Beyaz Saray’a girmek isteyen önce ücretli koronavirüs testi yaptıracak!

ABD’de 45. Başkan Donald Trump’tan çok çekmiş basın mensupları, yeni Başkan Joe Biden’dan beklemedikleri bir darbe yedi. Beyaz Saray muhabirleri, kendilerini, işlerini yapabilmek için üste para ödemek mecburiyetinde kalacakları bir konumda buldu.
Takip et
Beyaz Saray’a girmek isteyen önce ücretli koronavirüs testi yaptıracak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Başkanı Joe Biden’ın basın ofisi, Beyaz Saray’a giren herkese mecburi yapılan koronavirüs testleri için bugünden itibaren gazetecilerden ücret almaya dair bir plan sundu. Test ücreti 170 dolar (ortalama 1250 lira) olarak konuldu.

Bugüne dek test ücretlerini Beyaz Saray karşılıyordu. Fakat Beyaz Saray’a her gün onlarca basın mensubu girerken, bir senedir bedava test yapılmasının ‘süper gücün’ yönetim merkezinin bütçesine ağır yük getirdiği söylendi. Bu yükü artık medya kuruluşlarına fatura etmeye karar veren Beyaz Saray, basın mensuplarına ‘girmek için test yaptırmak, test yaptırmak için para ödemek zorundasın’ kartını çıkardı. Bu, bazısı büyük ve ana akım, bazısı küçük ve bağımsız, alternatif medya kuruluşlarının federal hükümetin kasasına on binlerce dolar akıtması manasına gelecek.

Başkanlık basın yetkilileriyle problem çıktığında basın mensuplarını temsil eden Beyaz Saray Muhabirleri Derneği, bu açıklamaya tepki göstererek, özellikle 170 dolarlık test ücretinin küçük medya kuruluşları tarafından karşılanamayacağına dikkat çekti.

Derneğin bir mensubu “Beyaz Saray’la alakalı yayın yapabilmek için gelir testi” tepkisini gösterirken, hiçbir federal kurumun gazetecilerden test ücreti almadığını hatırlattı.

Test ücreti büyük haber ağlarına da fazla gelebilir. Zira TV kanalları, her gün Beyaz Saray’a muhabirinden yapımcısına, kameramanından teçhizatçılarına dek 8’er kişilik ekipler gönderiyor. 8 kişilik ekibin toplam test ücreti ise 1360 dolara denk geliyor. Koronavirüs kısıtlamaları sebebiyle Beyaz Saray’da haber kuruluşlarının toplu varlığı günde 80 kişiyle sınırlandırıldı.

Medya kuruluşları uzun zamandır Beyaz Saray’la alakalı yayın yapmak için çeşitli ücretler ödüyor. Örneğin basın mensupları Başkan ile Air Force One’da yolculuk etmek, Başkan’ın ziyaretlerine katılmak, havuz görevi kapsamında Başkan’a eşlik ederken yedikleri yemekler için ücret ödemek zorundalar. Ama bugüne dek sağlık ve güvenlik tedbirlerinden Beyaz Saray sorumlu olduğundan masrafları da Beyaz Saray ödüyordu. Bir basın mensubu, Beyaz Saray’ın yeni güvenlik bariyerlerine işaret ederek “Kimse bize çit faturası kesmedi” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.