesini aktaran Günay, ABD’nin Suriye demokratik güçlerini yüz üstü bıraktığının belirtildiğini bildirdi.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı