adplus-dvertising

Beyaz Saray, Biden’ın YPG’ye destek veren savunma bütçesini onayladı!

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’ın 2022 mali senesi için 768 milyar dolarlık savunma harcamasına onay veren Ulusal Savunma Yetkilendirme Kanunu’nı (NDAA) onayladığını açıkladı.
Takip et
Beyaz Saray, Biden’ın YPG’ye destek veren savunma bütçesini onayladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Biden, ABD Kongresindeki büyük münakaşaların sonrasında onaylanan NDAA’yı imzaladı.

740 milyar doları Savunma Bakanlığı (Pentagon) bütçesi, 27,8 milyar doları Enerji Bakanlığı bünyesindeki savunma harcamaları ve 0,4 milyar doları öbür savunma harcamaları için olmak üzere 768,2 milyar dolarlık NDAA, Biden’ın imzasıyla yasalaştı.

NDAA, 7 Aralık’ta Temsilciler Meclisinde, 15 Aralık’ta ise Senato’da onaylanmıştı.

NDAA’DA NELER VAR?

Ordudaki cinsel taciz, aşırıcılık ve ırkçılıkla mücadele konusunda birçok madde içeren kanun, askeri personel maaşlarına yüzde 2,7 oranında zam öngörüyor.

ABD ordusundan emekli olduktan sonra bir kişinin savunma bakanı olması için geçmesi gereken süreyi 7 seneden 10 seneye çıkaran kanun, genel sekreter olunması için ise emekliliğinin üstünden geçmesi gereken süreyi 5 seneden 7 seneye uzatıyor.

UKRAYNA YARDIMLARINI ARTIRIYOR

Ukrayna’ya askeri yardım miktarını senelik 250 milyondan 300 milyon dolara çıkaran kanun, Rusya’ya karşı Avrupa Caydırıcılık İnisiyatifi’ne 4 milyar dolar kaynak sağlanması ve Baltık ülkelerine 100 milyon dolarlık askeri destek verilmesini koşul koşuyor.

Kanun, Çin’e karşı Pasifik Caydırıcılık İnisiyatifi’ne 7,1 milyar dolar kaynak ayırırken; Sincan Uygur Özerk Bölgesinde Uygurların zorla çalıştırıldığı fabrikalardan üretilen ürünlerin Savunma Bakanlığınca alınmasını yasaklıyor.

Bölgede Çin’in askeri adımlarının yakından takip edilmesini öngören kanun, Tayvan ile lüzumlu savunma iş birliğine devam edilmesini ve Tayvan ordusunun modern kalmasının sağlanmasını talep ediyor.

Kanun, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinden sonra Amerikan ordusunun bu ülkede yürüttüğü 20 senelik savaşı araştırmak üzere bağımsız Afganistan Savaş Komitesinin kurulmasını öngörüyor.

YUNANİSTAN İLE SAVUNMA İŞ BİRLİĞİ TASARISI EKLENDİ

Menendez ile Florida Senatörü Cumhuriyetçi Marco Rubio tarafından sunulan “ABD-Yunanistan Savunma ve Parlamentolar Arası Ortaklık Kanunu” başlıklı tasarı da NDAA’ya eklendi.

Kanun, Yunanistan’ın askeri modernizasyonuna tam destek verilmesi, yeni Amerikan askeri ekipmanlarının satışının onaylanması ve hızlandırılması, GKRY-Yunanistan-İsrail-ABD iş birliğinin genişletilmesini öngörüyor.

Yunanistan’ın ABD’den F-35 savaş uçağı tedarik etmesi vaziyetinde ABD Başkanı’nın tedarik ve teslim süreci hızlandırma yetkisinin bulunması da kanunda yer verilen maddeler arasında bulunuyor.

YPG/PKK’YA DESTEĞİN DEVAM ETMESİNİ ÖNGÖRÜYOR

NDAA’da, Irak ve Suriye’ye ilişkin de birkaç madde yer alıyor.

Irak güvenlik kuvvetlerinin yanı sıra Suriye’de ABD’nin ortaklık ettiği “SDG” adını kullanan YPG/PKK’ya da destek verilmeye devam edilmesini öneren kanun, ABD Başkanı Biden’ın Suriye’ye yönelik kapsamlı bir strateji sunmasını talep ediyor.

Kanun, Suriye’de Beşşar Esed’in gelir kaynaklarının ABD Dışişleri Bakanlığınca araştırılmasını koşul koşuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.